Artykuły

Szczecin. Polsko-rosyjsko-niemiecki "Eugeniusz Oniegin"

To ma być najważniejszy spektakl Opery na Zamku w tym sezonie. Premiera - w najbliższy piątek

"Eugeniusz Oniegin", dzieło Piotra Czajkowskiego oparte na poemacie Puszkina, uchodzi na najpopularniejszą słowiańską operę. Historia Oniegina i Tatiany to przepełniona smutkiem opowieść o odrzuconej miłości i samotności, na którą możemy skazać się sami. Od lat podbija serca publiczności na całym świecie. Dla szczecińskiej opery będzie to pierwsza w powojennej historii pełna premiera "Eugeniusza Oniegina".

Spektakl jest owocem współpracy Opery na Zamku i Teatru Muzycznego w Kaliningradzie. Reżyserem jest Dymitr Bertman, odznaczony najwyższym w Rosji tytułem przyznawanym za zasługi w kulturze i sztuce - Artysty Ludowego Rosji. Dyrygentem jest Frank Zacher z Niemiec.

- Przy spektaklu pracuje polsko-rosyjsko-niemiecki zespół artystów. Mamy dzięki temu tak niezwykłe nagromadzenie charakterów i osobowości, że współpraca jest bardzo emocjonalna - mówiła dyrektor Opery na Zamku Angelika Rabizo podczas czwartkowej konferencji prasowej przed premierą.

Na premierowe dwa pierwsze spektakle, które odbędą się w Szczecinie (22 i 23 marca) w rolę Oniegina wcieli się Rodion Pogossov. To uznany rosyjski artysta, który występował na najsłynniejszych scenach świata m.in. w Carnegie Hall, Metropolitan Opera czy Operze Królewskiej w Londynie. W rolę Onegina wcielał się już kilkukrotnie. Ale, jak przyznaje, za każdym razem jest to duże wyzwanie.

- W Rosji jest to wielkie dzieło literackie, można powiedzieć, że Puszkina wysysa się u nas z mlekiem matki - tłumaczy Pogossov. - To nakłada na wykonawcę wielką odpowiedzialność.

W późniejszych spektaklach w roli Oniegina zobaczymy związanego z Operą na Zamku Tomasza Łuczaka. Tatianę zagra solistka Joanna Tylkowska, która występowała m.in. w Shanghai Grand Theatre.

Przed premierą "Eugeniusza Oniegina" można obejrzeć dokument, w którym proces produkcji spektaklu jest pokazany "od kuchni":

Spektakl premierowy "Eugeniusza Oniegina" odbędzie się 22 marca o godz. 19. Kolejne spektakle 23 i 24 marca.

Zanim to nastąpi, Operę na Zamku czeka jeszcze jedno ważne wydarzenie. 18 marca dyrektor Angelika Rabizo odbierze w Mediolanie International Classical Music Award w kategorii opera. Jest to prestiżowe wyróżnienie dla najlepszej płyty z muzyką klasyczną. Zostało ono szczecińskiej operze przyznane za "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki.

- To będzie dla nas najważniejszy tydzień w przeciągu ostatnich kilku lat - uważa pani dyrektor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji