Rodzinna pustynia
Chciałem śmieszyć i niepokoić zarazem - twierdził autor sztuki, przedwcześnie zmarły Bernard-Marie Koltes, uważany już za klasyka współczesnego francuskiego dramatu. - Egocentryzm, bezwład, zadufanie, złośliwość ludzi Zachodu, zwłaszcza Francuzów, a w szczególności mieszkańców prowincji, są jednocześnie śmieszne i ponure.
Jego "Powrót na pustynię" to na poły mroczna, na poły tragikomiczna historia rodzinna. Do zarządzanej przez brata rodowej posiadłości wraca po latach skrzywdzona i poniżona niegdyś siostra. Czy zażąda zadośćuczynienia? Zarówno warstwa fabularna utworu, czyli dramat rodzinny, w którym toczy się bezwzględna gra o władzę i własność, jak i tło - kraj, w którym ścierają się siły polityczne - nabierają w dzisiejszych czasach szczególnej aktualności. Istotne znaczenie ma tu też konflikt pokoleń. Uporowi siostry i brata walczących o spadek przeciwstawia autor życzliwość, tolerancję i pokonywanie uprzedzeń, które zbliżają ich dzieci.
Sztukę Bernarda-Marie Koltesa reżyseruje Anna Augustynowicz, dekoracje Marek Braun, kostiumy Wanda Kowalska, muzyka Jacek Wierzchowski. Występują: Eliza Borowska, Paulina Holtz, Anna Moskal, Dominika Ostałowska, Karina Seweryn, Rafał Królikowski, Rafał Mohr, Sławomir Pacek, Krzysztof Szczerbiński, Adam Woronowicz, Michał Zieliński.