Artykuły

Gdańsk. Artysta menadżerem? Nowy kierunek na UG

Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi to jak na razie jedyny w Polsce kierunek, który pozwoli zbliżyć zawód aktora do menadżera. Jest on propozycją dla tych, którzy chcą studiować aktorstwo oraz nauczyć się samodzielnie tworzyć własny wizerunek i dbać o niego.

W roku akademickim 2013/2014 na wydziale filologicznym rusza nowy kierunek studiów - Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi. Został on utworzony dzięki współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Nowo powstały kierunek umożliwi podjęcie studiów na dwóch specjalnościach: menedżerskiej i sceniczno-menedżerskiej. Pierwsza z nich kształcić będzie przyszłych, młodych menedżerów instytucji artystycznych, dzięki czemu absolwent pozna działania artystyczne od podszewki i będzie wiedział, czym w rzeczywistości zarządza. Specjalność sceniczno-menedżerska polega na połączeniu studiów artystycznych z menedżerskimi po to, by aktorzy nabyli zdolności niezbędne do tworzenia i dbania o własny wizerunek.

- Poszerzenie kierunku menedżerskiego o komponent artystyczny to prekursorskie rozwiązanie w skali naszego kraju - mówi prof. Jerzy Limon z katedry kultur i literatur anglojęzycznych UG. - Takiego kierunku nie ma żadna uczelnia w Polsce - dodaje.

Zajęcia na Zarządzaniu Instytucjami Artystycznymi mają łączyć teorię z praktyką. Będą prowadzone przez kadrę akademicką Uniwersytetu Gdańskiego oraz znanych i doświadczonych dyrektorów teatrów polskich, krytyków związanych z ogólnopolskimi mediami, doświadczonych administratorów instytucji kultury oraz koordynatorów projektów. Wstępnie na gościnne wykłady zgodzili się już Krystyna Janda, Jacek Głomb, Krzysztof Mieszkowski, Feliks Falk czy Andrzej Markowicz.

Ukończenie studiów pozwoli na zdobycie kompetencji zawodowych: kulturowych, komunikacyjnych, społecznych, artystycznych oraz językowych związanych z obszarem instytucji artystycznych (przede wszystkim teatralnych). To z kolei absolwentowi Zarządzania Instytucjami Artystycznymi pozwoli podjąć pracę w teatrach, organizacjach wspierających kulturę (fundacjach, stowarzyszeniach), w komercyjnych agencjach artystycznych oraz innych instytucjach zajmujących się działaniami artystycznymi i kulturalnymi.

Czy po ukończeniu tych studiów istnieje jakaś gwarancja na pracę? Gwarancji nic nie da, ale absolwenci będą mogli spróbować w zawodzie swoich sił na terenie całej Europy.

- 180 godzin zajęć będzie prowadzonych po angielsku, co w połączeniu z dużą praktyką pozwoli absolwentowi funkcjonować za granicą - przyznaje Limon. - Mam głęboką nadzieję, że nasi studenci trafią w obieg instytucji kulturowych nie tylko trójmiejskich, ale też europejskich - dodaje.

Rekrutacja rusza pod koniec czerwca 2013 r. Ci, którzy będą chcieli podjąć naukę na specjalności sceniczno-menedżerskiej mogą składać wniosek do 1 lipca. Wszyscy pozostali mają czas do 8 lipca. Miejsc jest 60, po 30 na każdej specjalności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji