Artykuły

Toruń. Prapremiera szwajcarskiego dramatu u Horzycy

9 marca w Teatrze im. Horzycy odbędzie się polska prapremiera sztuki "Body Art" Igora Bauersimy i Rejane Desvignes w reżyserii Any Nowickiej.

Lea i Fred są parą. Fred jest pisarzem, ale do tej pory nie odniósł jeszcze sukcesu. Lea jest aktorką, która wciąż nie może znaleźć odpowiedniej dla siebie roli. Jej siostra Naomi jest kobietą biznesu, prowadzi alerię sztuki współczesnej. Jako uznany artysta (twórca znanych instalacji) wraca ze Stanów ich przyjaciel, Tiger. Postanawia stworzyć "dzieło", które stanie się najgłośniejszym wydarzeniem zbliżających się targów sztuki. "Dzieło" to stopniowo odsłania prawdziwą twarz Naomi, psuje relację między Leą i Fredem i zmienia ich życie w koszmar. Bauersima i Desvignes tym tekstem zadają pytanie o granice sztuki, wybory i odpowiedzialność twórcy. Realizatorzy odkrywają do czego może doprowadzić artystę wtłoczenie go w tryby machiny show biznesu.

***

Ana Nowicka

Założycielka, dyrektor Teatru BARAKAH, reżyser. Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wraz z Moniką Kufel kieruje Teatrem BARAKAH, zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, reżyser kilkunastu przedstawień, prowadzi warsztaty wokalne i aktorskie. Wiceprezes Fundacji Dziesięciu Talentów w Krakowie. Zadebiutowała w "Lunatykach" w reż. Krystiana Lupy w Starym Teatrze w Krakowie. Za swą działalność artystyczną otrzymała wiele nagród: za rolę Meli w spektaklu "Moralność Pani Dulskiej" - nagrodę aktorską na Festiwalu Teatralnym Talia w Tarnowie (1998 r.), nagrodę za reżyserię spektaklu "Szafa"

na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (2007 r.), nagrodę za spektakl "Klinika Dobrej Śmierci" na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Warszawie (2009 r.) oraz nagrodę za reżyserię spektaklu "Szyc" na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Pierwszy Kontakt w Toruniu (2011 r.). W 2011 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt teatralny "Levin i inni - sceny z życia".

Pracuje także poza Teatrem BARAKAH: jako współreżyser (wraz z Iwoną Kempą) sztuki (Udręka życia) Hanocha Levina w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, reżyser spektaklu "Poper" Hanocha Levina w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu oraz reżyser "Porucznika z Inishmore" Martina McDonagh'a w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Przez kilka sezonów należała do zespołu aktorskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

***

O autorach

Bauersima Igor. Rocznik 1964. Szwajcarski autor teatralny i filmowy, reżyser, architekt i muzyk. W 1993 r. założył z aktorami niezależną grupę teatralną OFF OFF-Bühne, dla której powstała większość jego tekstów. Rozgłos przyniósł Bauersimie dramat "norway.today" (2000), a w miesięczniku teatralnym "Theater heute" uznano Bauersimę najlepiej zapowiadającym się autorem roku. Napisał m.in.: "Sexual Perversity in Chicago" (1994), "Plane Thoughts" (1994), "Tourist Saga" (1995), "Die Pflicht glücklich zu sein" (1996), "Snobs" (1997), "Mixed" (1997), "Context" (1999), "Exil" (2000), "69" (2003), "Kap Hoorn" (2010). Bauersima reżyseruje głównie w Hanowerze, Düsseldorfie, Zurychu i Wiedniu. Oprócz teatru robi też performatywne projekty multimedialne oraz filmy.

Réjane Desvignes. Rocznik 1969. Szwajcarska aktorka i autorka teatralna. W 1998 r. zagrała w spektaklu Bauersimy "Forever Godard". W 1999 r. z Bauersimą założyli firmę Sonimage i od tego momentu stanowią duet pisarski. Desvignes jest autorką opowiadań oraz tekstów dla teatru, m.in.: "Schwarz & Weiss" (2004), "Jackpot" (2011).

Ich wspólne teksty to: "Factory" (2001), "Tattoo"(Body Art, 2002), "Futur de Luxe" (2002), "Film" (2003), "Bérénice de Molire" (2004) "Lucie de Beaune" (2005), "Boulevard Sevastopol" (2005), "Den Tod im Nacken" (2009). Do tej pory na język polski zostały przetłumaczone dramaty: "norway.today", "Body Art", "69". Realizacja "Body Art" w Teatrze im. Wilama Horzycy jest polską prapremierą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji