Artykuły

Gdańsk. Nowa placówka CSW Łaźnia w Nowym Porcie

Gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia otworzy w sobotę swoją drugą filię w dzielnicy Nowy Port. Na uroczystość otwarcia Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 zaplanowano m.in. performance "Białe Pudełko Pana Dory" w wykonaniu Transgatunkowego Teatru Sfinks.

Podobnie jak obecna siedziba na Dolnym Mieście nowa placówka będzie mieścić się w zaadaptowanym budynku łaźni miejskiej z początku XX wieku.

- W Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 znajdą się m.in. sala wystawowa, kino studyjne z widownią na 30 osób, pracownie do organizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz miejska biblioteka publiczna wraz z czytelnią. Ponadto, na poddaszu są miejsca noclegowe - dzięki temu łatwiej nam będzie realizować różne projekty artystyczne z twórcami np. z zagranicy - powiedziała PAP dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Jadwiga Charzyńska.

Odnowiony obiekt ma powierzchnię dwóch tysięcy metrów kwadratowych.

Na uroczystość otwarcia nowej placówki CSW Łaźnia zaplanowano m.in. performance "Białe Pudełko Pana Dory" w wykonaniu Transgatunkowego Teatru Sfinks. Artyści wprawią w ruch "white box" przestrzeni galeryjnej nowoporckiej Łaźni 2. Performerzy spróbują zasugerować wielość możliwości kreatywnej ekspresji w nowych wnętrzach. Zmierzą się z ruchową translacją procesu asymilacji odważnych deklaracji architektów, kuratorów i artystów, w zderzeniu z tradycjami Nowego Portu, dzielnicy - swoistej społecznej enklawy. Ich spektakl będzie próbą poszukiwania - odnajdywania wartości wspólnych, granicznych, sąsiedzkich.

Transgatunkowy Teatr Sfinks w składzie: Alicja Gruca, Małgorzata Żerwe, Anna Steller, Robert Florczak, Kacper Ołowski, Wiesław Synakiewicz, Krzysztof Dziemaszkiewicz, Piotr Pawlak, Krzysztof Czerny oraz studenci pracowni Sztuka w Przestrzeni Publicznej gdańskiej ASP, Mieszkańcy i Sąsiedzi.

Remont dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów w Gdańsku-Nowym Porcie, zbudowanej w latach 1907-09, rozpoczął się w 2009 r. Przed podjęciem prac modernizacyjnych trzypiętrowy budynek przez kilka lat stał pusty i niszczał.

Nowy Port podobnie jak Dolne Miasto, gdzie mieści się główna siedziba CSW Łaźnia, to dzielnice Gdańska, które uchodzą za zaniedbane i wymagające rewitalizacji.

Koszt adaptacji dawnej łaźni miejskiej w Nowym Porcie na potrzeby centrum sztuki wyniósł blisko 11,8 mln zł, z czego 70 proc. pochodziło z dotacji Unii Europejskiej, resztę pokrył budżet Gdańska - CSW Łaźnia jest miejską instytucją kulturalną.

Powstałe w czerwcu 1998 r. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia prezentuje dokonania sztuki najnowszej polskiej i zagranicznej. Poza głównym zadaniem wystawienniczym w placówce odbywają się też koncerty, prezentacje filmowe, spotkania i panele dyskusyjne oraz warsztaty plastyczne i muzyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji