Artykuły

Wesele wbrew tradycji

Scena obudowa­na niebieskimi przezroczystymi ścianami tonie w ciepłym półmro­ku. Z lewej strony przez okno przebi­ja księżycowa poświata, obok wpa­trzony w dal klęczy Gospodarz (Edwin Petrykat). - Jesteś zakochany. Zakochałeś się w Wernyhorze - pod­powiada Mikołaj Grabowski, reżyser spektaklu.

Przez drzwi wybiega Gospodyni (Teresa Sawicka). - Rety, gwałtu! - woła do niewidocznych gości wesel­nych.

- Tereniu, wołaj tak, jakby twój mąż oszalał - przerywa reżyser. - Bo prze­cież naprawdę oszalał. I wtedy wcho­dzą goście. Ale nie jak gapie na ulicy, tylko przestraszeni członkowie rodzi­ny. Już wiecie, że wujkowi coś się sta­ło i chcecie zobaczyć co. Krzysiu, nie wychodź tak daleko na scenę.

- Ale ja tak ładnie wyglądam - usprawiedliwia się Krzysztof Dracz (Pan Młody) przebrany w żupanik i spodnie, i wysokie buty. - Jesteś śliczny, ale wychodzisz za daleko - przekonuje Mikołaj Grabowski.

Sztuka Wyspiańskiego, w ciągu po­nad stu lat od premiery, wrosła na do­bre w kanony lektur i teatralne reper­tuary.

"Wesele" to dramat pełen zjadliwej kpiny. Omamieni romantycznymi zja­wami Polacy śnią sny o potędze. Tęsk­nie spoglądają w mitologiczną prze­szłość i z obawami wyczekają jutra. Nie potrafią się porozumieć, naśmie­wają się z siebie. Obok tragicznej nie­mocy, śmiech jest nieustannie obecny w sztuce Wyspiańskiego.

Wpisuje się ona w dymisję o kon­dycji Polaków. Sto lat po gorzkiej ocenie przyznanej rodakom przez au­tora "Klątwy", nadal nie mamy usta­bilizowanego systemu wartości. Bu­dujemy nowe panteony i zachwycamy świat narodowymi zrywami.

Dramat Wyspiańskiego na scenie przy Zapolskiej realizuje Mikołaj Grabowski. Uznawany za dyżurnego recenzenta sumień Polaków, aktor i reżyser, jest autorem słynnych insce­nizacji: Gombrowiczowskiego "Trans-Atlantyku" i "Opisu obyczajów" we­dług Jędrzeja Kitowicza. Na ostatnim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych aplauz wywołała jego doskona­ła realizacja sztuki Tadeusza Słobodzianka - "Obywatel Pekoś".

Autorem muzyki jest Jan Kanty Pawluśkiewicz, scenografię zaprojek­tował Jacek Ukleja, a kostiumy są po­mysłu Marii Balcerek. W rolach głównych zobaczymy także: Agatę Skowrońską (Panna Młoda), Aleksan­drę Popławską (Rachela), Ireneusza Czopa (Dziennikarz), Miłogosta Reczka (Poeta) i innych.

Premiera 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji