Artykuły

Kraków. Filmowy zapis projektu KRAKÓW-BERLIN-XPRS

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu "KRK - BLN", autorstwa Michała Grabowskiego, dokumentującego akcje teatralne i performance na dworcach, które miały miejsce podczas pamiętnego przejazdu pociągu IC Wawel na trasie Kraków - Berlin w dniu 11 czerwca 2011 roku w ramach projektu Wanderlust - Międzynarodowe Partnerstwo Teatrów.

Pokaz filmu (czas trwania: 50 minut) odbędzie się w poniedziałek 19 listopada br. o godz. 18.00 na Nowej Scenie przy ul. Jagiellońskiej 1.

**

11 czerwca 2011 roku ze stacji Kraków Główny wyruszył do stolicy Niemiec specjalny skład, w którym przez kolejne godziny podróży widzowie byli świadkami i uczestnikami działań na styku teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Wykorzystując polsko-śląsko-niemieckie historie, związane z miejscami, przez które przejeżdżał pociąg, twórcy przygotowali jednorazowe i wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

Akcje teatralne, performance na dworcach, stacjach i peronach miast, specjalne koncerty, monologi, instalacje artystyczne i dźwiękowe, prapremierowe teksty, happeningi, projekcje filmowe i animacje plus wiele innych atrakcji i niespodzianek czekało na podróżnych pociągu IC Wawel, który przemianowany został na KRAKÓW - BERLIN XPRS.

Do projektu KRAKÓW - BERLIN XPRS zostali zaproszeni młodzi artyści - aktorzy związani z oboma teatrami, filmowcy, dramaturdzy, autorzy tekstów. Ich zadaniem było przygotowanie projektów / etiud / happeningów / akcji, dla których scenerię stanowiła przestrzeń prawdziwego pociągu łączącego oba miasta, a także - wybrane dworce w miejscowościach, przez które ten pociąg przejeżdżał. Działania, o których mowa, zostały zaprezentowane zarówno podczas realnej teatralnej podróży pociągiem z Berlina do Krakowa (we współpracy z koleją, co umożliwiło to transgraniczne wydarzenie teatralne), jak i w plenerach obu miast: Krakowa i Berlina.

Projekt KRAKÓW-BERLIN-XPRS został nominowany przez Redakcję Gazety Wyborczej do krakowskich "Kulturalnych Odlotów 2011" w kategorii "Miejsce".

**

Kierownictwo artystyczne: Armin Petras

Pomysł i koncepcja projektu: Renata Kopyto

Współpraca koncepcyjna i teksty: Michał Olszewski, Joanna Oparek

Reżyseria: Iwona Jera

Współpraca: Karoline Bierner (Żary), Szymon Wróblewski (Opole, Wrocław), Wojciech Nowicki, Stanisław Mancewicz (show kulinarny), Armin Petras, Thomas Urban (teksty), dr Małgorzata Radkiewicz (program filmowy)

Dekoracje: Natascha von Steiger

Wideo i dźwięk: Mareike Trillhaas

Muzycy: Jakub Miarczyński, Michał Sarapata, Karol Jagieła

Opracowanie graficzne materiałów: Katja Strempel

Dramaturgia: Carmen Wolfram

Kierownictwo produkcji: Renata Kopyto, Katrin Müller

Współpraca produkcyjna: Maja Thiesen, Kinga Głowacka

Projekt Kraków-Berlin XPRS jest realizowany w ramach: polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa "Sąsiedzi 2.0" oraz partnerstwa teatralnego "Wanderlust", które wspiera Kulturstiftung des Bundes.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji