Poznań. Prapremiera "Zażynek" w Teatrze Polskim
Prapremierowy pokaz dramatu Anny Wakulik "Zażynki" odbędzie się w piątek w Teatrze Polskim w Poznaniu. Spektakl reżyseruje Katarzyna Kalwat. 27 lutego 2013 r. odbędzie się angielska prapremiera tego dramatu w The Royal Court Theatre w Londynie.
We wrześniu sztuka Anny Wakulik została wyróżniona nagrodą dziennikarzy w ramach tegorocznej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości". Teatr Polski organizuje konkurs dramaturgiczny od 2008 roku.
- "Zażynki" to psychologiczny thriller: ojciec, syn i kobieta, która jest kobietą ojca, ale ma również romans z synem. Sztuka dotyka wielu istotnych problemów, ważnych nie tylko w Polsce: problemu aborcji, obecności wiary i Kościoła w życiu społecznym, oraz osobistym życiu bohaterów. Myślę, że powstaje ciekawy, ważny spektakl - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Polskiego Paweł Szkotak.
W spektaklu występują Anna Sandowicz, Wiesław Zanowicz i Mariusz Adamski.
- Bardziej zależy mi, żeby zrobić spektakl o rozpadzie więzi międzyludzkich, o samotności, o człowieku a mniej interesują mnie sprawy wyciągnięte z publicznej debaty: aborcja, stosunek do Kościoła katolickiego - to jest trzeci poziom znaczeniowy tego spektaklu - powiedziała Katarzyna Kalwat.
"Zażynki" będą też miały swoją angielską prapremierę - 27 lutego 2013 r. spektakl zobaczy publiczność The Royal Court Theatre w Londynie. To druga realizacja polskiego dramatu w tym teatrze - pierwszą była sztuka Janusza Głowackiego "Kopciuch" (1981).
"Zażynki" ("A Time to Reap") w przekładzie Catherine Grosvenor wyreżyseruje Caroline Steinbeis.
- To duże wyróżnienie dla autorki, wielka trampolina do sukcesu i przepustka do wielkiej, międzynarodowej kariery. Anna Wakulik to autorka na którą warto zwrócić uwagę: bardzo dobre pióro, umiejętność pisania dialogów i duża odwaga w podejmowaniu trudnych, niewygodnych tematów - powiedział Szkotak.
Główną nagrodę tegorocznej, piątej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" zdobył dramat "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego. Teatr Polski zaprezentował sceniczną wersję tego tekstu na początku listopada. Zgodnie z założeniami konkursu, każdego roku teatr kieruje najwyżej ocenione teksty do pełnej realizacji scenicznej.
Po poprzednich edycjach, scenicznej wersji doczekały się dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Mykwa" i "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego, "Przyjaciel" Radosława Paczochy oraz "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika.