Artykuły

Wrocław. Urodziny Teatru Arka

24 listopada od g. 18 Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka będzie świętować Jubileusz 10-lecia istnienia.

Obchody rozpoczną się od premierowego pokazu spektaklu pt. "Marzec 68-Pieśń nad Pieśniami" w reżyserii Renaty Jasińskiej-Nowak. Imprezę uświetni obecność wielu znakomitych gości. Na gali Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Arka, Renata Jasińska-Nowak podsumuje ubiegłe dziesięć lat osiągnięć artystycznych i przedstawi plany na następne lata.

Impreza ma na celu prezentację profilu działalności Stowarzyszenia, jego idei, planów, oraz sukcesów. Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka działa na wielu płaszczyznach:

- wspieranie i popularyzowanie działalności Teatru Arka

- organizowanie współpracy Teatru Arka ze środowiskiem szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych, wyższych

- organizowanie konkursów, wystaw, spotkań i seminariów poświęconych sztuce teatralnej

- prowadzenie profilaktyki uzależnień i przemocy.

- organizowanie warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć pozalekcyjnych

- działalność kulturotwórcza, edukacyjna oraz wspomaganie inicjatyw kulturalnych

- działalność w celu rozszerzenia świadomości społecznej ( w zakresie swobód obywatelskich, praw człowieka, ekologii, kultury, rodziny- ze szczególnym uwzględnieniem rodzin patologicznych, wychowania młodzieży, praw kobiet)

- działalność na rzecz niepełnosprawnych i ich rodzin.

To tylko niektóre z funkcji, które pełni Stowarzyszenie. Od 10 lat prężnie działa walcząc o równość niepełnosprawnych w Polskim Społeczeństwie, organizując Akademię, oraz Forum umożliwia integrację, ale również działa inspirująco na intelektualne i duchowe zaplecze uczestników.

***

Teatr Arka jest teatrem, w którym występują aktorzy pełnosprawni i niepełnosprawni. W ten sposób, realizujemy w pełni program integracji kulturowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Teatr Arka jest to jedyny w Polsce zawodowy i integracyjny Teatr o charakterze repertuarowym, w którym pracujące osoby niepełnosprawne i pełnosprawne, są na etatach otrzymując miesięcznie wynagrodzenie za pracę. Osoby te pracują na wszystkich stanowiskach: artystycznych, technicznych i administracyjnych. Są wśród nas osoby niepełnosprawne intelektualnie adepci - aktorzy, którzy mają za sobą ukończone warsztaty gry aktorskiej, zawodowi aktorzy z dyplomami magistrów sztuki - absolwenci wyższych szkół teatralnych z Polski i z Francji, osoby niepełnosprawne pracujące jako ekipa techniczna, wreszcie - administracja, którą tworzą pełnosprawni i niepełnosprawni (24 osoby -w tym połowa to niepełnosprawni). Wszyscy pracownicy Teatru Arka (w tym: zespół artystyczny) pracując u nas na etatach, co miesiąc dostają wypłatę za swoją pracę.

Miesięcznie gramy regularnie od 10 do 15 przedstawień, realizujemy wspólnie 5 premier rocznie- zawsze mając pełną widownię. Są to przedstawienia zarówno dla młodszej widowni, jak i dla dorosłych. Rocznie nasze przedstawienia ogląda około 8 tysięcy widzów. We wszystkich przedstawieniach grają aktorzy pełnosprawni i niepełnosprawni. Przedstawienia cieszą się dużym powodzeniem i mają dobre i bardzo dobre recenzje.

Promujemy Polskę i Wrocław za granicą, wyjeżdżając do Włoch i do Francji. Zdobywamy nagrody na Międzynarodowych Festiwalach - ostatnio zdobyliśmy nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Korczak 2012 w Warszawie. Współpracujemy z artystami o międzynarodowej sławie. Włochy reprezentuje Lamberto Gianini, Danię - Eugenio Barba i Roberta Carrera - z OdinTeatret, Stany Zjednoczone - Kazimierz Braun i Max Archimedes Levitt. Rozwinęliśmy współpracę ze środowiskami chrześcijańskimi, reprezentowanymi przez kościoły katolickie, i żydowskimi (TSK Żydów we Wrocławiu i w Warszawie oraz przedstawiciele Synagogi we Wrocławiu). Współpracujemy z księżmi i rabinami, malarzami, muzykami, pisarzami.

Gramy nie tylko dla pełnosprawnych, ale zapraszamy też niepełnosprawnych i ich rodziny jako widzów do naszego teatru, aby zobaczyli, że "można wszystko". Nasi niepełnosprawni artyści pokazują, że praca niepełnosprawnych ludzi może być wartościowa dla społeczeństwa, że ucząc społeczeństwo polskie (ciągle jeszcze, niestety, zamknięte na niepełnosprawnych) tolerancji i szacunku dla innych, możemy je wzbogacić duchowo. Jesteśmy ambasadorami osób niepełnosprawnych- artystów, w Polsce i w Europie. W ciągu 10 lat funkcjonowania udało się nam ukształtować naszą wspaniałą, wrażliwą widownię. Nasi widzowie z chęcią oglądają spektakle, lubią nas i chcą, żeby Teatr Arka, w którym pracują niepełnosprawni istniał na mapie Wrocławia. Wysiłkiem stałego zespołu powstały spektakle:

"Kuglarze Pana Boga"

"Dziady. Część II"

"Makbet"

"Sen nocy letniej"

"Kamienie na szaniec - zakazane piosenki"

"Nieodwracalne-lekcja historii"

"Świątynia. Dybuk - legendy żydowskie"

"Przygody małego M"

"Ucisz serce"

"Oscar i Pani Róża"

"Edyta Stein. W pośpiechu do nieba"

"Bal u Hawkinga"

W przygotowaniu na sezon 2012/2013:

"Marzec 68. Pieśń nad pieśniami"

"Makbet" - wznowienie

"Matka"

Spektakl o Gettcie

"Król Maciuś I"

Na zdjęciu: "Sen nocy letniej" Teatru Arka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji