Artykuły

Lublin. "Dotknij teatru" z Osterwą, InVitro i Provisorium

Na 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony jest od 1961 roku. Tego dnia oczy ludzi na całym świecie zwrócone są w stronę teatrów - tych bardziej i mniej znanych. W obchody tego święta włączył się także Lublin. Przez kilka najbliższych dni mieszkańcy naszego miasta będą mogli nie tylko oglądać spektakle, ale także poznać ich kulisy.

Cztery lata temu grupa łódzkich artystów i animatorów postanowiła uhonorować Międzynarodowy Dzień Teatru. Właśnie wtedy odbyła się pierwsza edycja akcji "Dotknij teatru", która w 2012 roku objęła cztery województwa, a w tym roku rozprzestrzeniła się na 44 miasta w całej Polsce. Dzięki temu mieszkańcy miast i miasteczek będą mogli dokładniej przyjrzeć się wszystkiemu, co ze sceną związane.

Specjalne atrakcje przygotował Teatr im. Juliusza Osterwy. W piątek o godz. 10 odbędzie się specjalna otwarta próba wznowieniowa, podczas której będzie można podpatrywać przygotowania do powtórnego wystawienia sztuki "Sen nocy letniej" w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Oprócz uczestnictwa w próbie spektaklu, tego dnia będzie można także zwiedzić teatr i poznać go od strony zazwyczaj niedostępnej dla widzów. W rolę przewodniczki wcieli się aktorka Anna Nowak.

W obchody tego święta włączyła się także Scena Prapremier InVitro, która w piątek i sobotę zaprezentuje spektakl "Zły" w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego. Sztuka opowiada historię osadzonego w Areszcie Śledczym w Lublinie Dariusza, którego drogą do resocjalizacji okazały się właśnie teatr i scena.

Z kolei we wtorek i środę lubelską scenę teatralną reprezentować będą "Bracia Karamazow" [na zdjęciu] Teatru Provisorium. W wyreżyserowanym przez Janusza Opryńskiego spektaklu można zobaczyć fenomenalne kreacje Adama Woronowicza, Łukasza Lewandowskiego czy Mariusza Pogonowskiego. Oprócz przedstawienia w środę odbędzie się także specjalne spotkanie pod hasłem "Aktorstwo bohaterów Braci Karamazow, teatr plugawej myśli", w którym wezmą udział aktorzy, reżyser spektaklu oraz krytyk teatralny Łukasz Drewniak.

Natomiast dzień później odbędzie się spotkanie z prof. Cezarym Wodzińskim - autorem tłumaczenia "Braci Karamazow". Wydarzenie z cyklu "Zagadka gościnności" będzie pretekstem do refleksji nad "Odyseją" Homera. Propozycji jest wiele, więc warto znaleźć chwilę, aby celebrować święto teatru.

Wydarzenia w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru odbędą się w dniach 22-28 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji