Tarnów. Szwejk wg Adama Walnego
Lalkową interpretację "Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jaroslawa Haszka przedstawi reżyser Adam Walny w Teatrze im. Solskiego. Premiera spektaklu "Szwejk. Na tyłach." odbędzie się w 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru.
Reżyser zaadaptował na potrzeby sceny antywojenną powieść czeskiego pisarza Jaroslawa Haszka, której bohaterem jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze - sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukasza.
Duże, animowane przez aktorów lalki wykonał autorską techniką Adam Walny. Głównego bohatera gra Jerzy Pal. Jak wyjaśnił twórca spektaklu, w swojej reżyserskiej interpretacji kładzie nacisk na wieloaspektowość postaci Szwejka, wpisującej się w tradycję ludowych, często bezimiennych bohaterów, obecnych przez wieki na targach, bulwarach i w karczmach.
- Szwejk jest ich najwybitniejszym wariantem. Jego bronią jest opowieść i szczególna postawa wobec ludzi uwikłanych w aparat represji - państwa, Kościoła czy jakiejkolwiek innej władzy. Ta postawa, pozornie absurdalna, naiwna, lecz przekorna, pełna dystansu, a zarazem absolutnie zaangażowana, z pewnością konsekwentna do końca, sprawia, że upadają reżimy, giną tyrani - przekonywał.
Do realizacji spektaklu zaproszono zespół muzyczny złożony z trąbki, puzonu i suzafonu. Autorem muzyki jest kompozytor Adam Pierończyk.
Adam Walny jest absolwentem wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W swoich spektaklach wykorzystuje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu - w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród przyznawanych twórcom teatru lalek w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów w Łodzi, Festiwalu "Lalka też Człowiek" w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu "Modry Kocur" w Czechach i Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek na Łotwie.