Artykuły

Częstochowa. Piwniczni artyści u Mickiewicza

Temu recitalowi należy się szczególna uwaga częstochowian. Agata Ślazyk, którą usłyszymy w programie "Gdzieś na ulicy nienazwanej", i towarzyszący jej pianista Tomasz Kmiecik to nasi ludzie w legendarnej Piwnicy pod Baranami. Wystąpią wraz ze skrzypkiem Michałem Półtorakiem na scenie Teatru im. Mickiewicza w niedzielę o godz. 19.

Niegdyś bardzo aktywni w życiu artystycznym miasta. Wystąpią wraz ze skrzypkiem Michałem Półtorakiem na scenie Teatru im. Mickiewicza w niedzielę o godz. 19. Bilety po 30 i 25 zł do kupienia w kasie teatru (ul. Kilińskiego 15).

Agata pochodzi z Częstochowy. Jako licealistka (Społeczne Liceum Ogólnokształcące) zaczęła brać udział w konkursach poezji śpiewanej, odnosząc sukcesy. Studiowała historię na WSP, uparcie próbując odnaleźć się w świecie polskiej muzyki, zaczęła śpiewać z akompaniamentem pianisty Tomasza Kmiecika, który też komponował dla niej i aranżował. Pianista pracował w Teatrze im. Mickiewicza. W 1995 roku dostał Złotą Maskę za swoją muzykę teatralną. Wspólnie wdrażali - najpierw u Stacherczaka, a potem w Gaude Mater pomysł otwartej estrady "Scena Błazen".

Zrezygnowali z artystycznego animowania rodzinnego miasta, znajdując w 2003 roku miejsce w Piwnicy pod Baranami. Wspólnie z Agatą zrealizowali wiele programów estradowych. Premiera pierwszego - "Póki mamy marzenia" - odbyła się w marcu 1996 roku w Częstochowie. Oboje są przykładem na to, że i częstochowianom udaje się wybić w świecie piosenki, nawet tak hermetycznym jak ten wypełniony przez piosenkę aktorską czy poezję śpiewaną.

"Ta obdarzona wyjątkowym głosem wokalistka nie poddaje się zaszufladkowaniu do określonego muzycznego gatunku" - pisze krytyka o Agacie Ślazyk.

Piosenka autorska, pieśni "piwniczne" i piosenki satyryczne składają się na aktualny repertuar Agaty - informuje Ewa Oleś z Teatru im. Mickiewicza. Obok tekstów własnych znajdziemy wiersze współczesnych twórców piszących specjalnie dla Agaty, np. utwory krakowskiej poetki Katarzyny Grzesiak. Usłyszymy również piosenki do tekstów m.in. Wiesława Dymnego, Światopełka Karpińskiego, Bolesława Leśmiana, Agnieszki Osieckiej, Haliny Poświatowskiej, a w najmniej poważnej części koncertu będą utwory autorstwa m.in. Bonifacego Dymarczyka (przez wiele lat związanego z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz współtwórcy kabaretów Adios Muchachos i Żegnajcie Chłopcy), Andrzeja Waligórskiego (kabaret Elita) oraz samej Agaty Ślazyk. Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Piotr Walewski to m.in. nazwiska kompozytorów pieśni składających się na "piwniczną" część koncertu artystki.

Lata obecności w zespole legendarnego kabaretu to okres gromadzenia doświadczeń zawodowych, ale także czas poznawania historii tego miejsca, "piwnicznych" tradycji, artystów i twórców. Agata Ślazyk miała bezpośredni kontakt z ogromnym artystycznym dorobkiem Piwnicy. Koncertując z nią, dała się poznać publiczności USA, Kanady, Norwegii i Włoch. Z własnym recitalem odwiedziła parokrotnie Wielką Brytanię, Niemcy, Austrię i Kanadę. W październiku 2007 roku ukazała się pierwsza płyta Agaty. Za klika tygodni ukaże się jej autorski album.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji