TiR przybywa do teatru. W rozkładzie jazdy - Chińczycy i nie tylko
We wtorek (19.03) casting do spektaklu, w środę (20.03) kolejny slap czytań - tym razem o wojnie, po drodze będzie jeszcze inicjatywa artystyczna z wątkami czesko-chińskimi, a w następnym tygodniu do Węgierki zawita TiR z ładunkiem nuklearnym.
Słowem, w Teatrze Dramatycznym - dzieje się. I to wszystko w ciągu najbliższych dziesięciu dni.
Będzie czytanie sztuk, słuchanie słuchowisk radiowych, kolejna inicjatywa oddolna aktorów teatru, rozmowy o teatrze
Casting do "Śmierci komiwojażera"
Sztandarowa sztuka Arthura Millera "Śmierć komiwojażera" w reż. Iwo Vedrala w Teatrze Dramatycznym będzie mieć premierę dopiero pod koniec kwietnia, ale już we wtorek, o godz. 17 teatr zaprasza na casting, który pomoże wybrać jeszcze cztery osoby, potrzebne do tegoż spektaklu. Poszukiwani są trzej mężczyźni (jeden w wieku 45-55+ i dwaj w wieku 30-40 lat) oraz jedna kobieta w wieku 40-50 lat. Słynny dramat Arthura Millera opowiada o sprzedawcy (w amerykańskiej adaptacji telewizyjnej w tej roli pamiętny Dustin Hoffman), który nagle, po 40 latach oferowania ludziom różnych produktów, doczekał chwili, gdy nikt już nie chce od niego niczego kupić. Zostaje wyrzucony z pracy...
Slap, slap, slap
W środę z kolei kolejna odsłona cieszącego się coraz większym zainteresowaniem cyklu "(re)interpretacje.slap czytań" - czyli innego spotkania z dramatem niż pełnowymiarowy spektakl, a z czytaniem performatywnym. Według zasady - trzech reżyserów, trzy teksty, trzy grupy aktorów pracujące nad odrębnymi dramatami, a każdy z nich dobrany (przez Danę Łukasińską, dramaturga i kierownika literackiego teatru) zostaje według odrębnego klucza (zjawiska społeczne, kulturowe, stereotypy, itp.). Slap brał już pod lupę m.in.: obcych, ciało, rodzinę, miłość, teraz zajmie się wojną. Najbliższy cykl czytania trzech sztuk współczesnych zebranych pod hasłem "Wojna.Pokój.Niepokój" tradycyjnie odbędzie się w ciągu dwóch dni. W środę (20.03) o godz. 18 usłyszymy "Nokaut" Kathariny Schmitt w reż. Piotra Ratajczaka. Zaraz potem, o godz. 19.15 - "Dożyć do premiery" Mikołaja Radkowskiego w reż. Jarosława Tumidajskiego. A w czwartek (21.03) o godz. 19 posłuchać będzie można sztuki "Powrót na pustynię" Bernarda-Marie Koltesa w reż. Piotra Waligórskiego. Po ostatnim czytaniu tradycyjnie już dyskusja, tym razem z udziałem historyka Daniela Boćkowskiego z UwB, filozofa Mirosława Miniszewskiego oraz teatrologa Grzegorza Stępniaka z UJ.
Warto dodać, że z karnetem na slapy (na trzy czytania kosztuje 10 zł) można kupić bilet z 10-procentową zniżką na spektakl "Rozkłady jazdy" Petra Zelenki w wybranym terminie (26-27 marca oraz 2 kwietnia). To taki prezent od teatru dla widzów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Chińczycy i Zelenka
A właśnie ten spektakl będzie najnowszą propozycją w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych. Scena wzięła się z oddolnego pomysłu aktorów, chcących grać jeszcze więcej i mających własne propozycje. Twórcy sami wybierają teksty, dokonują obsady, a teatr w produkcji i promocji im pomaga, włączając je do repertuaru. Tak w styczniu powstała "Gąska" Nikołaja Kolady z udziałem m.in. Justyny Godlewskiego i Rafała Olszewskiego. Teraz ci sami aktorzy zagrają w "Rozkładach jazdy" Petra Zelenki, który swoją sztukę zbudował na podstawie "Chińczyków" Michaela Frayna. Pierwszy pokaz spektaklu w reż. Adama Biernackiego odbędzie się 22 marca, kolejne - 23-24, 27-27 marca oraz w kwietniu. To historia dwojga aktorów, usiłujących doprowadzić przedstawienie "Chińczycy" Frayna do szczęśliwego końca. Tych dwoje musi zagrać przedstawienie, w którym początkowo miało zagrać siedmioro aktorów - a to rodzi wiele groteskowych sytuacji, zwłaszcza że wspomniana dwójka, wcześniej para, właśnie się rozstała... Spodziewać się można niezłej zabawy, jako że Petr Zelenka to kultowy reżyser i scenarzysta, znany z błyskotliwych dialogów.
Nuklearny TiR w teatrze
A już w następnym tygodniu teatr zaczyna swój kolejny cykl - TiR, czyli Teatr i Rozmowa. To zapowiadane wcześniej przez szefową Węgierki Agnieszkę Korytkowską-Mazur spotkanie ze słuchowiskami Teatru Polskiego Radia, projekcjami spektakli i dokumentów o teatrze oraz dyskusje, warsztaty, spotkania z twórcami.
- Bazą główną TiR-u będzie Teatr Dramatyczny z siedzibą przy Elektrycznej 12, ale TiR dojedzie do każdego miejsca, które go zaprosi: do szkół gimnazjalnych, licealnych, wyższych, do ośrodków kultury - zapowiadają Agnieszka Korytkowska-Mazur i Dana Łukasińska.
TiR PIERWSZY zacznie się 25 marca o godz. 19 (wstęp wolny). I jako że ledwie kilkanaście dni temu w teatrze odbyła się premiera spektaklu "Czarnobyl. Last Minute", mówiącego o dramacie Czarnobyla właśnie, to i katastrofom atomowym spotkanie będzie poświęcone. Jego temat to: "Hiroszima-Nagasaki-Czarnobyl".
W programie: *słuchowisko "Hibakusha" w reż. Janusza Kukuły, *film dokumentalny "Czarnobylcy" w reż. Jerzego Kaliny, *krótkie warsztaty z życia po katastrofie. Uczestnicy spotkania rozmawiać będą m.in. o tym, co łączy trzy wspomniane wyżej miasta, czy energia atomowa to technologia przyszłości czy końca świata, czy z katastrofy można się śmiać? I dlaczego warto zobaczyć "Czarnobyl. Last minute"? Spotkanie potrwa dwie godziny.
Warto dodać jeszcze, że 24 marca o godz. 17 zobaczyć będzie można spektakl "Szalone nożyczki", który w repertuarze Dramatycznego jest od dawna, ale tym razem zaprezentowany zostanie w nowej odsłonie, z udziałem Sebastiana Cybulskiego oraz Piotra Szekowskiego. Tego też dnia obowiązuje 10-procentowa zniżka na wszystkie bilety.
Wszystkie wymienione wyżej akcje (poza castingiem) odbędą się ramach akcji "Dotknij teatru" organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (przypadającego 27 marca), a którą Dramatyczny koordynuje w regionie.
Kupuj bilet w necie
I jeszcze, co istotne: od kilku dni bilety na wszystkie wydarzenia teatralne w Węgierce można kupić, nie wychodząc z domu - Dramatyczny uruchomił właśnie system internetowej sprzedaży biletów. Wystarczy wybrać spektakl, opłacić zakup elektronicznie, a potem już tylko przyjść do teatru bezpośrednio przed wybranym spektaklem czy wydarzeniem po odbiór biletu. Więcej informacji na stronie: Dramatyczny.pl