Artykuły

Warszawa. "Podróż w poprzek formy" w Galerii 2.0

Galeria 2.0 zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu "Madame X": Zorka (Zofia) Wollny "Podróż w poprzek formy".

6 GRUDNIA 2012 GODZ. 18.00

MIEJSCE: GALERIA SALON AKADEMII, ASP W WARSZAWIE (BUDYNEK REKTORATU,

WEJŚCIE OD UL. TRAUGUTTA)

Galeria 2.0 organizuje cykl wykładów i spotkań "Madame X", w ramach którego zaproszone do współpracy artystki i badaczki kultury przedstawiają kobiety w sztuce oraz sztukę kobiet.

Patronką spotkań jest Madame X - Absolutna Władczyni (bohaterka filmu Ulrike Ottinger), która wzywa inne kobiety do podjęcia dalekiej podróży i ucieczki od znanego im życia.

Chiński Orlando - stop - do wszystkich kobiet - stop - proponuję świat - stop - pełen złota - stop -miłości - stop - morskich przygód -stop - zgłoś się na Chińskiego Orlando - stop

Będziemy przyglądać się strategiom mówienia o tożsamości w sztukach wizualnych i zamianach ról. Zastanawiać się dlaczego rzeczywistości odpowiada meander i mozaika raczej niż linearna narracja. Kwestionować konwencje kinowe. Pytać po co metamorfoza i maskarada. Odczytywać wzory tożsamości kobiecych w obrazach filmowych i nie tylko.

Kuratorka projektu: Justyna Wencel

MADAME X

część III

ZORKA WOLLNY

"Podróż w poprzek formy"

Podczas spotkania artystka zaprezentuje kilka projektów z ostatnich dwóch lat. Wszystkie powstały na obszarach granicznych - pomiędzy teatrem, muzyką i sztuką. Są to kolaże lub instalacje teatralne ("Ofelie"), koncerty szmerowe, a może teatr akustyczny ("Piosenka przy pracy", "Songs of Sublime"), zakomponowane manifestacje uliczne ("Oratorium na Orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy"). Spotkanie będzie w głównej mierze poświęcone właśnie ucieczce od definicji i podróży podjętej w poprzek formy. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych projektów jest długotrwała praca z grupą performerów i współautorstwo - artystka opowie o wyjątkowym doświadczeniu jakim jest tego rodzaju współpraca.

Jedną z prezentowanych prac jest projekt "Ofelie. Ikonografia szaleństwa". W pustej przestrzeni Muzeum Sztuki jedenaście aktorek, które grały rolę Ofelii w teatralnych inscenizacjach Szekspirowskiego "Hamleta", odtworzyło finałową scenę szaleństwa. Bohaterkami performansu były przede wszystkim aktorki, które zdecydowały się uczestniczyć w przetworzeniu odgrywanej przez siebie wcześniej roli. Głównym elementem tego procesu było uaktywnianie pamięci ciała i świadomości, a jednocześnie refleksja nad własną relacją zarówno z wartością uosabianą przez Ofelię, jak i osobistym bagażem wynikającym z odgrywania tej postaci. To wspólne doświadczenie podjęte przez grupę kobiet (a na udział w eksperymencie proponowanym przez artystkę zdecydowały się jedynie aktorki najbardziej skłonne do ryzyka) pod wieloma względami przypomina podróż, do której nawołuje Madame X.

Zorka (Zofia) Wollny

Ur. w 1980. Artystka sztuk wizualnych. Autorka serii onirycznych filmów, cyklu performance'ów choreograficznych oraz koncertów. Jej prace funkcjonują na pograniczu teatru i sztuk wizualnych, są też ściśle związane z architekturą. Od ośmiu lat tworzy choreografie i koncerty w przestrzeniach instytucjonalnych, współpracując z muzykami, tancerzami, aktorami i - za każdym razem - lokalną społecznością.

Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Asystentka na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną: Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Sztuki Wyspa oraz Zamkiem Ujazdowskim. Reprezentantka Polski na wystawie twórców europejskich w Brukseli (2007). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury oraz laureatka Nagrody im. Eugeniusza Gepperta za osiągnięcia malarskie. Nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty (2009). Tytuł Artystki Roku przyznany przez magazyn sztuki "Arteon" (2010).

Realizacje prezentowane w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech i w Kanadzie. Prace w licznych polskich kolekcjach. Udział w wydarzeniach muzycznych (np. Festiwal Audio Art w Krakowie, Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień) i teatralnych (Międzynarodowe Spotkania Baletowe w Łodzi czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji