Artykuły

Poznań. 20-lecie Ósemek przy Ratajczaka 44

- Od samego początku chcieliśmy, aby była to przestrzeń nie tylko dla naszych prób i spektakli, ale również dla wielokulturowego dialogu o współczesnym świecie - mówią twórcy Teatru Ósmego Dnia. Od najbliższego piątku do niedzieli 25 listopada zespół zaprasza na wspólne świętowanie swojego jubileuszu.

W tym roku upływa 20 lat, odkąd po latach tułaczki i powrocie z Włoch zespół osiadł "na stałym lądzie" - w obecnej siedzibie przy ul. Ratajczaka 44. To tu artyści zapraszali przez lata inne niezwykłe grupy, ważne spektakle i wielkie osobowości. - Od początku mieliśmy potrzebę, żeby nie robić tu tylko teatru. Żeby wokół nas gromadzili się ludzie w różnych innych sprawach - wspominała na łamach Gazety Ewa Wójciak, szefowa Ósemek. To właśnie w budynku Arkadii przy ul. Ratajczaka 44 przez ostatnie dwadzieścia lat poznaniacy mieli okazję rozmawiać m.in. z Krzysztofem Kieślowskim (spotkanie ze słynnym reżyserem odbyło się dwa tygodnie przed jego śmiercią), Markiem Edelmanem, Zygmuntem Baumanem, Tadeuszem Mazowieckim, Jackiem Kuroniem, Józefem Tischnerem... To tu mówiło się o m.in. dramacie dalekiej Czeczenii, ale i o sprawach bliższych - takich jak sytuacja rumuńskich uchodźców, którzy - wbrew woli ówczesnych decydentów - w Poznaniu z początku lat 90. zobaczyli miejsce, w którym chcieliby żyć.

Tych wszystkich momentów ważnych w historii zespołu podczas kilku dni przywołać się pewnie nie da. Ale może choć część z nich wybrzmi w reportażach Wandy Wasilewskiej z Radia Merkury i Agnieszki Czarkowskiej z Radia Białystok? Nagrania usłyszymy w najbliższy piątek o godz. 19 podczas spotkania "Radio w teatrze". Tego samego wieczoru w Ósemkach będzie można zobaczyć wspomnieniowy film "Ratajczaka 44" przygotowany przez Marcina Kęszyckiego i obejrzeć wystawę fotografii podsumowującą 20 lat działalności ośrodka.

W poniedziałek o godz. 19 widzów czeka premierowe czytanie performatywne tekstu Cezarego Wodzińskiego "Kapłan Błaznem" w reżyserii Janusza Opryńskiego. Na scenie zobaczymy Ewę Wójciak i Tadeusza Janiszewskiego. - To znakomity esej o śmiechu, ironii i dystansie jako o jedynym ratunku od nadętej powagi, prowadzącej do społecznych i narodowych dramatów - zdradza aktorka.

Kolejne czytanie - tym razem w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Poznaniu - odbędzie się w Ósemkach w piątek 23 listopada. Tekst "Ufam Tobie" powstał na podstawie reportażu Romana Daszczyńskiego i Pawła Wiejasa zamieszczonego w Dużym Formacie pod tytułem "Grzech ukryty w Kościele". Autorką adaptacji scenicznej utworu jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, całość wyreżyserował Marcin Liber.

W weekend 24 i 25 listopada przy ul. Ratajczaka 44 w premierowej realizacji "Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" zobaczymy ponownie aktorów Teatru Ósmego Dnia. W spektaklu wykorzystano fragmenty książki Barbary Engelking "Szanowny Panie Gistapo", materiały udostępnione przez Archiwum Izby Skarbowej w Poznaniu (m.in. autentyczne donosy) i fragmenty artykułów z gazet. Ewa Wójciak: - Przypominamy o tym, że czasami warto jest mówić także o ciemnych słowach własnej natury.

Początek - o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji