Artykuły

Koniec dyrekcji Mikołaja Grabowskiego w Starym Teatrze

6 lutego odbyło się uroczyste pożegnanie dotychczasowego dyrektora Starego Teatru

Cały zespół, nowy dyrektor Jan Klata i minister Bogdan Zdrojewski dziękowali Mikołajowi Grabowskiemu za dziesięcioletnią dyrekcję. Grabowski otrzymał pęk czerwonych róż, które wręczył z podziękowaniami własnej żonie, Iwonie Bielskiej, natomiast przed całym zespołem kłaniał się nisko, a nawet położył się na podłodze. Mikołaj Grabowski sprawował kierownictwo artystyczne Starego Teatru od września 2002 roku, a w latach 2003-2012 był jego dyrektorem naczelnym i artystycznym. Za jego dyrekcji teatr starał się, opierając się na literaturze klasycznej i współczesnej, nawiązać dialog z teraźniejszością. Repertuar wyznaczały dwa nurty: refleksja nad współczesnym dramatem i teatrem [w ramach festiwalu baz@rt] oraz reinterpretacje klasyki pod szyldem festiwalu re_wizje.

Obok mistrzów teatru spektakle realizowali młodzi, a dziś uznani reżyserzy, m.in.: Jan Klata, Maja Kleczewska, Michał Zadara, Barbara Wysocka, Wojtek Klemm i Michał Borczuch. Do pracy w Starym Teatrze zapraszani byli zagraniczni reżyserzy - Armin Petras, Petr Zelenka, Milan Peschel. Za jego dyrekcji Stary Teatr dołączył do międzynarodowej sieci Mitos21 European Theatre Network, zrzeszającej prestiżowe sceny Europy.

Jako reżyser Mikołaj Grabowski zrealizował w Starym Teatrze m in. "Tango" Gombrowicza, "Wyzwolenie" Wyspiańskiego, "Tartuffe'a" Moliera, "Trans-Atlantyk" wg. Gombrowicza czy "Czekając na Turka" Stasiuka. Wydarzeniem, w którym wizja teatru Grabowskiego znalazła swój najpełniejszy wyraz, stała się oryginalna inscenizacja "Pana Tadeusza" Mickiewicza, przygotowana w ramach Festiwalu Boska Komedia 2011.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji