Artykuły

Boni: wolność w internecie nie oznacza wydziedziczania twórców

Trzeba uszanować obawy, które pojawiły się przy dyskusji o otwartych zasobach; nie chcemy wydziedziczać twórców - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas odbywającego się w Warszawie 2. Kongresu Wolności w Internecie.

Jak podkreślił Boni, przygotowanie propozycji do ustawy o otwartych zasobach jest jedną z inicjatyw podjętych przez ministerstwo od czasu protestów przeciwko podpisaniu umowy ACTA. Jest to też realizacja postulatów ogłoszonych podczas 1. Kongresu Wolności w Internecie.

Minister nawiązał do kontrowersji, jakie wzbudziły wśród wydawców i organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi założenia do projektu ustawy o otwartych zasobach. Celem przepisów proponowanych przez resort cyfryzacji jest udostępnienie w internecie tego, co zostało wytworzone za publiczne pieniądze. W świetle założeń, instytucje zostaną zobowiązane do udostępniania zasobów dziedzictwa kulturowego, materiałów edukacyjnych i zasobów naukowych.

Boni zapowiedział rozpoczęcie dyskusji nad proponowaną ustawą od nowa. - Nie ma żadnej intencji, aby wydziedziczać jakiegokolwiek z twórców, jesteśmy za pełnym respektowaniem podmiotowych praw - mówił.

Podczas kongresu zorganizowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uczestnicy kongresu - przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych i biznesu - będą rozmawiać o możliwych zmianach w prawie unijnym i polskim, zwiększających swobodę i bezpieczeństwo użytkowników w internecie.

W rozmowach wezmą udział m.in. generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski, wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj, wiceminister kultury Piotr Żuchowski, prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska Włodzimierz Schmidt, prezes fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz, prezes Centrum Cyfrowego Alek Tarkowski i dyrektor działu prawnego Google Polska Agata Wacławik-Wejman.

1. Kongres Wolności w Internecie odbył się w marcu 2012 r. i był następstwem fali protestów przeciwko przystąpieniu do międzynarodowego porozumienia ACTA. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapowiedziało wtedy przygotowanie Karty Praw Podstawowych i Wolności w Internecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji