Chcą walczyć o teatr
Grupa bydgoszczan marzy o odbudowie dawnego gmachu na placu Teatralnym. Na razie szukają członków, później postarają się zdobyć środki na sfinansowanie pomysłu. Pomysł spodobał się Pawłowi Łysakowi, dyrektorowi Teatru Polskiego.
- Od lat w dyskusjach na temat wizytówek naszego miasta przewija się temat Teatru Miejskiego i niejednokrotnie padało stwierdzenie, że należałoby go odbudować. Nikt dotąd nie zrobił jednak nic konkretnego w tym kierunku, więc postanowiłem zawiązać stowarzyszenie, które zjednoczy wszystkich zainteresowanych tą ideą - mówi Dariusz Laskowski, w którego głowie zrodził się ten pomysł.
Bydgoszczanin nie ukrywa, że idea dopiero raczkuje i minie jeszcze dużo czasu, zanim zacznie sieją wprowadzać w życie, ale im więcej osób wyrazi zainteresowanie odbudową gmachu na placu Teatralnym, tym większa będzie szansa, że to się uda.
W tej chwili stowarzyszenie liczy już czternastu członków i przeszło stu czterdziestu sympatyków.
- Naszym marzeniem jest wierne odtworzenie budynku teatru, które powinno jednak uwzględniać wymagania narzucone przez współczesne normy. Zdajemy sobie sprawę, że może okazać się to niemożliwe, więc rozwiązaniem pośrednim byłaby jak najwierniejsza rekonstrukcja zewnętrznego wyglądu teatru. Plan minimum zakłada odtworzenie samego frontonu, aby przypomnieć dawny wygląd teatru - mówi Dariusz Laskowski.
Przypomnijmy, że nieistniejący dziś budynek Teatru Miejskiego wzniesiono w 1896 roku za panowania cesarza Wilhelma II. Gmach powstał przy ulicy Focha w miejscu starszego i mniejszego teatru, który kilka razy niszczony był przez pożary. Nowy - znacznie większy - budynek teatru czekał ten sam los.
Spłonął on w 1945 roku. Kilka lat później skromniejszy gmach teatru zbudowany został przy parku Kochanowskiego.
- W starym teatrze mieściło się ośmiuset widzów, a w nowym tylko czterystu. Przed wojną Bydgoszcz miała sto tysięcy mieszkańców, ale w mieście działały trzy teatry. Teraz jest jeden, a bydgoszczan cztery razy tyle. Przydałaby się druga scena - mówi Dariusz Laskowski.
Stowarzyszenie nie zbiera składek od swoich członków. Liczy na to, że znajdą się sponsorzy, zainteresowani odbudową teatru. - Wiele będzie zależało od tego, czy pomysłem zainteresuje się miasto, Ministerstwo Kultury i osoby prywatne. Być może założymy fundację - mówi szef stowarzyszenia.
Pomysł spodobał się Pawłowi Łysakowi, dyrektorowi Teatru Polskiego: - Chętnie wystawiałbym sztuki w takim teatrze. Wszystko zależy jednak od pieniędzy. Nasz teatr wymaga poważnego remontu. Nie wiadomo, czy znajdą się na to wystarczające środki. Budowa byłaby wielką inwestycją. Dawno w Polsce nie powstał żaden nowy teatr - mówi dyrektor.
***
SONDA EXPRESSU
Odbudowa Teatru Miejskiego, który do 1946 roku stał na placu Teatralnym, to pomysł nowo powstałego stowarzyszenia. Jego założyciele zakładają, że w przyszłości do budynku obok opery przeprowadziłby się Teatr Polski. Zapytaliśmy przechodniów, co sądzą o tych planach i czy ich zdaniem miasto powinno finansowo wesprzeć odbudowę teatru.
Zofia Giętka, emerytka, Kapuściska:
Co prawda, nie mogę pamiętać tego budynku, bo w Bydgoszczy mieszkam od 15 lat, ale moim zdaniem na odbudowę zasługują wszelkie zniszczone dobra kulturalne. Zarówno teatr, jak i opera są mi bardzo bliskie. Dlatego myślę, że na taki cel miasto nie powinno szczędzić pieniędzy.
Marta Kruś, studentka, Tatrzańskie:
Teatr Polski w Bydgoszczy funkcjonuje bardzo dobrze, dlatego nie sądzę, aby przenoszenie go do odbudowanego budynku na placu Teatralnym było potrzebne. Myślę też, że naszego miasta nie stać na realizację pomysłu tego stowarzyszania. Naprawdę jest wiele innych ważniejszych wydatków.
Krzysztof Boiński, hydraulik, Śródmieście:
Pomysł przenoszenia teatru do odbudowanego budynku na placu Teatralnym jest chybiony. Sam budynek - chociażby ze względu na wartość historyczną - warto odbudować, ale niekoniecznie musiałby pełnić funkcję teatru. Zamiast tego można byłoby organizować tam na przykład Plus Camerimage.
Chcemy odbudowy Teatru Miejskiego?
Ludmiła Budzińska, pielęgniarka, Piaski:
Zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest bardzo dobry i ceniony, natomiast sam budynek przy al. Mickiewicza pozostawia wiele do życzenia. Z tego względu odbudowa Teatru Miejskiego mogłaby być jakimś rozwiązaniem, bo nasze miasto zasługuje na teatr z prawdziwego zdarzenia.
(Dominika Kucharska)