Artykuły

Gorzów Wlkp. Monodram Anioła o "Łuskaniu fasoli"

Kolejna premiera w Teatrze Osterwy już w środę. Tym razem monodram "O łuskaniu fasoli" w reżyserii Sławomira Batyry. A na scenie Michał Anioł.

Spektakl oparty jest na prozie Wiesława Myśliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli". Bohater, w tę role wcieli się aktor gorzowskiego teatru Michał Anioł, dokonuje bilansu swojego życia. W jaki sposób wpłynął na swój los, a jak ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa. Próbuje dociec, co jest ważne, co trwałe, a co przemijające. Odnajdywanie ukrytych sensów ludzkiego losu może być żmudne, ale i piękne. Jak łuskanie fasoli.

Wybrane wątki z prozy Myśliwskiego - "Traktat o łuskaniu fasoli" liczy sobie 400 stron - przeniósł na scenę reżyser spektaklu Sławomir Batyra.

To niespieszna narracja starszego mężczyzny, który przy łuskaniu fasoli opowiada swoją historię. Gawęda stróża, który po sezonie nie ma wielu okazji, żeby sobie pogadać, zamienia się w niezwykłą opowieść o całym jego życiu. A w biografii tej streszczają się ważne wydarzenia XX wieku: rozstrzelanie rodziny w czasie okupacji, powojenna tułaczka po domach wychowawczych, praca przy elektryfikacji wsi i na wielkich budowach, w końcu wyjazd na Zachód. Mężczyzna opowiada tak, jak wspomnienia podsuwa mu pamięć. - Cóż mamy więcej ponad pamięć? Mojemu bohaterowi została tylko pamięć. To dla niego wielki ciężar i obciążenie, którego z jednej strony chce się pozbyć. A z drugiej strony wielkie bogactwo. Ta pamięć jest zjawiskiem metafizycznym. Nie wiadomo, na ile on ją kreuje. Pamięć nigdy nie jest przecież reprodukcją rzeczywistości. Zawsze jest kreacyjna. Jest też jedynym instrumentem, który jest w stanie człowieka pocieszyć - mówił "Gazecie" Wiesław Myśliwski, który za tę prozę w 2008 r. otrzymał Nagrodę Literacką Nike.

Powieść ma charakter uniwersalnej opowieści o życiu w ogóle, o jego ważnych sprawach i podstawowych wartościach: miłości, dobru, ekspiacji. - Chciałem opisać dzieje przeciętnego człowieka w kontekście doświadczeń XX w. - tłumaczył autor. - Był to wiek wielkich nadziei i wielkiego upadku. Chodziło mi o pokazanie tych dziejów na przykładzie jednego zwykłego życia.

Premiera w środę 27 marca o godz. 19 na scenie kameralnej w Teatrze Letnim. We wtorek o godz. 19 w ramach akcji "Dotknij Teatru" teatr zaprasza wszystkich chętnych na próbę generalną, po próbie krótkie spotkanie z reżyserem i aktorem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji