Gdańsk. Premiera polsko-norweskiego projektu "Nomadka"
Dzisiaj 11 grudnia, w Klubie Żak (Grunwaldzka 195/197) o g. 19.00 odbędzie się kolejna w ostatnim czasie (po solowym spektaklu Aleksandry Śliwińskiej) premiera Teatru Amareya.
Autorką koncepcji i reżyserem Nomadki jest Katarzyna Pastuszak - tancerka, teatrolog, tłumacz, doktor nauk humanistycznych, prezes Stowarzyszenia Amareya Art. Osią tego performatywnego projektu są historie kobiet, które - jak Nomadowie - przeżyły większość swojego życia w ruchu i swoistym odosobnieniu, bez stałego miejsca zamieszkania, bez poczucia zakorzenienia. Celem projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania oraz zwrócenie uwagi na niezwykłe bogactwo kryjące się w tym, co potocznie określa się mianem "inności" i co często ulega stygmatyzacji. Na poziomie teoretycznym projekt odnosi się do koncepcji "nomadycznego podmiotu" - płynności ludzkiej tożsamości - sformułowanej przez Rosi Braidotti.
***
Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak
Ruch: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz (aktorka Teatru Wybrzeże)
Konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys
Wykonanie: Louise Fontain, Dorota Androsz, Barbara Szamotulska, Katarzyna Pastuszak, Anna Kalwajtys, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Nel Melon Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain, Barbara Wojciechowska, Katarzyna Pastuszak
Video: Katarzyna Pastuszak, Louise Fontain, Tobias Prytz, Gea Johanne Prytz Muzyka: Krzysztof Topolski aka Arszyn, Agnieszka Kamińska
Czas trwania: 60 min.
Projekt realizowany jest w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Realizacja projektu była możliwa także dzięki pomocy Klubu Żak oraz dzięki projektowi "Corners of Europe" i życzliwości takich osób jak Louise Fontain, Hege Dalen, Chris Torch.
Bio artystów:
Louise Fontain (Grenlandia | Norwegia) - artystka, animatorka kultury, fotografka. Ambasadorka tradycyjnej kultury grenlandzkiej i kultury samów. Specjalizuje się w storytellingu i grze na tradycyjnych nordyckich bębnach.
Dorota Androsz - absolwentka PWST w Krakowie (wydz. zam. we Wrocławiu). W latach 2004 - 06 aktorka Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2007 roku aktorka Teatru Wybrzeże.
Katarzyna Pastuszak - tancerka, teatrolog, tłumacz, doktor nauk humanistycznych, prezes Stowarzyszenia Amareya Art; od 2003 kieruje Teatrem Amareya, jest także kuratorem Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak).
Anna Kalwajtys - artystka performans. Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2012 doktorantka ASP w Gdańsku.
Krzysztof Topolski aka Arszyn - elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape.
Aleksandra Śliwińska - jest tancerką, aktorką, performerką Teatru Amareya (od 2003). Uczyła się pracy z ciałem i ruchem u wielu wybitnych pedagogów, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie tańca but, technik tańca współczesnego, improwizacji, contact improwizacji, tańca ekspresyjnego, Body Mind Centering.
Agnieszka Kamińska - tancerka, choreograf, wokalistka, instruktor pracy z głosem, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie tańca but, technik tańca współczesnego, tańca ekspresyjnego, improwizacji, Body Mind Centering i wielu technik wokalnych.
BILETY
25,- normalne | 15,- studenci* i na Kartę do Kultury* | 10,- uczniowie* | 5,- na Kartę Wielodzietnej Rodziny* | 3,- na Kartę Tancerza*
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i karty przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację | 1 kartę)
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie
w godzinach od 15:00 do 21:00 (w soboty i niedziele od godziny 16:00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl;
tel. 58 344 05 73 lub
58 345 15 90 - w.117 | Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. | Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane. | W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie przedstawień.