Artykuły

Krzysztof Wójcicki nie żyje

Smutna wiadomość dotarła z Kalifornii. Wskutek wylewu krwi do mózgu w sobotę, 16 lutego 2013 r., zmarł przebywający tam od kilku tygodni KRZYSZTOF WÓJCICKI, urodzony w 1955 roku gdyński pisarz, dramaturg, dyrektor teatru, absolwent gdańskiej teatrologii, doktor nauk humanistycznych.

Debiutował w teatrze Wybrzeże sztuką "Wolność dla Barabasza". Kolejne jego dramaty "(Apassionata", "Księga Bałwochwalcza" i "Powrót Łazarza") realizowane były na scenach polskich i zagranicznych. Jest autorem książek "Rozmowy z Mokw"ą," Rozmowy z księdzem Hilarym Jastakiem" i "Rozmowy z Albrechtem grafem von Krockow", które składają się na swoistą triadę kaszubską.

Pisał także bajki i baśnie gdyńskie, kościerskie, puckie, sopockie. Jest też autorem scenariuszy radiowych. Kiedy ukazała się jego powieść "Mój przyjaciel trup" o życiu i śmierci ostatniego hrabiego na zamku w Krokowej grafa Albrechta von Krockow, pisarz nie spodziewał się, że ta historia zainteresuje filmowców.

A jednak miał powstać film, który miał kręcić znany operator i reżyser Witold Adamek.

Krzysztof Wójcicki związany był ze swoim miastem nie tylko miejscem urodzenia, ale też przez wiele lat był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Gdyni, potem dyrektorem naczelnym i artystycznym do 1994 roku.

W 1992 r. zespół teatru pod jego kierownictwem zrealizował z wielkim rozmachem "Księgę Krzysztofa Kolumba", wystawioną na pokładzie Daru Pomorza Krzysztof Wójcicki prowadził szerokie studia na temat Heleny Modrzejewskiej (także w Ameryce).

Zaowocowały one obronioną w 2005 r. na Wydziale Filologiczno-Historycznym UG rozprawą doktorską zatytułowaną "Amerykański debiut teatralny Heleny Modrzejewskiej. Legenda i prawda".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji