Artykuły

Częstochowa. Kulturalni z dyplomami i statuetkami

"Pokaz mody na kulturę" odbył się 30 listopada na scenie Teatru im. Mickiewicza. Zamiast modelek na scenę wyszli organizatorzy najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych tego roku w regionie częstochowskim.

Prezentowali się i dobierali nagrody w kategoriach: hit kulturalny 2011-2012, kreator mody na kulturę oraz gmina / miasto z kulturą. Zaproszeni zostali przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Stowarzyszenie kultura.pl, które wspólnie kreują nowy pomysł na zaangażowanie mieszkańców wsi i miasteczek w działalność kulturalną.

- Jesteśmy jako społeczeństwo coraz bardziej konsumpcyjnie nastawieni do życia - mówi Anna Woźniak, główny instruktor ds. animacji i współpracy kulturalnej ROK-u. - Coraz bardziej chcemy brać, korzystać z gotowych produktów, a coraz mniej dajemy z siebie. Projekt "Moda na kulturę", mamy nadzieję, będzie przeciwdziałał rozszerzaniu się takich postaw. Chcemy pokazać, że każdy może być kreatorem, nawet jeśli nie jest artystą. Przez przyznawane po raz pierwszy tytuły chcemy zaktywizować środowiska lokalne naszego regionu. Chcemy przekonywać, że najnowszym trendem w dziedzinie mody jest moda na kulturę.

Warto też wskazywać te miasta i gminy, które nie wykorzystują kryzysu do ograniczania nakładów na kulturę i nadal doceniają siłę promocyjną leżącą w działaniach artystycznych.

Projekt "Pokaz mody..." to przegląd najbardziej interesujących wydarzeń kulturalnych, które zostały zrealizowane w miastach i gminach naszego subregionu w latach 2011-2012. Jest częścią szerszej kampanii społecznej. Do udziału zostały zaproszone instytucje samorządowe.

W teatrze zaprezentowano wybrane projekty - hity kulturalne. Odbyła się też "rewia mody", czyli wręczenie dyplomów zwycięzcom konkursu. Gali towarzyszył spektakl muzyczny "Hemar w chmurach. Kabaret".

Tytuły oraz statuetki "Hit Kulturalny 2011-2012" otrzymały trzy projekty: "Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - Święto Ciulimu i Czulentu. Lelowskie Spotkania Kultur" (jego głównym organizatorem jest ośrodek kultury w Lelowie), "Święto Kwitnącego Różanecznika" (akcja Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach), "Święto Lipy" (Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach).

"Kreatorami mody na kulturę", którzy otrzymali indywidualne nagrody finansowe w wysokości 500 zł, zostali:

- Barbara Marszał-Kościelniak - dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku - za projekty: VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Sebyły "Apollinowo, cóż mi dajesz, mowo", widowisko muzyczne "Smooth criminals" "Młodzi plastycy + młodzi muzycy", koncert autorski Andrzeja Jelonka "O moim Kłobucku piosenka");

- Robert Gliński - instruktor w Miejskim Domu Kultury w Blachowni - za zgłoszony projekt spektaklu "Pieśń o Bogu ukrytym";

- Mariola Matysek - dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie - za projekty: Regionalny Konkurs na Tradycyjne Ozdoby Bibułowe "Kwiaty", Festyn Rodzinny w Ogrodach Plebańskich.

Tytuły oraz statuetki "Gmina z kulturą" otrzymały: Krzepice (powiat kłobucki), Olsztyn (częstochowski) oraz Woźniki (lubliniecki).

"Miastem z kulturą" okazał się Lubliniec. W kontekście tego werdyktu z niepokojem zapytaliśmy w ROK-u, czy Częstochowa była poza konkursem. Okazało się dowiadujemy, że tak, że rywalizowały wyłącznie powiaty ziemskie. - Częstochowa byłaby chyba za silnym rywalem - wyjaśnia Anna Woźniak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji