Artykuły

Niecodzienna premiera

[Inf.wł.] Wczoraj we Wrocławiu miało miejsce wydarzenie raczej niecodzienne. Teatr Polski pokazał swoją kolejną premierę - "Protokół pewnego zebrania" Aleksandra Gelmana - w sali konferencyjnej "Hutmenu", zapraszając na nią oczywiście pracowników zakładu.

Któż zresztą mógłby być bardziej zainteresowany spektaklem, skoro akcja sztuki toczy się również w zakładzie, a konkretnie na zebraniu egzekutywy komitetu zakładowego. Reakcja sali - niezwykle spontaniczna - potwierdziła

trafność doboru miejsca premiery jak i dramatycznego tekstu. Po przedstawieniu wywiązała się naprawdę interesująca dyskusja, której fragmenty warto przytoczyć.

WITOLD FRYDRYSZCZAK (mechanik): Utożsamiałem się z brygadą Potapowa. On postąpił w sposób prawidłowy i miał odwagę, żeby powiedzieć prawdę.

MARIAN SOKÓŁ (dyspozytor produkcji): Bardzo odważna sztuka i prawdziwa. Na przykład ta sprawa odbioru budynku, który nie został skończony. Podobne rzeczy obserwujemy i we wrocławskim budownictwie mieszkaniowym.

ALEKSANDER SAŁAGA: (dyrektor naczelny): Bezdyskusyjny - w sensie postępowania - był sekretarz. Natomiast z każdą inną postawą i postacią w sztuce można i trzeba było dyskutować. Spektakl jest bardzo pouczający. Przypomina m.in. że zarządzanie zakładem to nie tylko rozwiązywanie problemów organizacyjno-gospodarczych, ale także moralno-etycznych.

FRANCISZEK TADLA (brygadzista): Za krzykliwa trochę była ta egzekutywa, ale z drugiej strony tylko w takich sytuacjach może dojść do ścierania się poglądów.. A dyrektor bez uczciwego kolektywu nie da rady.

ANDRZEJ ŻEMOJTEL (tokarz, brygadzista): Oglądając przedstawienie, przypomniało mi się jak to kiedyś (pracowałem wtedy gdzie indziej) nie spieszyło mi się do pracy i jak chętnie teraz idę każdego dnia do zakładu. Właściwa atmosfera, o to chodzi.

JÓZEF TEKIELA (sekretarz KZ PZPR): Mądra sztuka i wszyscy, a zwłaszcza szerokie aktywy zakładowe powinny ją obejrzeć. A co do sekretarza, to egzekutywę prowadził prawidłowo, miał zbyt słabe rozeznanie w sytuacji przedsiębiorstwa. Takie problemy trzeba rozwiązywać wcześniej.

Tych kilka głosów najlepiej oddaje atmosferę wczorajszej premiery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji