Artykuły

Wasawadatty sen nie spełniony

Miała to być pierwsza w historii polskiego teatru wi­zyta zespołu dramatycznego w Indiach.

- Kiedy dyrektor teatru w Triwandrum, pan K. N. Panikkar do­wiedział się, że zamierzamy wysta­wić "Ujrzaną we śnie Wasawadattę" Bhasy - mówi Grzegorz Mrów­czyński, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu - obiecał zaprosić nas do Triwandrum, stolicy stanu Kerala, na festiwal sztuk tego znanego dramatopisarza. Słowa dotrzymał i zaproszenie nadesłał, ale do wyjazdu nie doszło. Nie było nas na to stać. A szkoda, nadarzała się okazja do konfrontacji teatru polskiego z in­dyjskim, do bliższego poznania skom­plikowanego języka gestów i symbo­liki znaczeniowej starohinduskiego teatru.

I tak Wasawadatta pozostała w Poznaniu. Ten starohinduski dramat poetycki z III w. prze­tłumaczony z sanskrytu przez M. K. Byrskiego, uchodzi za najlepsza sztu­kę Bhasy, a zarazem ponoć, jedyną, która poddana wraz z innymi dra­matami "sądom bożym" i rzucona w ogień, ocalała z pożogi. Zachowa­ło się zaledwie 45 stron maszynopi­su, a więc za mało, aby zróbić z tego przedstawienie. Grzegorz Mrów­czyński, który sztukę adaptował i reżyserował, wykorzystał w przed­stawieniu fragmenty poezji wisznuickiej i "Traktatu o zacności" Manu Swajambhuwa. Prolog i epilog napisał M. K. Byrski. Klasyczny dramat o polityce i mi­łości ("Polityka, polityka - ona

wszystkich spraw dotyka"), jakim jest historia hinduskiej księżniczki Wasawadatty, Grzegorz Mrówczyń­ski wystawił w konwencji musicalu rockowego z muzyką Grzegorza

Stróżniaka, lidera grupy "Lombard". Brawurowo zagrane przedstawienie świetnie przygotowane od strony wo­kalnej, ze scenografią Mariana Iwanowicza, spotyka się za każdym razem z gorącym przyjęciem widowni. Wyróżniają się: Dorota Lulka - Watwadatta i Mariusz Sabiniewicz - król Udajana, Wojciech Siedlecki, błazen Wiosenka, Mariusz Puchalski - minister Jaugandharajana oraz urokliwe dworki Renata Husarek i Katarzyna Terlecka.

Ciekawe, jak poznańska Wasawadatta w konwencji teatru europejskiego z muzyką w stylu pop zosta­łaby przyjęta w Indiach? Dodajmy, że była to europejska prapremiera tej sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji