Artykuły

Kraków. Nagrody dla ludzi teatru

Z okazji przypadającego jutro Międzynarodowego Dnia Teatru Krakowski Oddział Związku Artystów Scen Polskich zaprosił przedstawicieli środowiska na spotkanie. Były odznaczenia i nagrody oraz słowa uznania dla seniorów.

Spotkanie w Klubie Aktora "Loża" rozpoczął prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski wręczając Hannie Wietrzny, Romanie Próchnickiej, Krzysztofowi Jędryskowi i Stanisławowi Michnie odznaki Honoris Gratia.

Z kolei Nagrodę Loży 2013, przyznawaną od 2008 roku przez Krakowski Oddział ZASP-u młodym, wyróżniającym się aktorom z teatrów spoza Krakowa, otrzymał Michał Chołka. To absolwent krakowskiej PWST, aktor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, w Krakowie grający w "Czarnoksiężniku z Krainy Oz" - w Teatrze im. J. Słowackiego oraz w "Statku dla lalek" - w Teatrze Barakah.

Nominowani do tej nagrody byli także: Andrzej Plata z kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego, Piotr Hudziak, Matylda Baczyńska i Kamil Urban z Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego, Joanna Baran i Małgorzata Pruchnik - Teatr im. W. Siemaszkowej, Emilia Nagórka-Łakomik - Teatr im. S. Witkacego w Zakopanem.

Świętowany po raz drugi, z inicjatywy prezesa ZASP-u Olgierda Łukaszewicza, Dzień Artysty Weterana był okazją do gratulacji i życzeń kierowanych do obchodzących jubileusze pracy artystycznej. Pół wieku temu debiutowali: Margita Dukiet-Sznajd, Alicja Sławecka, Alicja Kobielska, Hanna Wietrzny, Czesław Wojtała, a pięć lat wcześniej: Dominika Stecówna, Janusz Żełobowski, Stanisław Michno, Zbigniew Śluzar, Romana Próchnicka, Gena Wydrych i Alexander Polek.

Złożono też wczoraj życzenia długich lat życia Marii Morbitzer-Vardi, która 30 kwietnia skończy 100 lat. Debiutowała w 1934 roku, przez wiele lat była solistką Opery Śląskiej.

Tradycyjnie też osoby bezinteresownie pracujące na rzecz środowiska odebrały ustanowione za prezesury Lidii Bogaczówny Nagrody Syzyfa. Przypadły one: Barbarze Stesłowicz za pracę w klubie Aktora "Loża", Franciszkowi Gałuszce - kanclerzowi PWST za wieloletnią pomoc i przychylność dla ZASP-u oraz Bartkowi Gałuszce - za projekty plakatów, zaproszeń, programów i innych druków.

Akcent artystyczny wnieśli w ten wieczór Marta Stebnicka z Jackiem Romanowskim oraz Jan Nosal.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji