Artykuły

Warszawa. Promocja książki "Wolne" Remigiusza Grzeli

W czwartek 13 grudnia o godz. 19.00 w warszawskiej redakcji Krytyki Politycznej odbędzie się premiera książki "Wolne" Remigiusza Grzeli - dwunastu rozmów z kobietami, które wybrały podróż do wolności.

"Dla mnie to bohaterki. Kobiety, które wygrały swoje życie" - mówi autor. Jego rozmówczyniami były: Krytyna Chiger, Julia Hartwig, Agnieszka Holland, Hanna Krall, Henryka Krzywonos, Magdalena Łazarkiewicz, Teresa Nawrot, Zofia Posmysz, Irena Rybczyńska-Holland, Alina Świdowska, Teresa Torańska, Wanda Wiłkomirska.

"Wolne"

Spotkanie z autorem i bohaterkami książki poprowadzi Marta Konarzewska. 13 grudnia, czwartek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p.

Zapraszamy też na spotkanie z Remigiuszem Grzelą i Henryką Krzywonos, które odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia o godz. 19. 00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35). Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna).

O KSIĄŻCE

Od lat obserwuję pewną słabość Remigiusza Grzeli. Jest to słabość do silnych i dojrzałych kobiet. Wykorzystuje ją, przeprowadzając z nimi wywiady.. Jego rozmówczynie to kobiety wolne. Nie w sensie matrymonialnym, ale na pewnym etapie życia są już wolne od lęku przed krytyką, wolne od ciśnienia wzorców, wolne od oczekiwań otoczenia. (Wanda Wiłkomirska jest nawet wolna od muzyki, mimo że to ona wyniosła ją na światowy szczyt sławy). Nie byłoby ich szczerości bez wolności. Mariusz Szczygieł, reporter

"Wolne" to dwanaście rozmów z kobietami, które wybrały podróż do wolności. Ich wolność jest darem, ale i bywa gorzką koniecznością. To opowieść o kobietach, których siła wydaje się niewyczerpana i u których determinacja jest właściwie grupą krwi.

Dwie aktorki: jedna odważyła się zagrać matkę, lekarkę z getta; druga opowiedzieć o piekle i niebie Teatru Laboratorium. Dwie reporterki: autorka "Zdążyć przed Panem Bogiem" i autorka "Onych" o sile non-fiction, również we własnym życiu. Uratowana przez Leopolda Sochę dziewczynka w zielonym sweterku, a także dwie reżyserki i ich matka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, czyli o tym, skąd się bierze kino. Legendarna tramwajarka, która rozbudziła strajk i nigdy nie pogrzebała ideałów Solidarności. Była więźniarka, która wiele lat po wojnie, w Paryżu, usłyszała głos esesmańskiej nadzorczyni z Auschwitz i napisała kultową "Pasażerkę". Wielka skrzypaczka, która była w opozycji do męża, późniejszego sekretarza KC PZPR, ostatniego premiera PRL. Wybitna poetka, która nigdy nie napisała zdania za dużo, w rozmowie o tym, co jest najważniejsze.

Książka ukazuje się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

DANE KSIĄŻKI projekt okładki: Marcin Hernas | oprawa miękka lub twarda | 132 x 210 | 240 strony | ISBN: 978836246797-6 (oprawa miękka), 9788363855000 (oprawa twarda) | cena detaliczna: 34,90 (oprawa miękka), 39,90 (oprawa twarda)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji