Artykuły

Płock. Spektakl Dramatycznego na żywo w internecie

Dzieci ze 120 szkół w całej Polsce obejrzą internetową transmisję "Opowieści wigilijnej", płockiego przedstawienia w reżyserii Rafała Sisickiego.

Na pomysł pokazywania w sieci spektakli na żywo wpadła Telewizja Polska.

- Szkoły wybieraliśmy my, szukaliśmy tych, które działają daleko od większych miast i mają utrudniony dostęp do wydarzeń kulturalnych - mówi Piotr Wójcicki z TVP Warszawa, koordynator projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół" na Mazowszu.

To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Szkoły biorą w nim udział całkowicie za darmo, od organizatorów dostają tylko loginy i hasła do odpowiedniego kanału, w dniu transmisji logują się na stronie internetowej, w sali gimnastycznej ustawiają projektor, przed którym siadają dzieci. Po drugiej stronie łączy jest teatr ze swym spektaklem, nagrywanym przez ekipę telewizyjną na kilka kamer.

Kurtyna się podnosi i już - uczniowie z całej Polski, w sumie nawet kilkanaście tysięcy dzieci, mogą oglądać przedstawienie na żywo.

29 października wytypowane szkoły widziały już w internetowym teatrze "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" Teatru im. Słowackiego w Krakowie, w reżyserii Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua. 6 grudnia będzie kolejna transmisja - "Przygody Sindbada Żeglarza" Teatru Śląskiego z Katowic. A 14 grudnia przyjdzie czas na nasz Teatr Dramatyczny i na jego "Opowieść wigilijną" w reżyserii Rafała Sisickiego, ze wspaniałymi piosenkami Pawła Dampca i Jacka Piskorza.

- Technicy telewizyjni z Krakowa, bo właśnie oni zajmują się rejestracją spektaklu na miejscu, byli już u nas w niedzielę, sprawdzali, gdzie najlepiej będzie ustawić kamery - opowiada Leszek Skierki z płockiego teatru. - 13 grudnia odbędzie się próba kamerowa, 14 grudnia, o godz. 10 - transmitowany spektakl. Rzecz jasna z udziałem publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji