Artykuły

Gdańsk. Kulturalna rocznica Sierpnia' 80

Prawykonanie"Kantaty o wolności" Jana A.P. Kaczmarka odbędzie się u bram Stoczni dokładnie w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Drugim ważnym punktem rocznicowego wieczoru będzie premiera filmu "Solidarność".

Koncert będzie jednym z najważniejszych punktów gdańskich obchodów 25. rocznicy strajków w Stoczni, bezpośrednią jego transmisję pokaże Telewizja Polska. Władze Gdańska zamówiły utwór u Jana A.P. Kaczmarka, mieszkającego od lat w USA kompozytora, laureata tegorocznego Oskara za muzykę do filmu "Marzyciel".

- Przede wszystkim zależy mi na tym, żeby uniknąć charakterystycznego dla tego typu utworów patosu - deklarował twórca podczas lipcowej wizyty w Gdańsku.

30-minutowy utwór składa się z pięciu części o różnym tempie i nastroju, z których każda odnosi się do innego etapu sierpniowych wydarzeń: od zwykłego dnia pracy w Stoczni, poprzez wezwanie do buntu, lęki i niepewność strajkowych dni, aż do zwycięstwa. Jego osią dramaturgiczną jest opowieść matki, która sama zajmuje się dzieckiem pod nieobecność męża - ten strajkuje w Stoczni.

Kaczmarek uzupełnił warstwę narracyjną o tekst skompilowany z pism i przemówień Jana Pawła II, tekstów wywieszanych przez robotników na strajkowych transparentach oraz wierszy polskich poetów romantycznych.

Na koncercie wystąpi pełny skład orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nestorowicza oraz połączone chóry z Gdańska i Poznania. Partie solistów wykonają Agnieszka Tomaszewska i Konrad Janiak.

Filmowy hołd

Drugim ważnym punktem rocznicowego wieczoru będzie premiera filmu "Solidarność". To wspólne dzieło kilkunastu polskich reżyserów pod przewodnictwem Andrzeja Wajdy. Każdy z nich przygotował dziesięciominutowy film na temat "Solidarności". Projekt nie przewidywał żadnych ograniczeń technicznych ani formalnych. Niektóre filmy to klasyczne, krótkie fabuły. Taki charakter ma np. film Piotra Trzaskalskiego o producencie wielkich długopisów - takich, jakim Lech Wałęsa podpisywał Porozumienia Sierpniowe. Krzysztof Zanussi wspomina rok 1980 i kręcenie swego filmu "Z dalekiego kraju", Robert Gliński i Jerzy Domaradzki opowiadają gorzkie historie o dzisiejszym bilansie sierpniowych wydarzeń. Ryszard Bugajski nakręcił teledysk, którego akcja dzieje się na warszawskim Dworcu Centralnym, Feliks Falk przedstawi... animację. Sam Wajda powrócił symbolicznie do swego "Człowieka z żelaza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji