Artykuły

Tarnów. "Brzydal" Mariusa von Mayenburga u Solskiego

Tekst współczesnego niemieckiego dramaturga na deskach Tarnowskiego Teatru. Reżyseruje Łukasz Fijał, student Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Premiera 30 listopada.

Jak duże znaczenie ma dla nas opinia innych, ich ocena na przykład naszego wyglądu? Dla bohatera sztuki "Brzydal" okazała się na tyle istotna, że zdecydował się na radykalne zmiany. Czy fizyczna przemiana pociągnęła za sobą inne, przekonamy się oglądając najnowszą premierę w Teatrze im. L. Solskiego.

Za duży noc, wąskie usta, może lekko odstające uszy, no i jeszcze trochę za dużo kilogramów, nie ten kolor włosów, w ogóle to za mało sexy, a twarz taka zwykła, nie to, co te z okładek Przeglądanie się w lustrze pewnie niejedną osobę sprowokowało do krytycznej oceny swojego wyglądu. Co bardziej zdeterminowani zaczęli zapewne oszczędzać na operację plastyczną, niezdecydowani mogą przyjść do teatru i oglądając tragikomedię, jeszcze raz wszystko przemyśleć.

Pomocny okazać się ma spektakl "Brzydal". To sztuka autorstwa Mariusa von Mayenburga, jednego z najważniejszych dramatopisarzy niemieckojęzycznych. Od 1999 roku von Mayenburg jest stałym dramatopisarzem w berlińskiej Schaubühne, ma w dorobku kilkanaście sztuk, kilka z nich wystawiano już w Polsce; "Brzydala" grano m.in. w Łodzi i Zabrzu.

"Brzydal" to opowieść o przeciętnym mężczyźnie w średnim wieku - mężu przeciętnej żony, z przeciętną pracą, niczym się niewyróżniającym. Czy Lette jest brzydki? A może ktoś wmawia mu, że jest brzydki, odrażający, ohydny? Jego żona, szef, asystent, chirurg, bogata starsza dama, którą spotyka po drodze? On sam podejmuje decyzję o poddaniu się operacji plastycznej. Jak zmieni się bohater, któremu w szczytowym punkcie kariery kilkoro życzliwych powiedziało, że nie pasuje do ogólnie przyjętego wzorca człowieka fizycznie idealnego? "Brzydal" nie jest tylko komedią. To od pewnego momentu historia pełna ironii, obnażająca cynizm relacji między ludźmi i manipulacji medialnej.

Przedstawienie w tarnowskim teatrze reżyseruje Łukasz Fijał, pochodzący z Radgoszczy absolwent I LO w Tarnowie, potem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a teraz student reżyserii na krakowskiej PWST.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji