Artykuły

Tańczą już czterdzieści lat! I wciąż nie mają dość

Częściej niż w Poznaniu można ich spotkać na scenach całej Polski czy w hali lotniska Ławica. Tancerzy Polskiego Teatru Tańca oglądała już publiczność na 5 kontynentach. W tym roku zespół kończy 40 lat.

Dla Poznania obecny rok będzie czasem niejednego jubileuszu. Kilka dni temu 90-lecie istnienia i fakt reaktywowania sceny w 1973 r. przez Izabellę Cywińską świętował hucznie Teatr Nowy, w którym czeka nas w najbliższych miesiącach seria niezwykłych premier.

Również Polski Teatr Tańca upamiętni swoją rocznicę na scenie. A ponieważ wciąż nie ma własnej, jubileuszowe spektakle będziemy oglądać w różnych miejscach Poznania i Wielkopolski. W sumie zespół zaprezentuje je w tym roku czterdzieści razy.

To właśnie czterdzieści lat temu z inicjatywy Conrada Drzewieckiego narodził się Polski Teatr Tańca - Balet Poznański. Ten niezwykły twórca, którego choreograficzne dokonania zburzyły tradycyjny obraz polskiego baletu, spędził większość życia w Poznaniu. - Tutaj skoncentrowałem swoje pasje, idee, pomysły. W tym teatrze wypowiadam siebie, wszystko co robię, jest moje, to jestem ja - powiedział kiedyś.

W 1951 r. Conrad Drzewiecki został solistą baletu Opery Poznańskiej a następnie jego kierownikiem. Na przełomie lat 60. i 70. wprowadził do tutejszego repertuaru kompozycje choreograficzne, które łączyły technikę neoklasyczną i taniec modern. W latach 70. był dyrektorem artystycznym Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Wielkie sukcesy jako choreograf odnosił też w wielu stolicach świata: od Sofii, przez Amsterdam, Pragę, Berlin, Paryż, po Hawanę. Zmarł w 2007 r., w wieku 81 lat.

Od 25 lat Polski Teatr Tańca prowadzi uczennica Conrada Drzewieckiego - Ewa Wycichowska. Seria spotkań zatytułowanych "4 x 10 = XL / Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś" to jej autorski projekt. Pilotażowy odcinek cyklu, zatytułowany "Conrad Drzewiecki - in memoriam. Artyści wczoraj i dziś" odbył się w październiku w hali nr 2 MTP.

W tym samym miejscu 18 stycznia o godz. 20 zobaczymy część pierwszą serii. Całość obejmie 10 odcinków utrzymanych w konwencji audio-wideo-performance i poświęconych czterem dekadom Polskiego Teatru Tańca. Ostatni ze spektakli odbędzie się w grudniu.

Podczas styczniowego spotkania zatytułowanego "Don Juan i inni" jego twórcy pokażą m.in. remix spektaklu "Pawana na śmierć Infantki" w wykonaniu uczniów Poznańskiej Szkoły Baletowej a także Prolog "Artyści wczoraj i dziś" z remixem "Odwiecznych pieśni" oraz impresję "Don Juan i inni" w wykonaniu tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

Gośćmi specjalnymi wieczoru będą I soliści zespołu: Anna Staszak-Wesołowska, Emil Wesołowski i Przemysław Śliwa oraz ich wspomnienia.

Styczniowemu wydarzeniu, podobnie jak kolejnym częściom cyklu, będzie towarzyszył program zawierający materiał archiwalny, dotyczący danego okresu istnienia zespołu. Tym razem artyści przeniosą nas w lata 70.

Bilety na spektakl kosztują 15 zł (ulgowe) i 30 zł. Można je kupować w impresariacie teatru przy ul. Koziej 4, albo na stronie internetowej www.ptt-poznan.pl.

Na zdjęciu: Marcin Motyl, Lukas Lepold, Niels Claes, Karol Miękina w "Don Juan i inni"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji