Artykuły

Horyniec-Zdrój. Złoty Róg dla Teatru Przedmieście

Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli główną nagrodę 34. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju, zdobył Teatr Przedmieście z Rzeszowa za spektakl "Święto". Laureaci odebrali nagrody w niedzielny wieczór podczas gali zamykającej Biesiadę.

Jak poinformowała w niedzielę PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia, laureaci Złotego Rogu otrzymali także nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł.

Srebrnym Rogiem i 3 tys. zł nagrodzono teatr FiAKiER z Warszawy za "Wyjowisko", a Brązowym Rogiem oraz nagrodą w wysokości 2 tys. zł - Teatr Planeta M z Poznania za sztukę "Tańce w Ballybeg".

W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za dokonania indywidualne. Laureatką Złotej Misy została Anna Rozmianiec z Teatru Fuzja z Poznania. Jury nagrodziło ją za koncepcję i współpracę reżyserską spektaklu "Pani Koch" Mirona Białoszewskiego.

Zdobywczynią Srebrnej Misy została Aneta Adamska z Teatru Przedmieście z Rzeszowa za reżyserię zwycięskiego spektaklu. Natomiast Brązową Misę przyznano Robertowi Stępniewskiemu z Teatru Resursa z Radomia za "międzypokoleniowy zespół teatralny i trafny dobór repertuaru". Zdobywcy Mis otrzymali także nagrody pieniężne.

Jury przyznało też po raz pierwszy nagrodę specjalną - Różę Horyniecką dla Teatru Puk-Puk ze Świdnika za spektakl "Mąka". Juźwińska podkreśliła, że Róża Horyniecka stanie się stałą nagrodą przyznawaną na Biesiadzie. Ponadto jurorzy przyznali, także po raz pierwszy, nagrodę rzeczową za obiecujący debiut dla Weroniki Nawieśniak z Zespołu Teatralnego Sceny "i" z Krakowa.

W tegorocznej Biesiadzie wzięło udział 16 teatrów amatorskich niemal z całej Polski, których organizatorzy wybrali z około 40 zgłoszonych do udziału w imprezie. Zespoły, których członkami są w większości bardzo młodzi ludzie, zaprezentowały się zarówno w repertuarze klasycznym, w adaptacjach twórców współczesnych jak i we własnych programach autorskich. Wśród spektakli konkursowych znalazły się przedstawienia m.in. według Wiliama Szekspira, Witolda Gombrowicza, Adama Mickiewicza, Eugene Ionesco, Mirona Białoszewskiego, Wiesława Myśliwskiego.

Ich występy na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich w Horyńcu-Zdroju (obecnie Gminnego Ośrodka Kultury) tradycyjnie oceniało profesjonalne jury. W tym roku zasiedli w nim: aktor teatralny i filmowy Edward Linde-Lubaszenko, reżyser, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Remigiusz Caban, krytyk teatralny Łukasz Drewniak i instruktor teatralny Ryszard Jakubisiak. Jurorzy w ramach imprezy prowadzili także warsztaty teatralne i konsultacje.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

Biesiada Teatralna jest spotkaniem amatorskich zespołów teatralnych małych form - teatrów dramatycznych, teatrów wizji i ruchu, poezji, jednego aktora - z całej Polski. To jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów tego typu. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Występy młodych artystów oceniali zawsze wybitni jurorzy, wśród nich Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami 34. Biesiady Teatralnej były: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju i Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju.

Jak zachęcają organizatorzy, przez cały rok Horyniec-Zdrój słynie z wysokiej jakości borowiny, wód siarczkowych i niezwykłego mikroklimatu. W dniach Biesiady tworzy się tam także niezapomniany mikroklimat teatralny. W tej oddalonej od dużych ośrodków kulturalnych miejscowości, leżącej tuż przy polsko-ukraińskiej granicy, Biesiada staje się podwójnym świętem: wielkiej rodziny wykonawców oraz urzeczonej ich młodzieńczym zapałem i talentem publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji