Artykuły

Dyskusyjny Klub Teatralny i Ślub według Gombrowicza

Już w najbliższy czwartek o godz. 12 i o 18 na Dużej Scenie elbląskiego teatru aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszali­nie zaprezentują "Ślub" Witolda Gombrowicza w reż. Walde­mara Śmigasiewicza. Tymczasem dzień wcześniej o godz. 19 w sąsiednim Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid, na Scenie na Piętrze, swoją działalność zainauguruje Dyskusyjny Klub Teatralny. "Ślub" to głośny dramat Gombrowicza, wystawiany na liczących się sce­nach światowych. To sztuka, której każda realizacja pozwala widzowi od­krywać nowe, istotne znaczenia poszczególnych scen oraz słów. Gombro­wicz nakazuje analizę swojej filozofii społecznej, prezentuje swój model człowieka, wskazuje na potęgę ról społecznych, w które jesteśmy uwikła­ni i które nas kreują. "Ślub" jest opowieścią o człowieku współczesnym, który chce zapanować nad swoim losem. Jest to tym trudniejsze, że głów­ny bohater nie ma celu w swym życiu.

Sam autor pisał o "Ślubie": "Wszystko tu bez przerwy stwarza się (...) ak­cja stwarza się nieustannie sama, ludzie stwarzają się wzajemnie i całość prze naprzód ku nieznanym rozwiązaniom".

Jak wyznaje Waldemar Śmigasiewicz, reżyser koszalińskiej inscenizacji, jego spektakl utrzymany jest w poetyce snu. Wyzwaniem dla publiczności będzie odczytanie konwencji. Spektakl budowany jest emocjami. Za każdym razem wiele zależy więc od nastawienia i reakcji publiczności. Waldemar Śmigasiewicz jest także autorem opracowania muzycznego. Scenografia jest dziełem Macieja Preyera, a w spektaklu występują: Marcel Wiercichowski, Ireneusz Kaskiewicz, Bogusław Semotiuk, Agnieszka

Grzybowska, Albert Osik i Leszek Żentara. Do obejrzenia tego spektaklu miłośników Melpomeny nie trzeba chyba specjalnie zachęcać.

Z kolei do udziału w środowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Teatralne­go jego organizatorzy zapraszają elblążan oryginalnym, trochę poetyc­kim, a trochę dowcipnym językiem: "Dnia dwunastego, miesiąca listopa­da, AD 2003, w mistycznym miejscu zwanym niekiedy Sceną na Piętrze, gdy zegara dzwony 19-tą wybiją, rozpocznie się tajemny rytuał wskrze­szania... Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Funkcję ową kapłańską pełnić natenczas będą istoty, próbujące w swej żądzy niepohamowanej przenik­nąć do światów mistycznych, przez Bogów rządzonych, o innej niż gawiedź percepcji zjawisk. Na stosie ofiarnym zapłonie postać Maga Wiel­kiego, Mistrza Teatru, w doczesnym życiu nazwą Tadeusza Kantora okrzykniętego. Jeśliś ciekaw alternatyw ferrycznego świata i krew Twa krzepka na tyle, by włączyć się do misterium przeklętego, staw swą osobę w miejscu wskazanym, a wrota tajemnych czerni scenicznych obnażą przed Tobą głębię magii niezliczonych. Gospodarzyć będą kapłanki z ro­du Radicex...".

W programie spotkania przewidziano: przedstawienie założeń programo­wych DKT, projekcję filmu o Tadeuszu Kantorze - wielkim twórcy teatral­nym, reżyserze i malarzu, autorze m.in. sztuk "Umarła klasa", "Niech sczezną artyści", "Wielopole, Wielopole" oraz dyskusję. Kolejne spotkania DKT będzie przygotowywała młodzież, która uczęszcza na zajęcia działającej w Światowidzie sekcji teatralno-recytatorskiej, a pomagała im będzie Monika Kowalczyk, instruktor centrum. Spotkania klubu będą się odbywały co dwa tygodnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji