Artykuły

Czym nas zaskoczą w 2013?

Trójmiejscy twórcy i instytucje kultury - co przygotowują? Za kilka dni w Teatrze Wybrzeże Adam Nalepa rozpocznie próby słynnego dramatu Arthura Millera "Czarownice z Salem". Za trzy tygodnie Opera Bałtycka w Gdańsku wystąpi z podwójną premierą "Graczy" oraz "Skrzypiec Rotszylda". Na otwarcie Dużej Sceny Teatru Muzycznego w Gdyni Wojciech Kościelniak przygotowuje premierę musicalu "Chłopi" wg powieści Władysława Reymonta.

Open'er 2013 kusi gwiazdami i legendami

Bon Jovi zagra jedyny koncert w Polsce na PGE Arenie

Na tegorocznym Heineken Open'erze zagrają rockowe gwiazdy pierwszej wielkości. W programie festiwalu, który odbędzie się w dniach 3-7 lipca, są już headlinerzy poszczególnych dni. Na głównej scenie zagrają zespoły Biur, Queens of the Sone Age, Kings of Leon i Artic Monkeys. Szczególnym wydarzeniem jest występ brytyjskiego kwartetu Biur, niedawno reaktywowanego jednego z najważniejszych zespołów lat 90. i początków XXI wieku. Jak widać, podstawa tegorocznego programu jest rockowa, ale większość wykonawców zostanie ogłoszona niebawem, więc fani innych brzmień dostaną swoich idoli.

Amerykański zespół Bon Jovi zagra 19 czerwca na stadionie PGE Arena w Gdańsku. Gdański stadion ma już za sobą muzyczny chrzest bojowy w postaci ubiegłorocznego koncertu Jennifer Lopez, teraz przyszedł czas na pop-rockowe dźwięki. Zapewni je Bon Jovi, klasyczny już przedstawiciel ułatwionej odmiany ciężkiego rocka. Zespół pozostający na komercyjnym topie już od połowy lat 80. przyjedzie do Polski po raz pierwszy i da w Gdańsku jedyny koncert. Poprzednia światowa trasa Bon Jovi, przed dwoma laty, przyniosła zespołowi aż 192 min dolarów - lepszy wynik w tamtym sezonie udało się osiągnąć tylko U2.

***

Musical "Chłopi" w Muzycznym

"Gracze" i "Skrzypce Rotszylda"

Wojciech Kościelniak przygotowuje się do kolejnej premiery. Będzie to musical "Chłopi" wg powieści Władysława Reymonta. Premiera zaplanowana jest na otwarcie Dużej Sceny Teatru Muzycznego w Gdyni we wrześniu. Kościelniak po raz kolejny sięga po - wydawałoby się - "nieteatralny" materiał literacki i przenosi go na Dużą Scenę Muzycznego. Władysław Reymont otrzymał za swoją powieść Nagrodę Nobla w 1924 roku. Gdyńscy "Chłopi" to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób słynnej lektury. - Musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka będzie nawiązywał do polskiej tradycji i zachowa swoją wartość literacką - zapewnia Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego. - Łowickie barwne kostiumy są niezwykle plastyczne i na pewno będą stanowiły piękną oprawę tego niezwykłego widowiska. W realizacji wezmą udział m.in.: Piotr Dziubek, autor muzyki, Rafał Dziwisz, odpowiedzialny za adaptację, Damian Styrna, projektant scenografii, i Katarzyna Paciorek, kostiumy.

Czy "Chłopi" powtórzą sukces musicalu "Lalka"?

Za trzy tygodnie Opera Bałtycka w Gdańsku wystąpi z podwójną rewelacyjną premierą "Graczy" oraz "Skrzypiec Rotszylda". Na spektakl złożą się inscenizacje oper "Gracze", według dramatu Gogola, oraz "Skrzypce Rotszylda", na podstawie opowiadania Czechowa. Powstanie obu oper zainicjował Dymitr Szostakowicz. "Graczy" jednak nie było mu dane ukończyć. Po latach dokonał tego poznański kompozytor Krzysztof Meyer. Wyreżyserowania "Graczy" w Gdańsku podjął się popularny aktor Andrzej Chyra. Pisanie "Skrzypiec Rotszylda" rozpoczął młody uczeń Szostakowicza, Benjamin Fleischmann. Z kolei i jemu nie dane było kompozycji dokończyć. Poniósł śmierć na wojnie. Później partyturę zorkiestrował sam Szostakowicz. Operę Fleischmanna - uświetnioną dwiema kompozycjami Szostakowicza na chór a cappella - reżyseruje we własnej inscenizacji Marek Weiss. Scenografię przygotowała Magdalena Maciejewska. Chórem i Orkiestrą Opery Bałtyckiej dyrygować będzie Michał Klauza. W przedstawieniu wystąpi zespół Bałtyckiego Teatru Tańca.

***

Berlińczyk w Nowym Porcie

Czeka nas wystawa jednego z najciekawszych twórców działających w obrębie sztuki w przestrzeni publicznej w Europie. Thorsten Goldberg w lutym pokaże swoje prace w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Wystawa "54°20 min" jest podsumowaniem dwudziestu lat twórczości niemieckiego artysty. Thorsten Goldberg mieszka w Berlinie i jest specjalistą od sztuki w przestrzeni publicznej. - Twórczość Goldberga często odnosi się do wizji popularnych idylli i motywów tęsknoty za rajem - mówi Katarzyna Steńczyk z CSW Łaźnia. Oprócz prac historycznych autor przygotował kilka nowych realizacji stworzonych w 2012 roku. Wystawa prezentuje twórczość bardzo różnorodną, bo artysta nie przywiązał się nigdy do żadnej formy, charakterystycznego stylu, materiału czy medium. Thorsten Goldberg jest także autorem pracy "Occurence" ("Zjawisko"), która zostanie zrealizowana w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska w tym roku. Jego jasnoróżowa chmurka pojawiać się będzie obok mostu przy ul. Toruńskiej.

***

Gwiazdy Jesieni Pianistycznej

Tegoroczna edycja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej (16-24 listopada) w PFB to koncerty wybitnych artystów. Wśród wirtuozów - uznany za współczesne wcielenie Rachmaninowa ukraiński pianista Alexander Romanovsky, ale i Andriej Shibko czy Alexander Gavrylyuk - australijski pianista ukraińskiego pochodzenia, którego niezwykła gra i wrażliwość zachwycają publiczność na całym świecie.

Usłyszymy muzykę klasyczną, ale i utwory z jazzu i jego pogranicza. Wśród polskich artystów - Leszek Możdżer i Bogdan Czapiewski.

***

Nowa powieść Pawła Huellego

Adam Nalepa i "Czarownice z Salem"

"Śpiewaj ogrody", Wydawnictwo Znak 2013

Od wydania ostatniej książki Pawła Huellego, zbioru opowiadań "Opowieści północnego morza", w 2013 roku minie pięć lat. Można zatem bez pudła przewidywać, że kolejna powieść Huellego będzie jednym z najbardziej wyglądanych w Gdańsku wydarzeń kulturalnych. Powieść ma mieć melancholijny tytuł "Śpiewaj ogrody". - Nie będzie to powieść kaszubska, nad którą pracowałem wiele lat - wyjaśnia pisarz. - Choć pozostaną z niej niektóre wątki czy postacie. Rzecz będzie działa się głównie w Oliwie i Sopocie.

***

W gdańskim Teatrze Wybrzeże Adam Nalepa przygotowuje nową premierę.

Za kilka dni rozpoczną się próby słynnego dramatu Arthura Millera "Czarownice z Salem". - Jest ze mną moja stara grupa - mówi reżyser. - Marcin Mirowski jako kompozytor, Maciej Chojnacki jako scenograf. Adaptację zrobiłem wspólnie z Jakubem Roszkowskim. I, jak zapewnia, będzie to sztuka, która opowiada o polskich realiach. Zapewne więc nie będzie to wierne przełożenie dramatu. Adam Nalepa reżyserował już w gdańskim teatrze zaskakującą "Nie-Boską komedię" Krasińskiego, która okazała się sukcesem, a wcześniej "Blaszany bębenek" Guentera Grassa. Premiera sztuki Millera planowana jest w kwietniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji