Artykuły

Gdańsk. Splendory rozdane

Literatura, architektura, street art - to dziedziny sztuki, w których specjalizują się tegoroczni laureaci najważniejszej gdańskiej nagrody kulturalnej.

Listę tegorocznych laureatów nagrody Splendor Gedanensis otwiera małżeństwo: Krystyna i Stefan Chwinowie. Ona jest redaktorem i wydawcą, prowadzącą oficynę Tytuł, z logiem której przez ostatnie lata ukazało się kilka ważnych i głośno dyskutowanych książek. Jest także redaktorem ukazującego się bardzo nieregularnie literackiego pisma pod tą samą nazwą, a także mającą w dorobku kilka tomów wierszy poetką, publikującą pod pseudonimem Krystyna Lars. On - to jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, eseistów i publicystów, autor m.in. powieści "Hanemann", "Esther" i "Złoty pelikan", na co dzień - profesor historii literatury polskiej wykładający na Uniwersytecie Gdańskim. Nagrodę otrzymali za dwie przygotowane wspólnie publikacje, tworzące spójną całość - tom "Miłosz. Interpretacje i świadectwa" oraz "Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje - Dokumenty - Głosy".

Drugą laureatką została Katarzyna Krakowiak, gdańska artystka, o której jest coraz głośniej w Polsce i poza jej granicami. To ostatnie zawdzięcza przede wszystkim projektowi przygotowanemu na ubiegłoroczne Biennale Architektury w Wenecji, który otrzymał wyróżnienie specjalne międzynarodowego jury. Krakowiak specjalizuje się w nietypowym, bardzo nowatorskim podejściu do projektowania, w którym wykorzystywane są zaskakujące elementy, a przede wszystkim - dźwięk.

Kolejną nagrodę odebrał Mariusz Waras, autor trwającego już od wielu lat projektu artystycznego m-city. Polega on na tworzeniu charakterystycznych murali o tematyce miejskiej. Waras zapraszany jest do miast na całym świecie, gdzie w przestrzeni publicznej tworzy kolejne odsłony swojego projektu, można je zobaczyć praktycznie w całej Europie i na kilku innych kontynentach. W ubiegłym roku Waras zadebiutował także w innej roli - stworzył wysoko ocenioną scenografię do spektaklu "Baltic. Pies na krze" [na zdjęciu] w gdańskim teatrze Miniatura.

W tym roku przyznana została także nagroda specjalna, honorowy Splendor Splendorów. Trafił on do profesora Wiesława Gruszkowskiego, urbanisty, nestora gdańskiej architektury. W latach 1945-47 dokumentował wygląd zniszczonego miasta na fotografiach, które znalazły się w albumie "Ruiny. Fotografie Wiesława Gruszkowskiego". Podczas wręczenia nagrody wypowiedział on znamienne słowa, że chciałby, żeby ludzie ruiny oglądali już tylko na zdjęciach.

Obok nagród dla artystów, tradycyjnie laur przyznawany jest także firmie, która w poprzednim roku odznaczy się specjalnymi zasługami w dziedzinie mecenatu kulturalnego. Tym razem laur trafił do Banku Zachodniego WBK S.A.

Splendor Gedanensis, nagroda przyznawana od 1973 roku jest najstarszą i najbardziej prestiżową spośród miejskich laurów artystycznych. Do dziś otrzymało ją ponad dwieście osób. Przyznawana jest twórcom, które w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy wykazały się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie twórczości artystycznej albo w zakresie upowszechniania kultury. O tym, kto dostanie nagrody, oficjalnie przyznawane przez Prezydenta Miasta Gdańska, decyduje kapituła. W jej składzie, obok przedstawicieli władz miasta i lokalnych mediów, znajdują się także laureaci z poprzedniego roku. Każda z trzech równorzędnych nagród artystycznych ma wartość 10 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji