Artykuły

Ifigenia

W piątek o godz. 19.15 na Dużej Scenie rozpocz­nie się premiera "Ifigenii", przygotowanej wg tragedii Racine'a przez Michała Zadarę i Pawła Demirskiego. To ostatnia premiera sezonu.

Zadara i Demirski przepisali dramat Racine'a, umieszczając go we współczes­nych kontekstach. "Demirski i Zadara postąpili z tekstem Racine'a analogiczne do tego, jak Racine w XVII wieku po­stąpił z wcześniejszym o dwa tysiące lat tekstem dramatu Eurypidesa na ten sam temat. Zostawiając strukturę tragedii nie­naruszoną, przenoszą jej realia we współ­czesność. Umieszczają historię o wiel­kim wodzu Greków, który musi poświę­cić własną córkę, aby wyruszyć na woj­nę, we współczesnym świecie, w którym nie brak wiatru, ale właśnie nadmiar huraganów jest problemem. Pogoda i technologia się zmieniły, ale pragnienie wła­dzy i sławy pozostały takie same. Dale­ko od domu, w obcym kraju, wojsko cze­ka na rozkaz wymarszu. Katastrofa eko­logiczna uniemożliwia rozpoczęcie wojny. Kapłani zaklinają wiatry i chcą ofia­rować córkę naczelnego wodza: ona ma być pierwszą osobą, która zginie za oj­czyznę. Kochać ojca znaczy kochać oj­czyznę. Miłość to śmierć w innej posta­ci. Demirski i Zadara, wierni Racine`owskiej idei i dramaturgii, napisali nowy tekst, kierując się nie wymogami wier­sza, lecz wymogami okrutnej intelektu­alnej precyzji, obecnej w każdym tekście Racine'a" - czytamy w zapowiedzi.

Michał Zadara mówi: - Racine jest moim ulubionym utorem teatralnym, to najbardziej racjonalny pisarz, jakie­go można sobie wyobrazić, a równo­cześnie piszący o wielkich emocjach. To skrzyżowanie wielkich emocji z niez­wykłą precyzją myśli jest mi bardzo bliskie. Ale tłumaczenie Racine'a wprost nie ma sensu, ponieważ wtedy, zamiast zajmować się tym, by wier­nie oddać zawartą w tekście argumentację, autor przekładu głowi się nad tym, jak znaleźć polski ekwiwalent aleksandrynu, zastanawia się, czy ry­my do siebie pasują i czy nie są zbyt śmieszne. Lepiej więc, moim zdaniem, nauczyć się pewnej struktury od Ra­cine, przejąć to, co jest wielkie, i ująć to na nowo, współczesnym językiem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji