Artykuły

Poznań. Jacek Kleyff w Ósemkach

Jesienią ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się swoista autobiografia Jacka Kleyffa, zatytułowana "Rozmowa". W czwartek 14 marca artysta promować będzie to wydawnictwo podczas spotkania w Teatrze Ósmego Dnia.

"Kolejowa poczekalnia: mnóstwo paczek i walizek / Siedzą ludzie, ot zwyczajni, siedzą, gapią się w ogryzek" - śpiewał przed laty w swej kultowej piosence. Jesienią ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się swoista autobiografia Jacka Kleyffa, zatytułowana "Rozmowa".

W czwartek 14 marca artysta promować będzie to wydawnictwo podczas spotkania w Teatrze Ósmego Dnia. Będzie to rozmowa, ale i koncert, który bohater wieczoru da wspólnie z inną legendą artystycznego offu - Jerzym "Słomą" Słomińskim.

Kleyff to jedna z legend piosenki autorskiej, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego kręgu. W 1969 roku założył, wspólnie z Januszem Weissem (dziś m.in. prezenterem radia Zet) i Michałem Tarkowskim (aktorem znanym później choćby z filmu "Wodzirej"), słynny kabaret Salon Niezależnych. Kabaret istniał sześć lat, stając się w tym czasie jednym z najważniejszych przedstawicieli intelektualnej rozrywki. Wtedy też powstały najbardziej znane piosenki Kleyffa takie jak "Telewizja", "Papkin", "Huśtawki", "Kolejowa poczekalnia", "O niespełnionej miłości na terenie magazynu kółka rolniczego" czy dwa "Listy do Leonarda Cohena", ale też najostrzejsza chyba polityczna satyra - "Sejm kalek". Błyskotliwość i inteligencję łączył w nich ze znakomitym poczuciem humoru, ale też refleksją.

Po rozwiązaniu Salonu (z którym w ostatnich latach działalności współpracowali też m.in. Lech Dymarski i Andrzej Czeczot) Kleyff poświęcił się głównie malarstwu. Po kilku latach sformował Orkiestrę Na Zdrowie, która w swej niezwykle ciekawej propozycji łączyła elementy folku, reggae i rocka z interesującymi tekstami. W tekstach zaś więcej było teraz zadumy, ale i opartej na wschodniej duchowości akceptacji rzeczywistości. Z ONZ (taki jest skrót zespołu) śpiewał takie piosenki jak "Rozpostarta płachta nieba", "Czy?", "Niebójka". W połowie lat dziewięćdziesiątych ukazała się bardzo udana kaseta Orkiestry "Jest Los". Przed ponad dekadą wydano zaś płytę "Piosenki... Od Salonu Niezależnych do Orkiestry Na Zdrowie", która - zgodnie z tytułem - przyniosła świetne nowe wersje piosenek Kleyffa. Dyskografię Orkiestry i Kleyffa uzupełniają płyta "Już" i "Znaki".

Ze Słomą spotykał się wielokrotnie - m.in. w ramach Orkiestry Na Zdrowie, nagrali też kasetę "Dziadki w Akwarium". Słomiński - legenda bębnów (i słynny twórca tych instrumentów), poza ważnymi autorskimi dokonaniami grał też przed laty m.in. w Osjanie, Izraelu i Brygadzie Kryzys, współpracował z Antonina Krzysztoń. Aktualnie stoi na czele zespołu Słoma i Przedwietrze.

Teatr Ósmego Dnia, czwartek, godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji