Artykuły

Beskid Niski. Film wg Stasiuka

Cykl opowiadań Andrzeja Stasiuka (na zdjęciu) "Opowieści galicyjskie" doczekał się ekranizacji. Zdjęcia rozpoczęły się wczoraj (21 sierpnia) na terenach Beskidu Niskiego. Jako reżyser debiutuje Dariusz Jabłoński, producent "Dekalogu" i " Przedwiośnia", oraz twórca wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego "Fotoamator" .

Jabłoński jest - wspólnie z Andrzejem Stasiukiem - autorem scenariusza "Opowieści galicyjskich". Poszczególne wątki opowiadań Stasiuka zostały ze sobą splecione, a oryginalnym pomysłem Dariusza Jabłońskiego jest wprowadzenie głównego bohatera. Jest nim trzydziestolatek, który po przeżyciu osobistej tragedii, w poszukiwaniu spokoju wyprowadza się z miasta na wieś.

Akcja dzieje się na malowniczych terenach zamieszkałych niegdyś przez Łemków, wysiedlonych w 1947 roku. Miejscowa społeczność, którą tworzą byli pracownicy Pegeeru i lokalnego więzienia, rządzi się swymi prawami. "Zasady moralne są tu bardzo surowe i proste. Zetknięcie z nimi zmusza głównego bohatera do przewartościowania swego życia" - powiedział IAR Dariusz Jabłoński.

Główną rolę gra popularny czeski aktor czeski Jiri Machacek (czyt. Jirzi Machaczek), znany między innymi z filmu "Samotni". W głównej roli żeńskiej wystepuje słowacka aktorka Zuzanna Fialova. W filmie wystąpią też Maciej Stuhr, Jerzy Radziwłowicz i Marian Dziędziel.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji