Artykuły

Poznań. Laureaci konkursu Off: Premiery / Prezentacje

We wtorek w Teatrze Ósmego Dnia zakończył się przegląd przedstawień wyłonionych w ramach konkursu Off: Premiery / Prezentacje. Zadaniem, jakie stanęło przed uczestnikami było stworzenie projektu przedstawienia odnoszącego się do tematu "Oburzeni - co i dlaczego mnie dziś w świecie dotyka, bulwersuje, upokarza?".

Z taką formułą konkursu wiązało się ryzyko, którego byliśmy świadomi - wybieraliśmy spektakle na podstawie scenariuszy lub zapisów pomysłów, a jak wiadomo między zamiarem a aktem zawsze jest do pokonania długa droga. Sam wybór był dla nas trudny również z tego powodu, że nie lubimy konkursów, nagród i selekcji, ale jednak tym razem mieliśmy poczucie, że warto.

Nagrodziliśmy przedstawienia: "Bóg zapłać" Kuby Kaprala i Dominika Złotowskiego, "Osad" Teatru Krzyk, "WTF" grupy AnonyMMous.org, "Stypę" Rafała Urbackiego i Witolda Mrozka. Każdy z tych zespołów otrzymał 20 tys. zł na produkcję spektaklu i jego dwukrotną prezentację w Teatrze Ósmego Dnia. Dodatkowo wyróżniliśmy debiutującą krakowsko-poznańską grupę The penguin's theatre ze spektaklem "Sala samobójów". Wyróżniony zespół otrzymał 9,2 tys. zł.

Niektóre z tych przedstawień znajdą się w programie naszego Teatru i zostaną ponownie zaprezentowane w nadchodzącym roku. Mamy nadzieję, że uda się powtórzyć projekt Off: Premiery / Prezentacje w przyszłym sezonie, ponieważ ilość interesujących zgłoszeń i żywa reakcja na naszą propozycję świadczą o tym, że jest ogromna potrzeba, by takie spektakle powstawały. Warto to robić, warto wspierać młodych, utalentowanych artystów z całego kraju, którzy nie mają dotacji i stałych miejsc do pracy.

Na zdjęciu: "Osad", Teatr Krzyk, Maszewo

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji