Artykuły

Piłka Plątaka

Każdemu chłopcu, który wykazywał zainteresowanie piłką nożną, zdarzyło się zapewne trafić w czyjeś okno. Zwy­kle ukazywał się z nim rozzłoszczony są­siad. Bohaterowi musicalu, którego pre­miera odbędzie się dziś na scenie Tea­tru Muzycznego w Gdyni, przydarzyło się coś znacznie gorszego - jego okno wraz z piłką zniknęło. Plątak (chłopiec marzący o zdobyciu mistrzostwa świata w podbijaniu piłki głową) wyrusza na poszukiwania. W wędrówce za zaginio­ną piłką i tajemniczym oknem, chłopiec trafia do bajkowego świata, poznaje sze­reg niezwykłych osobistości - naukow­ca, kotkę, lwa, tęczę oraz ręko- i nogo - pisarza. Poznaje też smak poświęce­nia, uczy się otwartości na innych i tole­rancji.

Autorką spektaklu jest szczecińska poetka Barbara Stenka. Muzykę do przedstawienia napisał Wojciech Głuch - pedagog, dyrygent i kompozytor m.in. muzyki do filmów "Gazda z Diabelnej", "Życie Kamila Kuranta", "Królewskie sny", kompozycji koncertowych "Glorię na chór i orkiestrę", "Formation na or­kiestrę kameralną", miniatur fortepiano­wych oraz muzyki baletowej. Od dwu­nastu lat jako pedagog, aranżer i piani­sta współpracujący z departamentem ba­letu i teatru przy Folkuniversytecie w Goteborgu.

Spektakl o przygodach Plątaka wyre­żyserował Jan Buchwald. Przez wiele lat był związany z Teatrem Telewizji; w la­tach 1994 - 98 dyrektor naczelny i arty­styczny Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu i dyrektor Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktor­skiej, a w latach 1999 - 2002 dyrektor naczelny Teatru Rozmaitości w Warsza­wie. Musical jest przeznaczony dla dzie­ci od lat 10.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji