Wybierz sobie teatr
W momencie, w którym zgodzimy się, że pieniędzy na kulturę nie ma, przestanie istnieć kultura. W chwili, kiedy artyści przestaną o kulturę walczyć, przestaną istnieć artyści - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
Poniedziałek 7.01.2013
TEATR POLITYCZNY
"Nieznośnie jest żyć w kraju, w którym nie ma poczucia humoru, ale jeszcze nieznośniej jest tam, gdzie poczucie humoru jest do życia niezbędne" - twierdził Brecht i po kolejnym (ile ich było od marca?) spotkaniu z politykiem, który poważnie przekonuje do niepoważnych rzeczy, trzymam się tych słów, bo nie ma nic więcej do trzymania. Słów pisarza, nie polityka. W momencie, w którym zgodzimy się, że pieniędzy na kulturę nie ma, przestanie istnieć kultura. W chwili, kiedy artyści przestaną o kulturę walczyć, przestaną istnieć artyści. Ale kiedy zaufamy politykom od kultury, nie myślmy, że przestała istnieć polityka.
.
Wtorek 8.01.2013
TEATR UBOGI
- Lepiej nie mówmy o ratach kredytu - mówi znany aktor teatralny.
- Może będą jeszcze dni zdjęciowe - mówi znany aktor teatralny.
Student PWST nic nie mówi, tylko zastanawia się nad czymś, jedząc zupę w bufecie.
- Jaka jest różnica między aktorem na etacie a aktorem bez etatu? - pyta go starszy kolega z etatem.
- Ten pierwszy może brać zupę na zeszyt - podpowiada drugi starszy kolega z etatem.
.
Środa 9.01.2013
TEATR OBYCZAJOWY
Na korytarzu, tuż przy wejściu służbowym do teatru, na tablicy korkowej NSZZ "Solidarność" rysunek. Format A4. U góry duży napis: "STOP ZBOCZENIOM". Na rysunku para mężczyzn bierze ślub. Za nimi pan z owcą. Pan z owcą zwraca się do owcy: "Jeszcz tylko ci panowie wezmą ślub i zaraz potem my!".
Zabrakło mi komentarza. Może ten o ideałach "Solidarności", które sięgnęły bruku na tablicy korkowej, może ten o możliwych karach za dyskryminację, może ten o Polsce, która według zagranicznych instytucji jest najmniej tolerancyjnym krajem w Europie. A może tak: powiedz mi, z czego się śmiejesz, a powiem ci, dlaczego teatr ma sens.
.
Czwartek 10.01.2013
TEATR CODZIENNOŚCI
"Bez rozkoszy człowiek nie jest zdolny do życia" - twierdzi Heiner Müller i ja mu wierzę.
.
Piątek 11.01.2013
TEATR MODNY
A właściwie modowy? "Fotograf musi strasznie walczyć, aby fotografia nie stała się śmiercią" - twierdził Roland Barthes i to ten związek między unikatowym pięknem a powszechnym mało pięknym końcem oglądamy tak naprawdę na każdej okładce "Vogue". W Sali Prób 205 podest (jak wybieg dla modelek) i trumna (jak dla byłych modelek). Ćwiczmy chodzenie, umierania i tak nie da się poćwiczyć.
T. Jękot, "Mitologie" wg R. Barthes'a, reż. P. Świątek, prapremiera światowa 9.02.2013, Teatr Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim.
.
Sobota 12. 01.2013
TEATR KLECZEWSKIEJ
"Widzimy mężczyzn i kobiety, mężczyzn i kobiety, ciągle na nowo mężczyzn i kobiety. Im dłużej zaś patrzymy, tym bardziej upraszcza się również i ta treść i widzimy: zepsute zabawki" - twierdzi Rainer Maria Rilke po obejrzeniu najnowszego spektaklu Mai Kleczewskiej. Ja nic nie twierdzę, ja jestem oburzona. Panie Marszałku Województwa Opolskiego, macie wybitny zespół aktorski i wyjątkowe produkcje teatralne - powtarzam jak mantrę, wychodząc z teatru jak ze schronu. Tu coś udało się uratować. Na zewnątrz dzieje się katastrofa.
"Bracia i siostry", reż. M. Kleczewska, dram. Ł. Chotkowski, Teatr im J. Kochanowskiego w Opolu.
Niedziela 13.01.2013
A TERAZ WYBIERZ SOBIE TEATR
Tylko nie pomyl go z telewizją. Jaka jest różnica między widzem teatralnym a widzem serialowym? Ten drugi ma pilota.
Nie, to nie to, jeszcze raz: Jaka jest różnica między widzem teatralnym a widzem serialowym? Żadnej, to teatr ma różnić się od serialu. I dobrze, żeby widz zauważył różnicę.