Artykuły

Gorzów. "Rodzina Schroffenstein" w plebiscycie "Ale sztuka!"

Wspólną produkcję Teatru Osterwy i Forum Kleista z Frankfurtu typuje do plebiscytu Gazety Wyborczej - Gorzów Wlkp. Dariusz Barański.

Spektakl "Rodzina Schroffenstein" czy jak kto woli "Die Familie Schroffenstein" zapisał się sporym wykrzyknikiem w mojej pamięci, gdy zrobiłem sobie prywatny przegląd ubiegłorocznych kulturalnych wydarzeń. Raczej niewielu Lubuszan miało okazję go zobaczyć, odbyło się zaledwie kilka przedstawień podczas jesiennych Dni Kleista we Frankfurcie. Z tego - i tylko z tego - powodu ten spektakl mógłby umknąć uwadze zarówno jury, jak i telewidzów, słuchaczy i czytelników. Johannes von Matuschka, niemiecki reżyser, pracujący również w Wielkiej Brytanii stworzył efektowne i przejmujące widowisko, rozgrywające się w rożnych przestrzeniach miasta, które opowiada o ludzkich namiętnościach, o starych jak świat problemach: miłości, nienawiści, zemście i pojednaniu. I nie chodzi tu o Polaków i Niemców, choć taka analogia może się naturalnie nasuwać. To, że aktorzy mówią i po polsku, i niemiecku ma o wiele głębsze znaczenie. Zwaśnione rody, spokrewnione przecież ze sobą nie mogą się ze sobą porozumieć wskutek wzajemnych podejrzeń, nieufności, nakręcającej się spirali zemsty. Muszą się dopiero stopniowo uczyć się siebie nawzajem. Kleist nie należy do najłatwiejszych autorów, a dwujęzyczność spektaklu dodatkowo mogłaby skomplikować odbiór, ale bez obaw, i na to znalazł się sposób. Warto wspomnieć, że na potrzeby spektaklu zresztą powstało pierwsze tłumaczenie tego dramatu jednego z najważniejszych pisarzy niemieckich, urodzonego nota bene we Frankfurcie.

W spektaklu oprócz obsady niemieckiej i chórów występują m.in. aktorzy gorzowskiego teatru Bożena Pomykała-Kukorowska i Krzysztof Tuchalski. Dyrektor Jan Tomaszewicz, chciałby na wiosnę pokazać "Schroffensteinów" w Gorzowie, we wnętrzach katedry, na Starym Rynku i na scenie teatru. Miejmy nadzieję, że się uda, bo warto ten spektakl obejrzeć.

(...)

Komu Ale Sztuka ! Piszcie!

Komu warto przyznać statuetkę "Ale Sztuka!"? Co w lubuskiej kulturze zasługuje na takie wyróżnienie?

Czekamy na Wasze typy. Piszcie, uzasadniając swój wybór do 28 stycznia na adres: alesztuka@agora.pl lub alesztuka@tvp.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji