Artykuły

Łódź. "Dotknij teatru" po łódzku

Większość łódzkich teatrów włączyła się w ogólnopolski projekt "Dotknij teatru". Program tegorocznej edycji jest bardzo bogaty.

Program

SPEKTAKLE INSTYTUCJONALNE

1. Teatr Powszechny w Łodzi

"MAYDAY 2"

Reżyseria: Marcin Sławiński

Ilu może być Johnów Smithów w Londynie? Pewnie tylu, co Janów Nowaków w Łodzi. Ale jeśli nagle mowa o dwóch Johnach Smithach, z których każdy jest londyńskim taksówkarzem, ma 53 lata i jedno dziecko. To daje do myślenia Czy to aby na pewno zabawny zbieg okoliczności? A może John Smith jest bigamistą? A jeśli tak, to jak zdoła ukryć podwójne życie przed najbliższymi, kiedy jego dzieci poznają się przez Internet? Zaczyna się szaleńcza walka z czasem, aby prawda nie wyszła na jaw i aby udaremnić pierwszą randkę Gavina i Vicki. W końcu to by było "Mayday 2" to komediowy hit Raya Cooneya, od lat nieschodzący z afiszy teatrów w Polsce i zagranicą. Przyjdź i zobacz, ile absurdalnych sytuacji może wywołać niewinna internetowa znajomość.

27.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21, Duża Scena

2. Teatr Powszechny w Łodzi

"Podróż zimowa"

Reżyseria: Maja Kleczewska

"Podróż zimowa" to tekst o ludziach zagubionych w labiryncie słów, o pogrzebanych żywcem, przytłoczonych pojęciami, znaczeniami, czasem minionym, utraconym, żalami, fotografiami, wspomnieniami. Najnowsze dzieło noblistki Elfriede Jelinek, nagrodzone jedną z najbardziej prestiżowych niemieckich nagród teatralnych - Mülheimer Dramatikerpreis za rok 2011, to utwór autobiograficzny, pieśń o odchodzeniu. Osobiste rozliczenie i pożegnanie.

Oto wędrowiec rusza w ostatnią podróż. Zainspirowana pieśniami Shuberta Jelinek rusza w ostatnią podróż, bada swoje przygotowanie do nie-istnienia.

Sztuka tłumaczona jest specjalnie na potrzeby koprodukcji Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

26.03.2013, godz. 19.15

miejsce: Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21, Mała Sala

3. Teatr Pinokio

"Maszyna do opowiadania bajek"

Reżyseria: Konrad Dworakowski

"Maszyna do opowiadania bajek" to nowatorski projekt, będący połączeniem doświadczeń teatru improwizowanego, story tellingu i teatru lalek. Wydarzenie nie mające precedensu w polskim teatrze dla dzieci opiera się na założeniu współkreacji i współuczestnictwa widza w procesie stwarzania historii. Dzięki cyklowi warsztatów z mistrzami opowieści, improwizacji teatralnych, improwizacji muzycznych oraz performingu, aktorzy Teatru Pinokio przygotują improwizowany spektakl, odbywający się przy udziale publiczności, mającej realny wpływ na przebieg zdarzenia. "Maszyna do opowiadania bajek" jest formą narzędzia do dekonstrukcji i dekompozycji wątków baśniowych, tworzenia nowych i utrwalania oraz przekazywania dawnych. Opowieści improwizowane za pomocą maszyny, są opowiadane przez aktorów Teatru Pinokio przy udziale muzyki i dźwięków tworzonych na żywo, z ilustracją animowanego przez nich obrazu. Z improwizacji powstaje spektakl, jedyny w swoim rodzaju, taki, którego nie da się powtórzyć.

24.03.2013 - godz. 17.00

28.03.2013 - godz. 18.00

miejsce: Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16

4. Teatr Lalek Arlekin

otwarta próba generalna spektaklu "Alicja w krainie czarów"

Reżyseria: Waldemar Wolański

"Alicja w krainie czarów" to kolejny spektakl sceny marionetkowej teatru Arlekin. Teatr Lalek Arlekin w Łodzi jest jedynym teatrem w Polsce posiadającym specjalną konstrukcję sceny marionetkowej, umożliwiającą granie marionetkami na dwuipółmetrowej długości niciach. Efekt jest magiczny i pozwala na całkowite przeniesienie się w świat iluzji. Przedstawienie zrealizowane jest w klasycznej baśniowej konwencji na podstawie bardzo znanej powieści L. Carrolla o tym samym tytule. Za sprawą muzyki, złożonej z doskonale dobranych fragmentów utworów klasycznych oraz uroczych marionetek niciowych, reżyser przenosi nas w niezwykły, baśniowy świat czarów i magii wykreowany w wyobraźni małej dziewczynki, głównej bohaterki.

Barwne, ciekawe, pełne humoru przedstawienie adresowane jest do widzów powyżej 7 lat.

21.03.2013, godz. 13.00

miejsce: ul. Piotrkowska 282a (tymczasowa siedziba Teatru Lalek Arlekin)

WYDARZENIA TEATRU NOWEGO IM. KAZIMIERZA DEJMKA W ŁODZI

1. "Kokolobolo - dokumentacja z powstawania spektaklu". Spotkanie z Jackiem Głombem, Katarzyną Dąbkowską i Katarzyną Knychalską.

Powstawaniu spektaklu "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" towarzyszyły działania dokumentacyjne. W ich wyniku powstał film Katarzyny Dąbkowskiej oraz publikacja Katarzyny Knychalskiej "Kokolobolo. Dziennik z sali prób". Spotkanie, podczas którego prezentowany będzie ów film dokumentalny, odbędzie się z udziałem obydwu twórczyń oraz reżysera spektaklu Jacka Głomba.

26.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

2. Wprowadzenie do "Antygony" - spotkanie z Marcinem Liberem

Przedpremierowe spotkanie z publicznością, w którym udział wezmą twórcy spektaklu "Antygona" przygotowywanego przez Marcina Libera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Reżyser i aktorzy zaprezentują fragmenty swojej pracy i podzielą się z publicznością swoimi koncepcjami dotyczącymi roli, jaką w dzisiejszej kulturze odgrywa dzieło Sofoklesa. Wspólnie z widzami spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie kim jest dzisiaj Antygona? Czy może być współczesna i mówić o społeczeństwie, w którym przyszło nam żyć, skoro liczy sobie niespełna dwa i pół tysiąca lat? A może manifest Antygony wybrzmi nieco inaczej, jeśli założyć, że była ona świadkiem ceremonii pogrzebowych wielkich postaci polityki XXI wieku?

To spotkanie jest niezwykle rzadką okazją, aby przed premierą móc podyskutować o powstającym przedstawieniu.

27.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Duża Sala, ul. Więckowskiego 15

3. "Savannah Bay" - prapremiera polska

Reżyseria: Anna Ciszowska

Prapremierowa realizacja tekstu francuskojęzycznej autorki Marguerite Duras.

Młoda kobieta i aktorka Madeleine spotykają się, trudno powiedzieć gdzie. Może we wspomnieniu, śnie, na scenie albo banalnie w paryskim mieszkaniu. Trudno powiedzieć też, która z nich jest materialna. Najpewniejsze w tym spektaklu są słowa, które niosą historię życia aktorki, jej miłości i bólu. W onirycznych obrazach, atmosferze kina francuskiego dwie doskonałe aktorki: Barbara Dembińska i Katarzyna Anna Małachowska.

22 i 23.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

4. "I IFIGENIA"

Reżyseria: Tomasz Bazan

Agamemnon, chcąc zapewnić powodzenie wyprawie pod Troję, postanawia złożyć córkę w ofierze. Do miasta zwabia ją podstępem - obietnicą małżeństwa. Kiedy fortel zostaje odkryty, Ifigenia zgadza się poświęcić swoje życie za cenę społecznej równowagi. Ta nieco melodramatyczna oprawa rodzinnej historii to tylko sztafaż. Dlaczego Ifigenia reżyseruje własną śmierć? Być może kłamstwo najlepiej odsłania mechanizm i rolę ofiary człowieka, fałszywie godzącego się na kompromis jedynie po to, aby ocalić życie.

Spektakl jest laureatem Złotych Masek.

28.03.2013, godz. 17.00 i 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

PREMIERY

1. Pracownia Fizyczna

"Fajdros" (spektakl teatru tańca)

Reżyseria: Jacek Owczarek

"Fajdros" to próba przeniesienia ruchu myśli z dialogu Platona na ruch taneczny. "Fajdros" Platona jest w pokaźnej swej części właściwie wprost napisaną choreografią. Ta z kolei napisana jest dwutorowo - z jednej strony mamy obraz, z drugiej słowa, którymi Platon się posługuje aby opisać ruch. Ruch idei, ruch bogów i ruch dusz.

21.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Duża Sala, ul. Więckowskiego 15

2. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

"Moje drzewko pomarańczowe"

Reżyseria: Masza Bogucka

Spektakl w ramach kampanii społecznej "Dzieci nie śmieci" Teatr Zupa Z Małpy

Spektakl dotyka przybierającego aktualnie ogromne rozmiary problemu przemocy wobec dzieci. Twórcy poprzez realizację teatralną przybliżają to zjawisko, a dzięki kampanii społecznej o charakterze edukacyjnym, próbują wpłynąć na wzmocnienie postaw społecznych będących osobistym sprzeciwem wobec bezprawnego i nieludzkiego traktowania dzieci. Jest to zderzenie dramatu teatralnego z rzeczywistym dramatem społecznym. Rodzaj teatru paradokumentalnego, czerpiącego z obecnych zjawisk społecznych, badający je i zajmujący konkretne stanowisko poprzez edukowanie i kreowanie określonych postaw. Poza samym spektaklem projekt obejmuje kampanię społeczną, w ramach której organizowane będą: prelekcje, spotkania m.in. z psychologiem, kuratorem sądowym, policją, akcję plakatowania miasta, akcję informacyjną w mediach lokalnych, konkurs dla młodzieży na plakat promujący spektakl i kampanię, wystawę prac zgłoszonych do konkursu, akcję w przestrzeni miasta zrealizowaną przez uczniów jednej z łódzkich szkół.

25.03.2013, godz. 19.00

26.03.2013, godz. 16.00

miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

3. Teatr Szwalnia - TARGOWA 62

"" ("WYGNAŃCY")

Reżyseria: Marcin Brzozowski

"" to odprysk wielkiego wybuchu światła jaki miał miejsce 25 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Spektakl jest opowieścią o ludziach, którzy szukają schronienia przed światem w skażonej, zamkniętej strefie wokół elektrowni czarnobylskiej. Są nimi zbiegli z dawnych republik radzieckich: Tadrzykowie, Kazachowie, Gruzini, lecz przede wszystkim mieszkańcy okolic miasta Prypeć, którzy uciekli z nowoczesnych osiedli do wsi utraconych w wyniku likwidacyjnej akcji przesiedlenia. Pielgrzymi, którzy żyją wspomnieniami jedynie po to, aby raz w roku, w Radunicę - dziewiąty dzień po prawosławnej Wielkanocy, legalnie odwiedzić groby swoich bliskich oraz resztki ukochanych domostw, lub mogilniki, gdzie ich skażone domy zostały pogrzebane.

Spektakl dla widzów powyżej 12 roku życia.

25 i 26.03.2013, godz. 20.30

miejsce: Piwnica Teatru Szwalnia, ul. A. Struga 90

4. Teatr Tańca PRO pod opieką formalną Towarzystwa Kultury Teatralnej

"Pokojówki" - na podstawie tekstu Jeana Geneta (spektakl teatru tańca)

Reżyseria: Magdalena Paszkiewicz

Bohaterki dramatu - tytułowe pokojówki - kreują alternatywną rzeczywistość, w której wcielają się w rolę Pani. W świecie własnych imaginacji podkradają jej słowa, gesty i zachowania oraz dokonują rytualnego zabójstwa, mającego wyzwolić je z "rozpaczliwego" położenia. Intensywność gry pozorów nieustannie powtarzanej ceremonii znajduje nieodwracalny finał w świecie rzeczywistym. Będzie to studium postaci przełożone na studium ruchu. Analiza problemu nieustającej gry pozorów, w której gubi się własną osobowość, tak by odnaleźć się i zagubić w "teatrze" codziennych rytuałów.

22.03.2013, godz. 20.00

miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

5. Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury

"Przypadek Adasia Miauczyńskiego"

Reżyseria: Andrzej Czerny

Premierowa prezentacja monodramu "Przypadki A. Miauczyńskiego" na podstawie tekstów scenicznych i scenariuszy filmowych Marka Koterskiego. Spektakl jest próbą syntezy wielu wcieleń Adasia Miauczyńskiego, niepowtarzalnego i jedynego bohatera tragikomicznych opowieści Marka Koterskiego.

23.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury, ul. Roosevelta 17

6. Marcel Szytenchelm

"Duch pani Ordonówny"

Reżyseria: Marcel Szytenchelm

Tym przedstawieniem zainauguruje swoją działalność nowa scena w Łodzi: Teatr Przedwojennej Rozrywki z Rudy Pabianickiej. Na bazie zapomnianych tekstów literackich, szczególnie satyrycznych, piosenek, zachowanych układów choreograficznych, przypomnimy artystyczny okres międzywojenny. W odnowionej sali widowiskowej Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2, z żyrandolami w suficie i skrzypiącymi, twardymi fotelami teatralnymi na widowni, wrócimy do niezapomnianych klimatów sztuki teatralnej, kabaretowej i estradowej okresu międzywojennego.

27.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2, ul. Sopocka 3/5

7. Teatr Nieletni

Dom Kultury 502 - Widzewskie Domy Kultury

"Z mroku czyli Trupa Trupa"

Reżyseria: Antoni Bańkowski

W nieokreślonej przestrzeni fikcyjnej i konkretnej teatralnej, grupa osób znajduje człowieczka, który nie żyje, choć nie umarł. Opowiada o sobie. O absurdalnej szkole pustki. Zastanawia się, co z sobą zrobić. Czy żyć czy nie żyć, czy mieć czy być, czy chudnąć czy tyć, czy płakać czy się śmiać, czy śmiecić czy zamiatać czy chodzić czy też latać? Ludzkim ułomnościom nie należy pobłażać, ani ich kultywować, ani się im poddawać, tylko z nimi walczyć i im zaradzać. Tak tworzy się "Trupa trupa". Po spektaklu zajęcia warsztatowe (do 60 minut) nawiązujące treściowo do oglądanego spektaklu. Uczestnicy będą próbowali z pomocą aktorów odegrać wybraną scenę ze spektaklu lub wykreować zasugerowana przez prowadzącego lub przygotowaną przez uczestników scenę nawiązującą do hasła tych zajęć: W stronę życia - Zróbmy coś dla życia przeciw cywilizacji śmierci.

27.03.2013, godz. 11.00

miejsce: Dom Kultury 502, ul. Gorkiego 16

8. Teatr Fabryka Fajansu

Dom Kultury 502 - Widzewskie Domy Kultury

" Wizyta starszej pani"

Reżyseria: Marcin Górecki

Jeden z najsłynniejszych dramatów reprezentujących nurt teatru absurdu. Tekst zaklasyfikowany jako tragifarsa znakomicie prezentuje upadek moralny ludzi poświęcających swe wartości dla pieniądza. Spektakl, wykorzystuje elementy muzyki granej na żywo i nietypowe aktorstwo, bliskie brechtowskiemu efektowi obcości, co doskonale komponuje się z karykaturalnym i groteskowym światem Dürrenmatta.

22.03.2013, godz. 18.00

miejsce: Dom Kultury 502, ul. Gorkiego 16

9. Teatr Fabryka Fajansu

Dom Kultury 502 - Widzewskie Domy Kultury

" Podróż do Buenos Aires "

Reżyseria: Marcin Górecki

Spektakl powstał na podstawie jednego z najlepszych tekstów dramatycznych napisanych w Polsce przez kobietę (wg miesięcznika "Dialog" - najlepszego). Produkcja porusza problem pamięci i świadomości; główna bohaterka, stara kobieta, wspomina, być może po raz ostatni, całe swe życie. Jej spostrzeżenia czasami budzą śmiech, a niekiedy współczucie i zmuszają do refleksji nad wartością całej ludzkiej egzystencji.

27.03.2013, godz. 18.00

miejsce: Dom Kultury 502, ul. Gorkiego 16

PROJEKTY ZWIĄZANE Z TEMATEM ŁÓDZKIM

1. Teatr Kana

"Pobyt tolerowany"

Reżyseria: Weronika Fibich-Foremska

"Pobyt tolerowany" to niepewne jutro, łączące aspekty uchodźczej przeszłości i teraźniejszości. Jest soczewką skupiającą jednostkowość, wobec której Inni to my; kalejdoskopem przedstawiającym warianty postrzegania przemilczanej rzeczywistości. Dylemat odpowiedzialności za usłyszane historie oraz ich wykorzystanie staje się problemem wspólnym - niewiedza i niepamięć przestają być wymówką. "Pobyt tolerowany" to stan pozornej ochrony i bezpieczeństwa. Nikt nie jest "u siebie".

22-24 marca, godz. 15.00, 17.00, 19.00

miejsce: ul. Piotrkowska 31/56

2. Stowarzyszenie INTV i Promised Land

"Looking for Promised Land" / "Szukając Ziemi Obiecanej" - PERFORMANCE

Reżyseria: Katarzyna Raduszyńska

"Looking for Promised Land" to projekt łączący Teatr z Miastem. Teatr, który nie tylko wychodzi do Miasta, ale je także do siebie zaprasza. Chcemy z łodzianami odbyć teatralną podróż do Miasta. Posługując się pojęciem Pamięci Kulturowej, a dokładniej korzystając z pamięci łodzian, chcemy odkryć Lodzermenscha - tego kiedyś i tego dziś. Teatr pełni funkcję wehikułu czasu, za pomocą którego możemy odbyć podróż w dowolną przestrzeń i czas, i w ten sposób odkryć tożsamość Miasta i jego mieszkańców. Grupa Promised Land - aktorzy, tancerka, grafik, fotograf i muzyk wchodzą w skórę Lodzermenscha. Używając dostępnych narzędzi - język, taniec, rysunek, zdjęcie, film, fotografia, muzyka - sprawdzają, czy Łódź jest ich Ziemią Obiecaną. Na scenę zostają zaproszeni również widzowie, by aktywnie uczestniczyć w spektaklu, razem z twórcami, poszukując Promised Land. W tkance Miasta zapisane są informacje, które można wydobyć, posiłkując się Teatrem. Te dwie materie uzupełniają się, jeśli nadać im kierunek. Za pomocą teatralnych środków wyrazu i przekazu, czyli języka, ruchu, śpiewu, pisma i malarstwa chcemy dotrzeć do Miasta, czyli do Ludzi i pokazać związek Teatru z Ich codziennym życiem i postrzeganiem rzeczywistości.

Ten projekt może być ważnym dowodem na to, że Teatr jest miejscem dla Ludzi. I że te dwie materie się uzupełniają, a przede wszystkim wzbogacają i stymulują. Przy okazji odkrywanie Miasta przez Ludzi via Teatr niesie ze sobą daleko idące, pozytywne konsekwencje: poszerza horyzonty, uwrażliwia, kieruje uwagę na zagadnienia kulturowe i na kultywowanie tradycji oraz kształtuje i pogłębia relacje między Ludźmi, co jest wartością najcenniejszą.

22 marca, godz. 19.00

miejsce: Stowarzyszenie INTV i Promised Land, ul. Rewolucji 1905 r. 78/80

3. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty

"ZIEMIA B"

Reżyseria: Wacław Sobaszek

Nowa odsłona jednego z kultowych przedstawień Teatru Węgajty, realizowana w przestrzeni miejskiej z udziałem uczestników warsztatów teatralnych. Spektakl podejmuje temat katastrofy ekologicznej.

16 marca, godz. 18.00

miejsce: plac przed Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13

4. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty

"Źródła i przyszłość - 4 Żywioły"

Warsztat dla dzieci

Propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Pracowni Alternatywnego Wychowania. Zadaniem warsztatu jest przybliżenie dzieciom form charakterystycznych dla teatru ulicznego i przygotowanie uczestników do kreowania wydarzenia "Święto skrawka ziemi" wspólnie z aktorami Teatru Węgajty i uczestnikami pozostałych warsztatów.

14 marca, godz. 17.00

miejsce: Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, sala widowiskowa

5. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty

"Źródła i przyszłość - 4 Żywioły"

Warsztat dla młodzieży/dorosłych

Warsztaty teatralne mające na celu wprowadzenie uczestników w estetykę i język teatru opartego na tradycyjnej obrzędowości, a wzbogaconej o formy eksperymentalne. W trakcie warsztatów uczestnicy będą pogłębiać świadomość teatralną i zdobywać umiejętności ekspresji w oparciu o trening ciała, taniec i improwizację. Warsztaty mają charakter otwarty. Będą w nich uczestniczyć m.in. członkowie łódzkich teatrów oraz młodzież i dorośli niezrzeszeni w grupach teatralnych.

14 marca, godz. 17.00

miejsce: Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, sala widowiskowa

6. STOWARZYSZENIE INTV i UNIART

"Ocalić od zapomnienia - Teatr 7.15"

Reżyseria: Marek Kołaczkowski

"Ocalić od zapomnienia" to kolejny od 2004 r. projekt Stowarzyszenia służący powiększaniu zasobów archiwum dziedzictwa kulturowego Łodzi, które w wersji cyfrowej jest dostępne na stronie www.art.intv.pl. Tym razem przedmiotem działań jest historia łódzkiego Teatru 7.15.

Żyjący aktorzy tego Teatru mówią do kamer o swojej pracy. Gromadzone są plakaty, zdjęcia nagrania telewizyjne. Z tych materiałów zostanie stworzona wystawa, której wernisaż odbędzie się 19 marca 2013 r. W dniu 23 marca odbędzie się impreza zamykająca wystawę, na którą będą zaproszeni wszyscy żyjący członkowie zespołu Teatru 7.15 i goście - ludzie kultury i sztuki.

Pięciu młodych aktorów zagra trzy fragmenty wybranych sztuk wystawianych w Teatrze 7.15. Aktorzy teatru będą wspominać i wystąpią w przygotowanych pokazach. Na scenie aktorów będzie muzycznie wspierać zespół muzyczny Samokhin Band. Na ekranie nad sceną pokazywane będą historyczne filmy. 18 i 23.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Stowarzyszenie INTV i Promised Land, ul. Rewolucji 1905 r. 78/80

PROJEKTY TEATRÓW TAŃCA

1. Stowarzyszenie Teatralne CHOREA

"Brzydal - praca w procesie"

Reżyseria: Magdalena Paszkiewicz

"Brzydal - praca w procesie". Zdarzenie, które mówi o tym co niewygodne, brzydkie, spychane w głąb duszy i w zakamarki społeczeństwa. Brzydcy nie mają szans - w świecie popkultury nawet czarownica z kreskówki jest "dobrze zrobiona". Czy aby na pewno? Czy świat nie stanął na głowie, i czy wartości się nie pomieszały? Takie pytania twórcy postawili sobie, młodym ludziom oraz widzom.

Projekt realizowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi w ramach Stypendium Artystycznego Janusza Adama Biedrzyckiego dla osób zajmujących się działalnością artystyczną.

23 marca, godz. 20.00

miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, sala drewniana

2. Teatr KIJO

"Odkrywanie = Poruszenie" (warsztat/pokaz teatru tańca)

Instruktorzy prowadzący warsztat: Michał Ratajski, Adrian Bartczak, Małgorzata Lipczyńska

Projekt zakłada cykl warsztatów zakończony pokazem pracy z muzyką na żywo. W toku warsztatów dwanaścioro uczestników (wybranych na podstawie zgłoszeń) zapozna się z metodami pracy grupy KIJO i Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. Zakres tematyczny warsztatów obejmuje m.in. takie dziedziny jak: Kontakt Improwizacja, technika tańca vs trening fizyczny, trening aktorski ze szczególnym uwzględnieniem świadomości ciała i świadomości scenicznej. Praca z obecnością widza - świadka wydarzeń, który kształtuje i determinuje proces twórczy, wpływa na jakość pracy i koncentrację uczestników. Chcemy zadać sobie pytanie: Na ile widz jest istotnym "elementem" procesu twórczego?" Jak bardzo jego "bierność" wpływa na aktywność aktora/tancerza?

10, 17 i 24 marca, godz. 13.00 (warsztaty), 28 marca, godz. 20.46 (pokaz)

miejsce: PS Dance Company, ul. Gdańska 57A (warsztaty), Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56 (pokaz)

3. Pracownia Fizyczna

"Edukacja przez taniec"

Warsztaty z Iwoną Olszowską dotyczące pracy z ciałem metodą BMC dla tancerzy i aktorów oraz wykład pt. "Narodziny tańca", poprowadzony przez dr Juliusza Grzybowskiego.

BMC - Body Mind Centering jest metodą pracy z ciałem o charakterze reedukacji. Ciało odzwierciedla umysł, umysł wpływa na działanie ciała. To sprzężenie zwrotne, które ukazuje stan relacji ciała i umysłu. Celem BMC jest zestrajanie ich działania.

24 marca, godz. 10.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

4. Teatr Tańca PRO pod opieką formalną Towarzystwa Kultury Teatralnej

"Pokojówki" - na podstawie tekstu Jeana Geneta (spektakl teatru tańca)

Reżyseria: Magdalena Paszkiewicz

Bohaterki dramatu - tytułowe pokojówki - kreują alternatywną rzeczywistość, w której wcielają się w rolę Pani. W świecie własnych imaginacji podkradają jej słowa, gesty i zachowania oraz dokonują rytualnego zabójstwa, mającego wyzwolić je z "rozpaczliwego" położenia. Intensywność gry pozorów nieustannie powtarzanej ceremonii znajduje nieodwracalny finał w świecie rzeczywistym. Będzie to studium postaci przełożone na studium ruchu. Analiza problemu nieustającej gry pozorów, w której gubi się własną osobowość, tak by odnaleźć się i zagubić w "teatrze" codziennych rytuałów.

22.03.2013, godz. 20.00

miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

5. Pracownia Fizyczna

"Fajdros" (spektakl teatru tańca)

Reżyseria: Jacek Owczarek

"Fajdros" to próba przeniesienia ruchu myśli z dialogu Platona na ruch taneczny. "Fajdros" Platona jest w pokaźnej swej części właściwie wprost napisaną choreografią. Ta z kolei napisana jest dwutorowo - z jednej strony mamy obraz, z drugiej słowa, którymi Platon się posługuje aby opisać ruch. Ruch idei, ruch bogów i ruch dusz.

21.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Duża Sala, ul. Więckowskiego 15

PROJEKTY PLENEROWE

1. Fundacja FORM.ART

"Impresje uliczne"

Reżyseria: Kamil Kuligowski

"Impresje uliczne" to działania parateatralne wkraczające w przestrzeń miasta, wdzierające się w codzienny rytm życia ulicy i przerywające jej zwyczajową ciągłość i porządek. Grupa artystów-szczudlarzy w widowiskowych i fantazyjnych stylizacjach podejmie interakcje z przechodniami, miejskimi obiektami i architekturą. Odbiorcami ich działań staną się przechodnie zatrzymani przez teatralne wydarzenie. Uliczne impresje przemycą teatralne pierwiastki w codzienność łodzian, dostarczając estetycznych wrażeń i doświadczeń, obok których nie da się przejść obojętnie. Zatrzymują uwagę, sprzyjając refleksji. Być może staną się formą kontaktu z teatrem dla osób, które od lat w teatrze nie były. Happening jest swoistym zaproszeniem łodzian do twórczego życia i zachętą do dostrzegania pierwiastków sztuki w naszej codzienności.

27.03.2013, godz.12.00

miejsce: Pasaż Schillera, ulica Piotrkowska

2. Ośrodek Kultury "Górna"

"Teatr w bramie"

Reżyseria: Marek Cichucki

Projekt edukacyjno-artystyczny, którego bezpośrednimi uczestnikami będzie grupa młodzieży w wieku 14-19 lat, a odbiorcami pośrednimi (widzami) - mieszkańcy Łodzi.

W toku warsztatów teatralnych młodzież przygotuje widowisko uliczne w formie objazdowego teatrzyku. Będzie to nawiązanie do średniowiecznych trup teatralnych, wędrujących od bramy do bramy, od domu do domu, wystawiających dla mieszkańców małe etiudy teatralne. Młodzież prezentować będzie scenki rodzajowe, piosenki i improwizowane popisy, przygotowywane w toku zajęć warsztatowych. W swoim teatralnym wozie, swoistym "wozie Sowizdrzała", będą mieć niezbędne rekwizyty i elementy scenograficzne. Wędrować będzie po dzielnicy Łódź Górna w godzinach popołudniowych, bawiąc mieszkańców, wprowadzając ich w zaczarowany świat teatru. A tym samym, zastaną przestrzeń przemienią w przestrzeń teatralną. W ten sposób teatr wyjdzie z murów, a wkroczy w obszar codzienności, umożliwiając "dotknięcie" teatru tym, którzy na co dzień z nim nie obcują.

18, 19, 20, 21, 22.03.2013, godz. 17.00 (warsztaty)

25 i 27.03.2013, godz. 15.00 (pokaz)

miejsce:

warsztaty: Ośrodek Kultury "Górna", ul. Siedlecka 1

pokazy: 25.03.2013 - start spod pawilonu "Dąbrówka": róg ulic Dąbrowskiego i Tatrzańskiej, 27.03.2013 - ul. Piotrkowska - od skrzyżowania z ul. Więckowskiego do Pasażu Schillera. Start: Piotrkowska/Więckowskiego

3. Fundacja Miasto Projekt/ Carnival - Otwarta Przestrzeń Cyrkowa

"Out of the circus"

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Kownacki

Spektakl jest historią codzienności i próbą zapisu naszych relacji z wolnością. Został on osadzony w onirycznym, poetyckim świecie, pełnym magii i metafor. Stworzony spektakl ma na celu przełamywać schematy myślowe dotyczące estetyki współczesnego cyrku, który, odchodząc od skostniałych form przeszłości, czerpie z bogactw innych dziedzin sztuki (w szczególności teatru), naprzemiennie inspirując je i ucząc się od nich.

25.03.2013, godz. 19.00

26.03.2013, godz. 20.00

miejsce: Carnival - Otwarta Przestrzeń Cyrkowa, ul. Siewna 15

PROJEKTY DLA DZIECI

1. Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Łodzi

"Piękna i Bestia" - spektakl

Scenariusz, reżyseria i choreografia: nauczyciele łódzkich szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych

Spektakl "Piękna i Bestia" na motywach baśni de Villeneuve pod tym samym tytułem w ramach XIV Edycji Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży - PREZENTACJE 2013 Organizatorem i inspiratorem przedsięwzięcia jest Wydział Edukacji Miasta Łodzi. Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu to dzieci upośledzone umysłowo w różnym stopniu, niesłyszące i z wadami słuchu oraz niewidome lub niedowidzące, uczęszczające do: SOSW nr 1, ZSS nr 5, ZSS nr 4, ZSS nr 3, ZSS nr 6, ZSS nr 2, ZSS nr 7, SOSW nr 6, SOSW nr 4, SOSW nr 3, ZSZS nr 2 Każda placówka przygotowuje część baśni, a efektem działań będzie wspólne widowisko. Elementami łączącymi poszczególne sceny są postacie Pięknych i Bestii, które w scenie finałowej spotykają się jednocześnie na scenie tworząc barwny, roztańczony korowód. Zarówno plakaty teatralne jak i elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty wykonują uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli.

19.03.2013, godz. 11.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

2. Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dotknij teatru 2013: odkrycia - odnowa! Po co ludziom wiersze? Spotkanie z magią teatru.

Reżyseria: Joanna Koenig

Warsztaty adresowane do dzieci w wieku 5-9 lat/spektakl Teatru TV dla dzieci.

Uczestnicy warsztatów przygotują inscenizację wierszy Uty i Juliana Przybosiów, będą się bawić i eksperymentować z językiem. Organizatorzy zaplanowali również "burzę mózgów" mająca pomóc w rozważaniu czym jest teatr i na czym polega jego "magia", jakim językiem i jakimi środkami wyrazu się posługuje. Warsztaty zwieńczy projekcja spektaklu Teatru Telewizji dla Dzieci "Znacie? To posłuchajcie!" (1975).

23.03.2013, godz. 12.00

miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

3. Stowarzyszenie Teatralne CHOREA

"Wszechświat teatru"

Reżyseria: Pola Amber, Dominika Krzyżanowska

Wszechświat teatru jest projektem interdyscyplinarnym, artystyczno-edukacyjnym, dedykowanym dzieciom w wieku 7-10 lat, składającym się z dwóch modułów. Pierwszym z nich będzie spektakl muzyczny pt. Wielka Niedźwiedzica, czyli opowieści o kosmosie, drugim zaś twórcze zajęcia: Widzieć więcej. Warsztaty o widzeniu, postrzeganiu i dostrzeganiu. Wielka Niedźwiedzica, czyli opowieści o kosmosie to niezwykła podróż dla dzieci ku gwiazdom, planetom i Słońcu... Historie o wszechświecie opowiedziane przez Skrzata Guzika przy kosmicznych dźwiękach, wydawanych przez Szalonego Muzyka wprowadzają małych widzów w tajemnice kosmosu i zachęcają do jego badania. Być może dla wielu uczestników będzie to pierwsza wycieczka po gwiezdnym niebie. Spektakl odbywa się w niezwykłym miejscu... w Łódzkim Planetarium. Widzieć więcej. Warsztaty o widzeniu, postrzeganiu i dostrzeganiu to warsztaty, których punktem wyjścia jest opowieść o gwiazdozbiorach i sztuce ich dostrzegania. Dotykają problemu kreatywnego postrzegania świata i możliwości odkrywania jego tajemnic (co jest znamienne także dla współczesnej nauki). Uczestnicy warsztatów stworzą własną książkę artystyczną, w której kształt słońca jest zaproszeniem do zabawy, formą i kształtem widzenia nieoczywistego i badania otaczającego rzeczywistości. Działania twórcze i plastyczne umożliwią transpozycję przeżyć dzieci, mają je także zachęcić do odmiennego postrzegania medium jakim jest książka.

25, 26, 27.03.2013, godz. 10.00

miejsce: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, ul. Pomorska 16

4. Muzeum Miasta Łodzi

"Niebieski w moim mieście"

Papierowy Teatr w wersji autorskiej łączący różnego rodzaju aktywność twórczą uczestników warsztatów. Temat zajęć związany jest z akceptacją odmienności poprzez odkrywanie i poznawanie siebie samego, poszukiwanie wspólnych cech, potrzeb, emocji... Zajęcia mają na celu m.in. utrwalanie postawy aktywnej, twórczej, poszukującej rozwiązań w kontaktach z innymi oraz oswajania dziecka ze sztuką - tworzenie lalki, animowanie, wykonanie scenografii, a wszystko dzieje się w świecie niebywale kreatywnej i nośnej materii jaką jest papier. Mirosława Truchta-Nowicka - zajmuje się malarstwem, projektowaniem i ilustracją. Praca w Teatrze Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi spowodowała zwrot w twórczości artystki, a Lalka-Rzeźba stała się elementem inspiracji, osiągając status głównego obiektu jej twórczych zainteresowań. Znaczna część prac artystki powstaje z papieru, który w szczególny sposób ożywia postacie i wzmacnia wrażenie ulotności. Ta wyjątkowa materia rzeźbiarska: subtelna, szorstka, surowa, a jednocześnie delikatna i krucha, pozwala poruszać się po obrzeżach różnych technik, form tematów, a zarazem przenosi swoje cechy na rzeźbione postacie. Nadawane im imiona, odwołujące się do emocji, czy tradycyjnych symboli kulturowych, tworzą pomosty skojarzeniowe ponad jakimikolwiek podziałami.

19.03.2013, godz. 11.00

miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

5. Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki - ależ Gustawie!

"Lalki w przedszkolu"

Warsztaty w formie lekcji teatralnych, podczas których dzieci poznają podstawowe pojęcia teatralne i techniki teatru lalek. Będą też miały okazję animować profesjonalnymi lalkami. W programie przewidziano również krótki kurs pisania scenariusza przedstawienia, samodzielnego wykonania prostej lalki, plakatu teatralnego.... Każdy uczestnik otrzyma dyplom ukończenia warsztatów. 3 dni warsztatów teatralnych dla najmłodszych. 7 aktorów poprowadzi warsztaty w 7 przedszkolach. 30 lalek - marionetki, pacynki, jawajki, kukły, 320 dzieci weźmie udział w warsztatach, 320 dzieci dotknie teatru. W warsztatach biorą udział wybrane wcześniej przedszkola.

6. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

"Moje drzewko pomarańczowe"

Reżyseria: Masza Bogucka

Spektakl w ramach kampanii społecznej "Dzieci nie śmieci" Teatr Zupa Z Małpy

Spektakl dotyka przybierającego aktualnie ogromne rozmiary problemu przemocy wobec dzieci. Twórcy poprzez realizację teatralną przybliżają to zjawisko, a dzięki kampanii społecznej o charakterze edukacyjnym, próbują wpłynąć na wzmocnienie postaw społecznych będących osobistym sprzeciwem wobec bezprawnego i nieludzkiego traktowania dzieci. Jest to zderzenie dramatu teatralnego z rzeczywistym dramatem społecznym. Rodzaj teatru paradokumentalnego, czerpiącego z obecnych zjawisk społecznych, badający je i zajmujący konkretne stanowisko poprzez edukowanie i kreowanie określonych postaw. Poza samym spektaklem projekt obejmuje kampanię społeczną, w ramach której organizowane będą: prelekcje, spotkania m.in. z psychologiem, kuratorem sądowym, policją, akcję plakatowania miasta, akcję informacyjną w mediach lokalnych, konkurs dla młodzieży na plakat promujący spektakl i kampanię, wystawę prac zgłoszonych do konkursu, akcję w przestrzeni miasta zrealizowaną przez uczniów jednej z łódzkich szkół.

25.03.2013, godz. 19.00

26.03.2013, godz. 16.00

miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

7. Muzeum Kinematografii w Łodzi

"Dotknij teatru 2013: odkrycia - odnowa! Hamlet."

Przedstawienie lalkowe "Hamlet: Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego. Szekspirowscy lalkowi bohaterowie zostają umieszczeni w akwariach z wodą. Duński książę toczy intrygującą grę nie tylko z pozostałymi postaciami dramatu, ale także z samym sobą. Adam Walny to artysta totalny. Stworzył własny teatr w 1999 roku, nadając swoim przedstawieniom edukacyjny, a nawet terapeutyczny charakter. W spektaklach posługuje się lalkami, maskami, dziwnymi przedmiotami. Inspiracji literackich szuka w bajkach, baśniach, ale także w klasycznych tekstach pisanych dla teatru.

24.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

8. Muzeum Kinematografii w Łodzi

"Dotknij teatru 2013: odkrycia - odnowa! Czarno na białym, białe na czarnym. O! Teatr!

Rozmawiamy o tym, czym jest teatr, czym różni się od kina i innych sztuk. Przygotowujemy zestaw "domowego teatrzyku" (kukiełkowego) z elementami do inscenizacji wiersza. Projekcja spektaklu Teatru Telewizji "Bambuko" (1997) w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-7 lat.

24.03.2013, godz. 12.00

miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

9. Teatr Lalek Arlekin

otwarta próba generalna spektaklu "Alicja w krainie czarów"

Reżyseria: Waldemar Wolański

"Alicja w krainie czarów" to kolejny spektakl sceny marionetkowej teatru Arlekin. Teatr Lalek Arlekin w Łodzi jest jedynym teatrem w Polsce posiadającym specjalną konstrukcję sceny marionetkowej, umożliwiającą granie marionetkami na dwuipółmetrowej długości niciach. Efekt jest magiczny i pozwala na całkowite przeniesienie się w świat iluzji. Przedstawienie zrealizowane jest w klasycznej baśniowej konwencji na podstawie bardzo znanej powieści L. Carrolla o tym samym tytule. Za sprawą muzyki, złożonej z doskonale dobranych fragmentów utworów klasycznych oraz uroczych marionetek niciowych, reżyser przenosi nas w niezwykły, baśniowy świat czarów i magii wykreowany w wyobraźni małej dziewczynki, głównej bohaterki.

Barwne, ciekawe, pełne humoru przedstawienie adresowane jest do widzów powyżej 7 lat.

21.03.2013, godz. 13.00

miejsce: ul. Piotrkowska 282a (tymczasowa siedziba Teatru Lalek Arlekin)

10. Teatr Pinokio

"Maszyna do opowiadania bajek"

Reżyseria: Konrad Dworakowski

"Maszyna do opowiadania bajek" to nowatorski projekt, będący połączeniem doświadczeń teatru improwizowanego, story tellingu i teatru lalek. Wydarzenie nie mające precedensu w polskim teatrze dla dzieci opiera się na założeniu współkreacji i współuczestnictwa widza w procesie stwarzania historii. Dzięki cyklowi warsztatów z mistrzami opowieści, improwizacji teatralnych, improwizacji muzycznych oraz performingu, aktorzy Teatru Pinokio przygotują improwizowany spektakl, odbywający się przy udziale publiczności, mającej realny wpływ na przebieg zdarzenia. "Maszyna do opowiadania bajek" jest formą narzędzia do dekonstrukcji i dekompozycji wątków baśniowych, tworzenia nowych i utrwalania oraz przekazywania dawnych. Opowieści improwizowane za pomocą maszyny, są opowiadane przez aktorów Teatru Pinokio przy udziale muzyki i dźwięków tworzonych na żywo, z ilustracją animowanego przez nich obrazu. Z improwizacji powstaje spektakl, jedyny w swoim rodzaju, taki, którego nie da się powtórzyć.

24.03.2013 - godz. 17.00

28.03.2013 - godz. 18.00

miejsce: Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16

11. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty

"Źródła i przyszłość - 4 Żywioły"

Propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Pracowni Alternatywnego Wychowania. Zadaniem warsztatu jest przybliżenie dzieciom form charakterystycznych dla teatru ulicznego i przygotowanie uczestników do kreowania wydarzenia "Święto skrawka ziemi" wspólnie z aktorami Teatru Węgajty i uczestnikami pozostałych warsztatów.

14 marca, godz. 17.00

miejsce: Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, sala widowiskowa

12. Ośrodek Kultury "Górna"

"Teatr w bramie"

Reżyseria: Marek Cichucki

Projekt edukacyjno-artystyczny, którego bezpośrednimi uczestnikami będzie grupa młodzieży w wieku 14-19 lat, a odbiorcami pośrednimi (widzami) - mieszkańcy Łodzi.

W toku warsztatów teatralnych młodzież przygotuje widowisko uliczne w formie objazdowego teatrzyku. Będzie to nawiązanie do średniowiecznych trup teatralnych, wędrujących od bramy do bramy, od domu do domu, wystawiających dla mieszkańców małe etiudy teatralne. Młodzież prezentować będzie scenki rodzajowe, piosenki i improwizowane popisy, przygotowywane w toku zajęć warsztatowych. W swoim teatralnym wozie, swoistym "wozie Sowizdrzała", będą mieć niezbędne rekwizyty i elementy scenograficzne. Wędrować będzie po dzielnicy Łódź Górna w godzinach popołudniowych, bawiąc mieszkańców, wprowadzając ich w zaczarowany świat teatru. A tym samym, zastaną przestrzeń przemienią w przestrzeń teatralną. W ten sposób teatr wyjdzie z murów, a wkroczy w obszar codzienności, umożliwiając "dotknięcie" teatru tym, którzy na co dzień z nim nie obcują.

18, 19, 20, 21, 22.03.2013, godz. 17.00 (warsztaty)

25 i 27.03.2013, godz. 15.00 (pokaz)

miejsce:

warsztaty: Ośrodek Kultury "Górna", ul. Siedlecka 1

pokazy: 25.03.2013 - start spod pawilonu "Dąbrówka": róg ulic Dąbrowskiego i Tatrzańskiej, 27.03.2013 - ul. Piotrkowska - od skrzyżowania z ul. Więckowskiego do Pasażu Schillera. Start: Piotrkowska/Więckowskiego

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

1. Stowarzyszenie Teatralne CHOREA

"Umrzeć w Atenach"

Warsztat pracy z tekstem klasycznym.

Reżyseria: Dara Weinberg

"Umrzeć w Atenach"/" Die in Athensto" międzynarodowy projekt artystyczny, którego wcześniejsze edycje odbyły się w Warszawie (w Komunie// Warszawa), w Baltimore (w Johns Hopkins Homewood House Museum), w teatrze Son of Semele w Los Angeles i na uniwersytecie w Indianapois. To próba czytana tekstów będących adaptacją starogreckich komedii i dramatów Ajschylosa, Sofoklesa, Eurypidesa i Arystofanesa z towarzyszeniem muzyki na żywo. Teksty wybrane do spektaklu opracowała Dara Weinberg - amerykańska pisarka i reżyser, stypendystka Fullbrighta, którą szczególnie interesuje styk poezji i dramatu, a zwłaszcza greckie chóry. Razem z kompozytorem Douglasem Pew'em otrzymała zlecenie napisania dwudziestominutowej opery "The Game of Hearts" dla Waszyngtońskiej Opery Narodowej. Założycielka dwóch grup teatralnych: the Parallel Octave oraz Indy Convergence.

W projekcie wezmą udział polscy i amerykańscy artyści, a także studenci z The International British School z Łodzi i z The International American School w Warszawie, oraz kilkunastoosobowy Wielki Chór Młodej CHOREI. W spektaklu (który de facto jest próbą czytaną) pojawi się także pięciu tancerzy. Za choreografię odpowiedzialny będzie Michał Ratajski - tancerz, nauczyciel kontaktu improwizacji. Muzykę do spektaklu wraz z Darą Weinberg stworzy Tomasz Krzyżanowski - muzyk, kompozytor, aktor związany z Teatrem CHOREA, współtwórca widowiska muzyczno- tanecznego Oratorium Dance Project.

Projekt zrealizowano przy pomocy Polsko-Amerykańskiej Komisji Fullbrighta

Dzień przed spektaklem, 26 marca w godz. 16.30-18.30 odbędą się próby otwarte, w których udział mogą wziąć wszyscy chętni. Każdy uczestnik próby otwartej będzie miał możliwość wystąpienia w pokazie w dniu następnym. Nie wymagane są wcześniejsze zapisy.

26 marca, godz. 16.30 (warsztat), 27 marca, godz. 18.00 (czytanie)

miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

2. Stowarzyszenie Teatralne CHOREA

"Wszędo-domni"

Reżyseria: Dorota Porowska, Julia Jakubowska, Paweł Korbus

Historie smutne, albo i nie, dobre i złe, historie ludzi. Złamane życia i momenty iluminacji, nadzieje i próby utrzymania równowagi w codzienności. Ukierunkowanie na człowieka i jego przeżycia. Te historie, przy zaangażowaniu mieszkańców ośrodka, spróbujemy zebrać i opowiedzieć.

Warsztaty zamknięte.

21.03.2013, godz. 00:00

miejsce: Schronisko dla bezdomnych

3. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty

"Źródła i przyszłość - 4 Żywioły"

Warsztat dla młodzieży/dorosłych

Warsztaty teatralne mające na celu wprowadzenie uczestników w estetykę i język teatru opartego na tradycyjnej obrzędowości, a wzbogaconej o formy eksperymentalne. W trakcie warsztatów uczestnicy będą pogłębiać świadomość teatralną i zdobywać umiejętności ekspresji w oparciu o trening ciała, taniec i improwizację. Warsztaty mają charakter otwarty. Będą w nich uczestniczyć m.in. członkowie łódzkich teatrów oraz młodzież i dorośli niezrzeszeni w grupach teatralnych.

14 marca, godz. 17.00

4. Bałucki Ośrodek Kultury

"Nowe przestrzenie - między teorią a praktyką teatralną"

Warsztat z zakresu reżyserii teatralnej.

Na projekt składają się trzy dni warsztatów połączonych z konferencją. Prelegenci oraz prowadzący warsztaty to doświadczeni i uznani twórcy teatralni: Agata Duda-Gracz, Adam Walny, Andrzej Makowiecki oraz Jacek Owczarek. Projekt skierowany jest do instruktorów teatralnych i nauczycieli działających w różnego rodzaju instytucjach, w których wykorzystuje się teatr jako jedną z form aktywności, a także do instruktorów wykorzystujących techniki teatralne w pracy z grupą. Tematem przewodnim konferencji będzie odkrywanie nowych, najbardziej adekwatnych współcześnie przestrzeni i kierunków pracy teatralnej w obszarach: reżyserii teatralnej, teatru przedmiotu, ruchu w teatrze oraz tworzenia scenariusza teatralnego. Podsumowaniem będzie wymiana między prelegentami a uczestnikami na temat odkrywania nowych sposobów zarówno myślenia o teatrze jak i praktyki teatralnej w poszczególnych zakresach tematycznych. Warsztaty będą praktycznym uzupełnieniem konferencji.

25.03.2013, godz. 11.00, 26.03.2013, godz. 10.00 i 16.00, 27.03.2013, godz. 10.00 (warsztaty)

25.03.2013, godz. 15.30 (konferencja)

miejsce: Bałucki Ośrodek Kultury "Na Żubardzkiej", ul. Żubardzka 3

5. Ośrodek Kultury "Górna"

"Noc teatru"

Warsztaty teatralne realizowane w godzinach wieczorno-nocnych. To intensywny trening teatralny o nietypowej porze. Zajęcia rozpoczną się o godz. 22.00 i potrwają 4 godziny lub dłużej, jeśli taka będzie wola (i moc) ze strony uczestników projektu. Warsztaty skierowane są do młodzieży i osób dorosłych.

22.03.2013, godz. 22.00

miejsce: Ośrodek Kultury "Górna", ul. Siedlecka 1

KONCERT

1. Stowarzyszenie Teatralne CHOREA

"Pieśni Świata - Wielki Chór Młodej Chorei"

Wielki Chór Młodej Chorei zaprasza na koncert "Pieśni Świata". Zabierzemy Was w podróż szlakiem fińskich ballad, bizantyńskich hymnów i sefardyjskich pieśni. Usłyszycie energetyczne brazylijskie rytmy, greckie peany, bałkański wielogłos czy przejmujące historie w jidysz.

21.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

PROJEKTY SPECJALNE

1. Pola Amber

"Seans SPIRIT+ELEKTRO" (performance)

scenariusz i reżyseria: Pola Amber/Paweł Korbus

Nocne przywoływanie duchów w nawiedzonym domu. Transowo-spirytystyczna sesja.

Trzy niesamowite historie, psychodeliczne dźwięki elektro wydawane na żywo, zabytkowe wnętrza... Seanse trwają po dwadzieścia minut. Rozpoczynają się co pół godziny od 22.00 do 01.00.

Tylko dla widzów dorosłych. Tylko dla widzów o mocnych nerwach.

22 marca, godz. 22.00, 22.30, 23.00, 23.30, 00.00, 00.30

miejce: Klub Nauczyciela, ul. Piotrkowska 137/139

2. Bałucki Ośrodek Kultury

"Nowe przestrzenie - między teorią a praktyką teatralną"

Warsztat z zakresu reżyserii teatralnej.

Na projekt składają się trzy dni warsztatów połączonych z konferencją. Prelegenci oraz prowadzący warsztaty to doświadczeni i uznani twórcy teatralni: Agata Duda-Gracz, Adam Walny, Andrzej Makowiecki oraz Jacek Owczarek. Projekt skierowany jest do instruktorów teatralnych i nauczycieli działających w różnego rodzaju instytucjach, w których wykorzystuje się teatr jako jedną z form aktywności, a także do instruktorów wykorzystujących techniki teatralne w pracy z grupą. Tematem przewodnim konferencji będzie odkrywanie nowych, najbardziej adekwatnych współcześnie przestrzeni i kierunków pracy teatralnej w obszarach: reżyserii teatralnej, teatru przedmiotu, ruchu w teatrze oraz tworzenia scenariusza teatralnego. Podsumowaniem będzie wymiana między prelegentami a uczestnikami na temat odkrywania nowych sposobów zarówno myślenia o teatrze jak i praktyki teatralnej w poszczególnych zakresach tematycznych. Warsztaty będą praktycznym uzupełnieniem konferencji.

25.03.2013, godz. 11.00, 26.03.2013, godz. 10.00 i 16.00, 27.03.2013, godz. 10.00 (warsztaty)

25.03.2013, godz. 15.30 (konferencja)

miejsce: Bałucki Ośrodek Kultury "Na Żubardzkiej", ul. Żubardzka 3

3. Klub Nauczyciela

"Dni teatralnej aktywizacji szkół"

Projekt, którego celem jest włączenie łódzkich placówek oświatowych i ich aktywizowanie do uczestnictwa w świecie teatru. Planowane zadanie będzie realizowane w dniach 01-27 marca 2013 roku na terenie Łodzi. Obejmuje zasięgiem szkoły wszystkich szczebli kształcenia.

PROJEKCJE

1. Muzeum Kinematografii w Łodzi

"Dotknij teatru 2013: odkrycia - odnowa!"

4 projekcje spektakli Teatru Telewizji:

- "Bzik tropikalny", reżyseria Grzegorz Jarzyna

- "Moralność pani Dulskiej", reżyseria Anna Augustynowicz

- "Poskromienie złośnicy", reżyseria Krzysztof Warlikowski

- "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim", reżyseria Piotr Cieplak

SZKOŁA NOWEJ REŻYSERII W DT 2013

1. Muzeum Kinematografii w Łodzi

"Dotknij teatru 2013: odkrycia - odnowa!"

4 projekcje spektakli Teatru Telewizji:

- "Bzik tropikalny", reżyseria Grzegorz Jarzyna

- "Moralność pani Dulskiej", reżyseria Anna Augustynowicz

- "Poskromienie złośnicy", reżyseria Krzysztof Warlikowski

- "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim", reżyseria Piotr Cieplak

2. Teatr Powszechny w Łodzi

"Podróż zimowa"

Reżyseria: Maja Kleczewska

"Podróż zimowa" to tekst o ludziach zagubionych w labiryncie słów, o pogrzebanych żywcem, przytłoczonych pojęciami, znaczeniami, czasem minionym, utraconym, żalami, fotografiami, wspomnieniami. Najnowsze dzieło noblistki Elfriede Jelinek, nagrodzone jedną z najbardziej prestiżowych niemieckich nagród teatralnych - Mülheimer Dramatikerpreis za rok 2011, to utwór autobiograficzny, pieśń o odchodzeniu. Osobiste rozliczenie i pożegnanie.

Oto wędrowiec rusza w ostatnią podróż. Zainspirowana pieśniami Shuberta Jelinek rusza w ostatnią podróż, bada swoje przygotowanie do nie-istnienia.

Sztuka tłumaczona jest specjalnie na potrzeby koprodukcji Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

26.03.2013, godz. 19.15

miejsce: Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21, Mała Sala

3. Wprowadzenie do "Antygony" - spotkanie z Marcinem Liberem

Przedpremierowe spotkanie z publicznością, w którym udział wezmą twórcy spektaklu "Antygona" przygotowywanego przez Marcina Libera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Reżyser i aktorzy zaprezentują fragmenty swojej pracy i podzielą się z publicznością swoimi koncepcjami dotyczącymi roli, jaką w dzisiejszej kulturze odgrywa dzieło Sofoklesa. Wspólnie z widzami spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie kim jest dzisiaj Antygona? Czy może być współczesna i mówić o społeczeństwie, w którym przyszło nam żyć, skoro liczy sobie niespełna dwa i pół tysiąca lat? A może manifest Antygony wybrzmi nieco inaczej, jeśli założyć, że była ona świadkiem ceremonii pogrzebowych wielkich postaci polityki XXI wieku?

To spotkanie jest niezwykle rzadką okazją, aby przed premierą móc podyskutować o powstającym przedstawieniu.

27.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Duża Sala, ul. Więckowskiego 15

4. "I IFIGENIA"

Reżyseria: Tomasz Bazan

Agamemnon, chcąc zapewnić powodzenie wyprawie pod Troję, postanawia złożyć córkę w ofierze. Do miasta zwabia ją podstępem - obietnicą małżeństwa. Kiedy fortel zostaje odkryty, Ifigenia zgadza się poświęcić swoje życie za cenę społecznej równowagi. Ta nieco melodramatyczna oprawa rodzinnej historii to tylko sztafaż. Dlaczego Ifigenia reżyseruje własną śmierć? Być może kłamstwo najlepiej odsłania mechanizm i rolę ofiary człowieka, fałszywie godzącego się na kompromis jedynie po to, aby ocalić życie.

Spektakl jest laureatem Złotych Masek.

28.03.2013, godz. 17.00 i 19.00

miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

5. Stowarzyszenie INTV i Promised Land

"Looking for Promised Land" / "Szukając Ziemi Obiecanej" - PERFORMANCE

Reżyseria: Katarzyna Raduszyńska

"Looking for Promised Land" to projekt łączący Teatr z Miastem. Teatr, który nie tylko wychodzi do Miasta, ale je także do siebie zaprasza. Chcemy z łodzianami odbyć teatralną podróż do Miasta. Posługując się pojęciem Pamięci Kulturowej, a dokładniej korzystając z pamięci łodzian, chcemy odkryć Lodzermenscha - tego kiedyś i tego dziś. Teatr pełni funkcję wehikułu czasu, za pomocą którego możemy odbyć podróż w dowolną przestrzeń i czas, i w ten sposób odkryć tożsamość Miasta i jego mieszkańców. Grupa Promised Land - aktorzy, tancerka, grafik, fotograf i muzyk wchodzą w skórę Lodzermenscha. Używając dostępnych narzędzi - język, taniec, rysunek, zdjęcie, film, fotografia, muzyka - sprawdzają, czy Łódź jest ich Ziemią Obiecaną. Na scenę zostają zaproszeni również widzowie, by aktywnie uczestniczyć w spektaklu, razem z twórcami, poszukując Promised Land. W tkance Miasta zapisane są informacje, które można wydobyć, posiłkując się Teatrem. Te dwie materie uzupełniają się, jeśli nadać im kierunek. Za pomocą teatralnych środków wyrazu i przekazu, czyli języka, ruchu, śpiewu, pisma i malarstwa chcemy dotrzeć do Miasta, czyli do Ludzi i pokazać związek Teatru z Ich codziennym życiem i postrzeganiem rzeczywistości.

Ten projekt może być ważnym dowodem na to, że Teatr jest miejscem dla Ludzi. I że te dwie materie się uzupełniają, a przede wszystkim wzbogacają i stymulują. Przy okazji odkrywanie Miasta przez Ludzi via Teatr niesie ze sobą daleko idące, pozytywne konsekwencje: poszerza horyzonty, uwrażliwia, kieruje uwagę na zagadnienia kulturowe i na kultywowanie tradycji oraz kształtuje i pogłębia relacje między Ludźmi, co jest wartością najcenniejszą.

22 marca, godz. 19.00

miejsce: Stowarzyszenie INTV i Promised Land, ul. Rewolucji 1905 r. 78/80

6. Muzeum Kinematografii w Łodzi

"Dotknij teatru 2013: odkrycia - odnowa! Hamlet."

Przedstawienie lalkowe "Hamlet: Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego. Szekspirowscy lalkowi bohaterowie zostają umieszczeni w akwariach z wodą. Duński książę toczy intrygującą grę nie tylko z pozostałymi postaciami dramatu, ale także z samym sobą. Adam Walny to artysta totalny. Stworzył własny teatr w 1999 roku, nadając swoim przedstawieniom edukacyjny, a nawet terapeutyczny charakter. W spektaklach posługuje się lalkami, maskami, dziwnymi przedmiotami. Inspiracji literackich szuka w bajkach, baśniach, ale także w klasycznych tekstach pisanych dla teatru.

24.03.2013, godz. 19.00

miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji