Artykuły

Gdynia. Wystawa "Maciej Korwin w Muzycznym 1995-2013"

22 lutego dyrektor Maciej Korwin obchodziłby 60. urodziny. Ten dzień pracownicy Teatru Muzycznego postanowili uhonorować w szczególny sposób.

O godz. 16.15 odbędzie się spotkanie przy grobie Macieja Korwina na Cmentarzu Witomińskim, o 17.00 - msza w kaplicy kościoła oo. Franciszkanów.

Na godz. 18.30 zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej Dyrektorowi na foyer Nowej Sceny. Wystawa będzie wspomnieniem niemal osiemnastoletniego okresu prowadzenia Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni przez Macieja Korwina. Składać się będzie z fotografii, fragmentów recenzji i wywiadów oraz opisu dokonań artystycznych. Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki Macieja Korwina, jego osiągnięć i koncepcji Teatru oraz planów na przyszłość.

***

Maciej Korwin w Muzycznym 1995-2013

Dyrektor urodził się w 1953 roku, w Łodzi. Tam ukończył Wydział Aktorski na słynnej Filmówce i jeszcze na studiach rozpoczął przygodę z występami na scenie. Był aktorem teatrów w Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu, Opolu i Chorzowie. Dyrektorem Artystycznym został już w 1985 roku, kierując teatrem w Kaliszu, potem było Opole, Łódź i na koniec Gdynia. Dyrektor przybył do portowego miasta w 1995 roku obejmując ster po Wojciechu Trzcińskim. W tamtych latach pozycja Teatru opierała się na dwóch nazwiska - Baduszkowej i Gruzy. Dyrektor kontynuował ich dobrą passę. Rozpoczynając "Evitą", a kończąc "Shrekiem" wprowadził na deski Teatru najsłynniejsze musicalowe tytuły. Jednocześnie sprawował pieczę nad Studium Wokalno - Aktorskim oraz prowadził zajęcia ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Za swoje osiągnięcia w 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2008 roku Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. W listopadzie 2012 roku obronił doktorat, a w grudniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał go do Rady ds. Instytucji Artystycznych jako jedynego przedstawiciela z regionu pomorskiego. Dyrektor zmarł nagle 10 stycznia 2013 roku. 22 lutego 2013 roku świętowałby swoje 60 urodziny...

Bez publiczności nie ma teatru

Dyrektor przez cały okres pracy w Teatrze był wierny idei "pełnej sali", do znudzenia powtarzając, że najważniejszy w Teatrze nie jest Dyrektor, tylko widz. Publiczność była najważniejszą częścią teatralnego spektaklu. To ona stanowiła o jego sukcesie lub klęsce. Dzięki kontynuowaniu hasła "Broadwayu nad Bałtykiem" tych pierwszych było zdecydowanie więcej. Dyrektor z wielkim uporem zabiegał o największe hity światowego musicalu nie zapominając tym samym o rozwoju polskiej sztuki teatralnej. Te dwa z pozoru odległe od siebie bieguny - zagraniczne musicale i autorskie projekty teatralne polskich artystów - stały się wyznacznikami opracowanego przez Dyrektora artystycznego programu Teatru Muzycznego w Gdyni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji