Artykuły

Magiczne okno chłopaka Plątaka

Trawestując znaną maksymę powiem: ta­kie będą teatra, jakie ich o młodzież stara­nie. Obowiązku edu­kacji młodego widza nie można zrzucić tylko na teatr Miniatura, a samemu zająć się wyłącznie np. "teatrem dla ludzi". Dbać o przyszłego widza muszą wszystkie sceny a dbają raczej kiepsko.

Z tego obowiązku teatr Wybrzeże nie może wy­kpić się Wybrzeżakiem. Opera - nie samym " Dziadkiem do orzechów" ma dzieciarnię przygoto­wywać do "Tannhausera". (Co ze znakomitym "Latającym wiatrakiem", zagranym tylko kilka razy?). Muzyczny... wła­śnie spełnił swój futurystyczno-patriotyczny obowiązek. Jego musical "Okno mistrza świata" to produkt stuprocentowo pol­ski - pierwszy plus. Od libretta, przez muzykę, reżyserię, sceno­grafię i choreografię - wszystko polskie. Wykonawstwo to plus drugi. Trzeci - właśnie za po­święcenie uwagi młodemu wi­dzowi. Trzy plusy to więcej niż trzy plus, to bardzo dobrze.

Opowieść jest o tym, jak to pewien chłopiec, pragnąc z całych sił zostać mistrzem świata w pod­bijaniu piłki głową, niechcący stłukł szybę, jak potłuczone okno i piłka poszybowały w nie­znaną przestrzeń, jak Plątak (pragnąc z całych sił...) ich po­szukiwał, dokąd te poszukiwa­nia go zawiodły i jak nie zawio­dły go te poszukiwania, bo dzię­ki nim poznał mieszkańców Krainy Wyobraźni...

"Okno mistrza świata" nie ma właściwie słabych punktów (może poza rwącą się miejsca­mi fabułą, drobnymi dłużyznami); jest dziełem w pełni zespo­łowym. Grają tu nie tylko pierwszoplanowe postaci: Plą­tak, Kotka, Lew, Gaduła, ale i ca­ły zespół, również baletowy ba, gra nawet orkiestra. Czyli wszystko gra. Trudno kogokolwiek wyróżnić. Chyba że autor­kę libretta, Barbarę Stenkę, prawie debiutantkę w tak po­ważnej roli.

Okazuje się więc, że i bez tuzów Broad­wayu tudzież wygów spolszcza­nia można stworzyć całkiem przyzwoity musical "made in Poland". No, może ustępujący ciut światowym standardom... I jeszcze jedno. Na premierze było więcej widzów niż VIP-ów co zdarza się rzadko. Oby nam się takie okazje trafiały częściej!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji