Artykuły

Armia Zbawienia kontra gangsterzy

To już ostatnia premiera tego sezonu, ale mo­że zgodnie z tytułem sztuki Brechta będzie to szczęśliwe zakończenie.

Rok 1919, gang Ćmy planuje napad na bank. Podczas narady w barze wkraczają doń członko­wie Armii Zbawienia. Siostra Lilian spotyka gangstera Billy'ego Crackera, co przynosi nieocze­kiwane skutki.

"Happy End" pojawiał się dotąd na afiszu jako sztuka amerykańskiej pisarki Dorothy Lane. Fak­tycznie autorem tekstów songów był Bertolt Brecht, a libretta - jego bliska przyjaciółka Eliza­beth Hauptmann (wspólnie napisali słynną "Operę za trzy grosze"). W konspiracji przed żo­ną, Heleną Weigel, Brecht namówił ją, by za dzie­sięć tysięcy marek "złożyła w małą sztukę" wątki swego opowiadania o Chicago.

Nawet autor muzyki Kurt Weill nie został po­informowany, jak naprawdę powstał "Happy End". Premiera - w sierpniu 1929 r. w Theater Am Schiffbauerdamm w Berlinie - była komplet­ną porażką, po tygodniu sztuka zeszła z afisza. Wydatnie przyczyniła się do tego Helena Weigel, która pod koniec trzeciego aktu odczytała broszu­rę partii komunistycznej.

Polska premiera "Happy Endu" w reż. Zyg­munta Hubnera odbyła się w 1966 r. w Starym Te­atrze w Krakowie. Obecna, w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, jest dziewiątą realizacją na naszych scenach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji