Artykuły

Wschodni raj

Polska jest rajem wydawniczym w porównaniu z Europą Zachodnią. Tam wydaje się wyłącznie utwory komercyjne - powiedział 1 bm. w Katowicach Marian Pan­kowski, polski pisarz, który od za­kończenia II wojny kwiatowej ży­je i tworzy w Belgii. Autor przy­jechał do Katowic na światową prapremierę swojej sztuki "Ręce na szyję zarzucić", która odbędzie się 2 bm. w Teatrze Śląskim.

Pankowski uważa, że na Zacho­dzie "poezja nie ma żadnych szans, a dramaty wydaje się wyłą­cznie z litości i to tylko wtedy, gdy jakaś sztuka odniosła sukcesy na deskach teatrów w Paryżu lub No­wym Jorku". Jego zdaniem "pol­ska literatura za granicą jest znana wyłącznie dzięki Gombrowiczo­wi, mniej - Mrożkowi i Witkace­mu. Kiedyś, w latach osiemdzie­siątych był jeszcze popyt na skandalizującą literaturę polityczną, ale było to raptem kilkumiesię­czne zachłyśnięcie". Wg Panko­wskiego, który do niedawna był kierownikiem katedry polonisty­cznej na Uniwersytecie Libre w Brukseli "jedynym sposobem, by zainteresować studentów poloni­styki naszą literaturą romantycz­ną, Mickiewiczem czy Słowac­kim, jest tworzenie analogii do współczesności. Słowackiego np. przedstawiam jako kapryśnego intelektualistę podobnego do mło­dych ludzi, którzy w 1958 r. wy­wołali paryski bunt studentów". Pisarz dodał, że takie spłycanie te­go, co my, Polacy najwyżej ceni­my w literaturze jest i dla niego - wychowanego na poezji skamandryckiej, na Leśmianie - bardzo bolesne, ale innego sposobu na wytłumaczenie ducha polskiego romantyzmu współczesnej mło­dzieży zachodnioeuropejskiej nie ma. Marian Pankowski urodził się w 1919 r. w Sanoku. W 1938 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie

Jagiellońskim. Walczył w kampa­nii wrześniowej. Od 1942 r. kilka lat spędził w obozach koncentra­cyjnych. Po wyzwoleniu osiadł w Belgii, gdzie ukończył slawistykę, na Uniwersytecie Libre w Brukse­li. Tam też przez wiele lat był kie­rownikiem katedry polonistyki. Debiutował w 1938 r. w lwo­wskich "Sygnałach". W latach 1953-1959 był stałym recenzen­tem paryskiej "Kultury". W Pol­sce jest znany z powieści "Matyga idzie", "Granatowy goździk", "Pątnicy z Macierzyny", "Gość" i "Rudolf".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji