Artykuły

Warszawa. Premiera "Obsesji" w Teatrze Remus

Premiera spektaklu o dyskryminacji i agresji na tle rasowym pt. "Obsesja" w reżyserii Katarzyny Kazimierczuk odbędzie się w środę, 6 lutego, w warszawskim Teatrze Remus. W przedstawieniu wykorzystano tradycyjne wielogłosowe pieśni z Maroka, Ugandy, Korsyki i Brazylii.

Spektakl składa się z zebranych przez reżyserkę i zespół Teatru Remus, świadectw osób, które doświadczyły agresji na tle rasowym i poczucia dyskryminacji. Scenariusz oparty jest na wyznaniach osób, które mieszkając w Polsce doświadczyły przejawów nietolerancji.

Historie poruszane na scenie zaczerpnięte zostały z opowiadań znajomych i przyjaciół zespołu, inspiracją do powstania niektórych były artykuły prasowe, opisujące akty nietolerancji wobec przebywających w Polsce obcokrajowców.

Tytuł spektaklu nawiązuje do historii marokańskiego artysty, Malika, który podczas pobytu w Polsce został brutalnie pobity. - Po tym zdarzeniu wciąż rozglądam się nerwowo, myślę o tym, że za chwilę ktoś może mnie zaatakować. To już jest obsesja - wyznawał Malik.

"Obsesja" jest próbą zagłębienia się w psychikę osoby prześladowanej, ze względu na pochodzenie wyrzuconej poza nawias społeczny.

Zespołowi aktorów towarzyszą muzycy: irański flecista Mohammad Rasouli, japoński tancerz butoh Rui Ishihara i Hana Umeda, wykonująca tradycyjny japoński taniec Nihon Buyo.

Wykorzystując tradycyjne pieśni z różnych zakątków świata, autorzy przedstawiają różnorodność kulturową m.in. Maroka, Korsyki, Brazylii, Włoch i krajów bałkańskich.

"Obsesja" będzie wystawiana także w innych miastach Polski: w Łomży i Białymstoku (29-31 maja), Wrocławiu i Opolu (16-19 maja).

Najbliższe spektakle w Warszawie odbędą się 6, 7 i 9 lutego. Na wszystkie wstęp wolny. W związku z pożarem siedziby teatru przy ulicy Targowej w nocy z 30 stycznia, lutowe spektakle zostaną wystawione gościnnie na scenie Komuna/Warszawa.

Występują: Sean Palmer, Dominika Jarosz, Katarzyna Tekielska, Łukasz Wójcicki, Gwidon Cybulski i Daniel Brzeziński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji