Artykuły

Trójmiasto. Młodzi artyści wsparci przez ministra

Nowe projekty kilku związanych z Trójmiastem artystów powstaną za ministerialne pieniądze. Właśnie otrzymali oni stypendia Młoda Polska.

W Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone zostały stypendia dla zwycięzców dziesiątej już edycji projektu Młoda Polska. Na liście 86 wyróżnionych w ten sposób młodych artystów nie mogło oczywiście zabraknąć twórców związanych w ten czy inny sposób z Trójmiastem.

Jednym z nich, wyróżnionym w kategorii "Literatura" jest poeta Grzegorz Kwiatkowski, który właśnie wydał swój czwarty tom wierszy, zatytułowany "Radości", a stypendium otrzymał na poczet pisania kolejnej książki poetyckiej. Nie znana jest jeszcze data jej premiery, ale wiadomo już, że będzie nosić tytuł "Spalanie".

Na fachową edukację będzie mogła, dzięki pieniądzom z ministerstwa, pozwolić sobie tancerka Katarzyna Wolińska - wybiera się na studia do Hochschule Zentrum Tanz w Berlinie. To młoda tancerka, która zaczynała karierę pod okiem gdańskich mistrzów: Leszka Bzdyla, Katarzyny Chmielewskiej i Anny Haracz, a potem studiowała na kierunku Choreografia i Techniki Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi.

Z Trójmiastem związana jest też jedna z laureatek w kategorii teatr - Julia Holewińska [na zdjęciu]. To właśnie tu odniosła swoje największe dotychczasowe sukcesy: jej dramat "Ciała obce", opowiadający o działaczu Solidarności, który zdecydował się na operację korekcji płci, najpierw uzyskał Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną - najbardziej prestiżowy laur w Polsce w dziedzinie dramatopisarstwa, a potem został zrealizowany na scenie Teatru Wybrzeże, zbierając znakomite recenzje. Dzięki stypendium młoda dramatopisarka chce napisać kolejny tekst, zatytułowany "Gorszycielki?".

W kategorii "Sztuki wizualne" znaleźć można nazwisko Przemysława Adamskiego, twórcy związanego przez wiele lat z trójmiejskim środowiskiem artystycznym i gdańską Akademią Sztuk Pięknych, autorem i współautorem (od kilku lat tworzy tandem twórczy z Katarzyną Kijek) kilku nagradzanych na krajowych i międzynarodowych konkursach teledysków i krótkometrażowych filmów animowanych. Za ministerialne pieniądze przygotowywać będzie projekt interdyscyplinarny "Fade To Black". Składać się nań będzie film eksperymentalny i wystawa fotografii.

W najliczniej obsadzonej kategorii "Muzyka" znalazł się wibrafonista Michał Puchowski. Ministerialne stypendium pozwoli mu na zakup wibrafonu, werbla i niezbędnych do gry na tym instrumencie akcesoriów.

Program stypendialny Młoda Polska przeznaczony jest dla twórców, którzy nie skończyli jeszcze 35 roku życia i zdążyli wykazać się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie, którą się zajmują. Według założeń projektu, pieniądze, które otrzymują mają "umożliwić im dokonanie znaczącego postępu w ich karierze artystycznej". Oznacza to albo zakup instrumentów albo sprzętu niezbędnego do pracy twórczej, realizację konkretnego projektu albo studia lub pobyty twórcze zagranicą. Maksymalna kwota stypendium wynosi 50 tys. zł.

W tym roku projekt stypendialny Młoda Polska ma swoją dziesiątą edycję, do ministerstwa wpłynęły 674 wnioski, stypendia otrzymało 86 artystów, rywalizujących w kategoriach: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji