Artykuły

Na pomoście

Siedzą na pomoście, łowią ryby i rozmawiają o życiu. O trudnych wyborach ojca, działacza Solidarności, i syna szukającego swojej drogi w nowej, niełatwej rzeczywistości. To "Pomost" Roberta Mirzyńskiego - pierwsza nagroda w ogólnopolskim konkursie na scenariusz słuchowiska "Polskie drogi do wolności - 25 lat Solidarności" - pisze Grażyna Antoniewicz.

Po otrzymaniu nagrody laureat powiedział: Gdyby nie było Solidarności, nigdy coś takiego by się nie zdarzyło. Po drugie, gdyby nie było Radia Gdańsk, nie wymyślono by takiego konkursu, a po trzecie, gdybym nie wędkował, pewnie nie pomyślałbym o pomoście. A na pomoście myśli się o wielu rzeczach, czekając na rybę. Szczególnie płocie uczą cierpliwości, bo są bardzo płochliwe.

Gdzie pan łowi?

- Jeżdżę za Poznań 80 kilometrów, nad jezioro Chłop.

Biorą?

- Dwa tygodnie temu wyciągnęłem trzydziestocentymetrowe płocie.

Skąd ten pomysł?

- Od dłuższego czasu myślałem o słuchowisku, które umieściłbym w takiej scenerii dźwiękowej. Wiedziałem, że powinien być ojciec i syn, i konflikt między nimi. Nieraz kłóciłem się z własnym ojcem o to, jak łowić, co łowić...

Ojciec w pana słuchowisku nie jest postacią nieskazitelną...

- Nie mógł. To nie Birkut Wajdy. Musiał miec skazę, jakąś namiętność, słaby punkt. Jak każdy z nas. Pytanie, czy mamy tego świadomość, czy nie, czy potrafimy ponieść konsekwencje swoich czynów. W życiu nie wszystko jest albo czarne, albo białe. Oczywiście, są granice wyraźnie określone co wolno, czego nie, ale wszystko jest poplątane.

Ten konkurs to pierwsza próba znalezienia artystycznego wyrazu dla ważnego okresu okresu najnowszej historii Polski.

- Nadesłane prace w różnorodny sposób opisują stan świadomości Polaków dwadzieścia pięć lat po powstaniu Solidarności. Mamy wiele dokumentów, natomiast literatury posierpniowej jest niewiele - powiedziała redaktor naczelna Radia Gdańsk, Alina Kietrys. Nagrodzony scenariusz został już zrealizowany i zakupiony przez wiele rozgłośni.

Nagrodzeni...

Na konkurs z okazji 60-lecia Radia Gdańsk i 25-lecia "Solidarności" zorganizowany przez Radio Gdańsk oraz Fundację Centrum Solidarności, wpłynęły 23 prace. Jury w składzie: Janusz Kukuła (przewodniczący), Danuta Kobzdej, Andrzej Piszczatowski, Jacek Puchalski, Władysław Zawistowski przyznało:

- I nagrodę słuchowisku "Pomost"

- II nagrodę (prezydenta Gdyni) - 5 tys. zł otrzymał Jarosław Warzecha z Łodzi za pracę "Jest super"

- III nagrodę (marszałka województwa) - 3 tys. zł przyznano Mirosławowi Spychalskiemu z Wrocławia za słuchowisko pt. "Dzień pierwszy"

- pierwsze wyróżnienie - ufundowane przez prezydenta Słupska (2 tys. zł), dostał Piotr Muldner-Nieckowski z Podkowy Leśnej za "Skrzynkę na listy"

- drugie wyróżnienie - ufundowane przez burmistrza Chojnic - (1,5 tys. zł), przyznano Romanowi Landowskiemu z Czarnej Wody za pracę "Słuchają, a nie słyszą".

Na zdjęciu: Robert Mirzyński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji