Artykuły

Szczecin. Aktorzy Współczesnego docenieni

Dwóch aktorów ze sceny Teatru Współczesnego dostało wysokie noty w ogólnopolskim rankingu aktorów teatralnych tygodnika "Polityka". Jacek Sieradzki, który po raz 13. przygotował dla tygodnika "subiektywny spis aktorów teatralnych", dostrzegł Wojciecha Brzezińskiego [na zdjęciu] i Mirosława Guzowskiego.

Brzeziński poruszył znanego recenzenta rolą Oskara w "Oskarze i pani Róży" Ericha Emmanuela-Schmitta wyreżyserowanym przez Annę Augustynowicz. Sieradzki pisze o nim: "Zagrać śmiertelnie chorego chłopca, każdego z ostatnich dziesięciu dni życia starzejącego się o parę lat; zagrać pół naiwnie, pół rozdzierające przemknięcie przez życie - bez inscenizacyjnych podpórek, z ubieloną twarzą Pierrota, samym tylko ekstatycznym rytmem opowieści".

Wojciech Brzeziński uważa rolę Oskara za bardzo ważną w swojej karierze zawodowej: - Kilka lat wcześniej zagrałem równolatka Oskara, czyli Colina w "Tajemniczym ogrodzie" a teraz powróciłem do roli chłopca, tylko że już nie postaciując chłopca - mówi. Dzięki tej roli usłyszał jeden z najmilszych komplementów. Lekarz, który od 25 lat chodzi do Współczesnego, powiedział mu, że po raz pierwszy przeżył w teatrze takie wzruszenie i katharsis.

- A obecność w rankingu? Cóż jest to dla mnie nobilitacja, znaleźć się w gronie ludzi teatru uznanych w tym kraju - stwierdza aktor. - To jest chyba dowód na to, że porządnie zrobiło się swoją pracę. Cieszę się, że inni ludzie, jak Jacek Sieradzki, mają z tego satysfakcję.

Mirosław Guzowski poruszył tytułową rolą "Samobójcy" Erdmana. "Anna Augustynowicz zaaranżowała w szczecińskim Współczesnym groteskę Erdmana jako wielki cyrk: wszystkie postacie mają gruby, klownowski makijaż na policzkach. Inni farby zmywają - on jeden zostaje z czerwonymi policzkami. Ale to on jest ludzki, nie oni" - napisał recenzent.

Aktorzy szczecińskiego Teatru Współczesnego regularnie trafiają do rankingu Sieradzkiego. W poprzednich edycjach dostrzegani byli m.in. Jacek Polaczek, Beata Zygarlicka, Ewa Sobczakówna, Grzegorz Falkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji